Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kıyıdan Kaşıkla lüfer avı ve Teaser takım denemem..

Konu, 'Olta Takımları ve Olta Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında cogito74 tarafından paylaşıldı.

1. cogito74

cogito74 Aktif Üye

Bu takımı başka bir forumdan öğrendim ve denedim.diğer forumda Şematik olarak takım çizilmişti oradaki şemayı arkadaşın izni olmadan buraya alıp kopyalamak istemedim onun yerine kendi yaptığım takımları sizinle paylaşmak istedim.Bu takımları denedin mi derseniz maalesef deneyemedim.boğazda iş yaparmı onu bile bilmiyorum.İşin aslı henuz hiç lüfer ailesinden biri ile müşerref olamadim:)
    Amacım neydi? yemli ile beklerken belki bu takımlarla at-çek yaparım düşüncesi idi.Balık kıyıladığında bu takımın karadenizde iş yaptığı söyleniyordu ama dediğim gibi boğazda ne olur bilemem.
    Teaser:muzip,kızdıran,takılan kimse anlamında. Kandırıcının önüne takılarak sanki yem peşindeki bir balıkmış imajı verdiriyor.Böylece balık yem peşinde olduğunu sandığı kandırıcıya saldırıyor. Tek handikap yemlere saldırması yani teaser'a saldırması,zira teaserların köstesi 0.35'lik misinadan ve lüfere denk gelirse dayanırmı bilemem..Köstekleride çelik telle yapmak aksiyonlarını bozabilir sanırım..
    Takımın iki farklı varsayonunu denedim.İlki aynen forumda gösterilen şemadaki gibi oldu. toby kaşık en altta onun üzerinde iki çelik bedeni 3'lü fırdöndülerle birbirine bağladım. köstekler 17-20 cm tuttum.0.35 misina kullandım.İğne ve beyaz tüyü palamut çaparisinden aldım..iğneler 3 numara.yanlız iğnelere bağlı beyaz tüy bana zayif geldiginden daha önce abantta ölü bulduğum bir ağaçkakandan aldığım küçük telek tüyleri kullandım. Rengi hoşuma gitmişti turkuaz mavi-gri karışımı ,bana iyi bir kandırıcı gibi göründü.umarım yanılmamışımdır..
    İkinci resimdeki takım aynı misina ve sistem kullanıldı. sadece Teaser amaçlı küçük zargana silikonu kullandım. iki farkli renkteki beyaz silikonu oje ile renklendirdim.siyah oje ile gözlerini boyadıktan sonra ve kafasının bütününü de kırmızı oje ile boyadım..
    İlk kez benim için karmaşıkgelen bir takım denemesi yaptım sayılabilir.İnşallah balık kıyılar ve ben bu takımları kullanabilirim. Korkum fırdöndüleri bağladığım yerlerden takımın kopması yada çözülmesi.Gerçi defalarca güç denemesi yaptım ve bana yeterince sağlam gibi geldiler.
    Şimdi bu takımların ağırlıgı yaklaşık 40-50 gr arası ve bende shimano basterra 2.45-2.75 m spin kamış var. Bu takımı bu kamışla kullanabilirmiyim? Yada bir diğer kamışım 3.90 boyunda max.90 gr atarı olan lineaeffe sring surf sazan kamışı; bununla mı denemeliyim?
    Takım su ile buluştuğunda takımı dibe dogru salmalımıyım? ki bu ağırlıkla boğaz akıyorken epey yol alır gibime geliyor. Yoksa suya girer girmez sarmayamı başlamalıyım??
    görüşlerini bildiren herkes için teşekkurler...

Uploaded with ImageShack.us

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. cogito74

cogito74 Aktif Üye

yorumda bulunacak yok mu??

4. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Bu takımları 2,75 lik spin kamışınla kullanabilirsin. Kamışın atarı yeterli geliyorsa tabii. Kaşığı biraz daha ufak ve hafif tutup çinekoptada kullanabilirsin.
    Çinekop ve lüferin kıyıladığı zamanlarda (boğazda lüferin kıyıladığını pek görmedim gerçi) Boğazın akıntısız bölümlerinde gece orta su ve su üstü keyifli avlar yapılabilir.
    Akıntılı yerlerde takımda kurşun olmadığı için kullanılacağını sanmıyorum.
    Ama dediğin gibi en iyi Karadenizde işe yarayacaktır. Zira orada dalgalı havalarda lüfer kıyılıyor ve bu kaşıklarla yakanalabiliyor.

5. cogito74

cogito74 Aktif Üye

teşekkürler tavsiyen için. artık Yaptık dursun bakalım takım çantamızda umarım kullanacagımız bir gün gelir...

6. whitefoxss

whitefoxss Aktif Üye

Birol arkadaşımın dediği gibi,Boğazda hafif kalır kanısındayım bende.Keza balık kıyılamış olduğu zamanlarda teaser kullanmana gerek kalmayacak çünkü zaten herşeyi yemek isteyen arkadaşlarla karşı karşıyasın:D Benim olduğum yerde Kefken limanında küçük kaşıklar kıyılama zamanlarında çok güzel av verir mesela.Sahte pek kullanılmaz.

7. cogito74

cogito74 Aktif Üye

hmmm. peki sizce klips yerinden bu takıma kursun takıp atsam olur mu acaba??takımın hareketliliğini bozar mı??

8. özcan bolat

özcan bolat Daimi Üye

ben olur kanısındayım çünkü kaşık kurşundan sonra geleceği için aksiyonda bir bozulma olmaz düşünüyorum sıyırtma kurşun hesabı yani

9. vimar

vimar Üye

ibrahim bey bence kaşıga kurşun takmana gerek yok bu işi iyi bilenlerden şunu gördüm adam kaşıgı eline alıyor ignenin oldugu yerden aşagıya dogru birazcık yamultuyor ve bunuda kimseye söylemiyorlar kaşıgın aksiyonu çok daha inandırıcı oluyormuş dört kişi yan yana lüfere atıyorlar kimseye balık vurmuyur o adama balık vuruyor ..birde lüferi kaşıkla avlamak için biraz dalga birazda suda çarpıntı olması lazım deniz suyu kayalıga vurup köpük yapması lazım diger türlü balık kaşıgı takip ediyor ama atlamıyor..bogazda kullanacaksan bence rapala daha iyi netice verir ama denemekte fayda var.rasgele..

10. cogito74

cogito74 Aktif Üye

gecen gun deneme amacli kulelinin az berisinden denizle bulusturdum. spin kamisla 40 metrelere ulasti.ama denizde birsey yok. orada malzeme satan biri var. oda bir kac gundur yaprak kasik ve siyirtma kursunla deniyormus. birsey alamamis henuz. benim teaser'a gari garip bakti. sonra bunu gol kamisi ile atma siyirtma kursunla at dedi. eh 40 gr bir siyirtma kursunla surf kamisa taktim. benim kasik 40 gr. yani takimin iki ucunda 40 gr'lik iki agirlik olunca savrula savrula pervane gibi bir aksiyonla 20 metre gitti gitmedi bile:) yanliz sudaki teaser zarganalarin aksiyonu cok guzeldi.:)
    bakalim spin kamisla balik kiyilarsa is yapacagini dusunuyorum.
    spin kamisim shimano basterra makina shimano symetre 4000..iyi bir takim olusturdum. eger lufer felan vurursa cekmenin cok keyifli olacagini duusnuyorum..
    en buyuk baligim 250 gr'lik kefal oldugunu dusunursek. oyle bir lufer avi sanirim benim icin yuksek doz; golden shut felan olur sanirim:)
    saglik olsun herkese rasgele..

11. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Spin kamış ve 35 gr lık gezer kurşunlar ben de atmayı düşünüyorum.Gerçekten düşününce 200 atarlı bir surf kamış ile alınacak zevkten çok daha fazlasını alırım herhalde.