Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kıyıdan Kefal Avı Yardım !!

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında Kskmert tarafından paylaşıldı.

1. Kskmert

Kskmert Yeni Üye

Merhabalar, Ben kıyıdan Kıbrıs takım ile kefal yakalamak istiyorum ama bir sorum var. Ve bu işin inceliklerini kısaca söylerseniz sevinirim :)
    Kıbrıs Yüzeydemi yüzcek yoksa Diptemi?
    Teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Trachurus

Trachurus Aktif Üye

Kibris kefali takiminda kursun kullanilmiyor. Yakina atis yapiliyor. Yem devamli yuzeyde kaliyor. Beklemek gerekiyor epey.

4. Kskmert

Kskmert Yeni Üye

Anladım. İlginiz için teşekkür ederim. :)

GT-S5360 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

5. KarşıyakaBalıkçısı

KarşıyakaBalıkçısı Aktif Üye

6. ekremy1983

ekremy1983 Aktif Üye

Üsküdar'da denemelerim oldu...

3 tane tatlısu iğnesi ile çapari tarzı bir oluşum yaptım... en alta dibe gidecek kurşun ile iğnelere lavaş ekmeğini taktım... 6 tane 20-25cm kadar kefal aldım peş peşe :D düzeneğim bozulunca gece orada yapacak olayımda yok zaten acemiyim... iğne ufaktı ama fena iş yapmadı... kıbrıs ile hiç tutamadım... 4 tane takımım bundar oldu :)

Kefal küçük olunca o yaptığım takıma gelmiyordu ama dediğim gibi 20-25 cm olanar tek lokmalık görüyor sanırım direk oltaya geliyordu...

7. Kskmert

Kskmert Yeni Üye

GuzelAv olmus. Tebrik ederim. Bunuda deneyecegim tesekkur edeerim igne no kar kac acaba

8. nickname

nickname Üye

Sana tavsiyem bulabildiğin kadar küçük sinek iğnesi ve bulabildiğin kadar ince misina kullanmandır. Ben yemlik kefal için Pline 0,13 kullanıyorum ancak eğer 1000 - 1300 gram kadar kalama ayarı yapabilirsen 0,10'a kadar ince misina kullanabilirsin. Özellikle yaz sonuna doğru kefaller oldukça irileşir ve kalama ayarını iyi yapman gerekir.
    Kıbrıs takımı ise pek sportmence gözükmez, üstelik bazen balıkları yanlardan yakalar ve eğer kaçırırsan balıklara hasar vermiş olursun, önerim bir yada birkaç iğneyi ekmek ile yemleyerek avlan :)

9. Kskmert

Kskmert Yeni Üye

Anladım :) . Kıbrısın zarar vereceği aklıma gelmedi bunun içinde ayrıca teşekkür ederim :) . Guzel takımmış teşekkür ederim. Bu takım elinizde mevcutsa resmini gönderirseniz çok memmnun kalacağım :) . Her zaman rastgelsin

GT-S5360 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

10. ekremy1983

ekremy1983 Aktif Üye

işte acemi ne anlar iğne nosundan :) ama istavrit çaparisi iğnesi kadar birşeydi...

İlk balığın resmini çekmiştim sonrası için tele müracat etmedim şarjım bitikti :)

11. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Sevgili Mert kefal avı hem zor hem de kolaydır. Doğru zamanda doğru ekipmanla avlanırsan çok kolaydır. Kış aylarında kefal ekmeğe pek itibar etmez. Ekmekle genelde yaz ve sonbahar aylarında başarılı avlar yapabilirsin. Kıbrıs takımı genelde yüzeyde kullanılır. Ancak iri kefal avlamak istiyorsan kıbrıs takımını dibe atmalısın.

Ekmek kullanımında püf nokta ekmeğin çok ama çok taze olmasıdır. Suya girince nasılsa ıslanır düşüncesiyle bayat ekmek kullanırsan av randmanın düşer. Çünkü kefal ekmeğin hamurundan ziyade yapımında kullanılan hamur mayasının kokusu kefali cezbeder. Bu yüzden fırından yeni çıkmış ekmek kullanmalısın.

Kış mevsimindeyde kefal genellikle protein içerikli yemlere gelir. Bunun için kırmızı kurt ve balık parçalaıyla avlanılır.

Balık eti için özellikle bayatlamış kokmaya yüz tutmuş balık eti kullanırsan kefali daha kolay yakalarsın. Bayat balığın kokusu kefali çeker. Sardalya hamsi vs balıklarla avlanabilirsin.