Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kıyıdan Lüfer avı ve teknikleri

CAHİT ACUN

Daimi Üye
Adı
CAHİT ACUN
Cahit Bey tebrik ederim,çok detaylı bir açıklama yapmışsınız.Lüferlere baktıkça insanın ağzı sulanıyor.Ben en son lüferi taze hamsi ile hırsızlı zoka ile 2006 sonunda Bursa-Gemlik'te kayıktan yakalamıştım.Lüfer'i özler olduk.Denizlerimize sahip çıkmanın zamanı geldi de geçiyor bile.Bu gidişle tutmuş olduğumuz lüferler resimlerde kalacak galiba.O halde toplumca akarsu,göl ve denizlerimize sahip çıkmalı ve yeni yetişen nesile bunu aşılamalıyız.Mutlu,huzurlu,bereketli ve başarılarla dolu bir hayat dilerim.Herşey gönlünüzce olsun.Aydınlık yarınlar olsun...Bursa'dan kucaklar dolusu selamı bir borç bilirim...Sevgiler ,saygılar.Hoşçakalın,şen kalın...ERCAN 1977 BURSA 0Rh+

Ne kadar güzel bir anlatım.Ne kadar güzel sözler.Beni eski Lüfer avlarıma götürdünüz.O anları bana yaşattınız.Teşekkürler ediyorum.Sağ olun.Herşey gönlünüzce olsun.Sevgiler,saygılar..

Lüfer'i avladığımıza şükrediyorum,ama bizden sonraki nesillere Lüfer'i bırakamadığımız içinde çok üzülüyor ve kendimi affedemiyorum.

Latif Uğurluçimen

Aktif Üye
Adı
Latif UĞURLUÇİMEN
Cahit bey, elinize sağlık. Anlattığınız bu yöntemler bizim buralarda kullanılmaz bu yüzden pek bilinmez. Ama olsun bilgi bilgidir. Benim de vardı bu sarımsak zokalardan, kayalık önü kumluk meralarda kullanırdım. Horozbina imitasyonu silikon sasyleri dibe oturtur sağa sola sallardım.
Yazdıklarınız içerisinde bir yer dikkatimi çekti. 1380 sayılı kanuna göre canlı yem önermenizde bir terslik yok mu?
Konu sahibi benim mesajımdan bir önce ve sonraki mesajlara cevap yazdığı için benim mesajımı görmemiş olma ihtimalini elemek durumundayım. Bu sebeple
Cahit bey'in konusuna cevabı ben yazayım. Doğru bilgi şudur, amatör balıkçılığı düzenleyen tebliğe göre Zargana yemlik balık değildir, kullanmak sizin vicdanınıza kalmıştır ama buradan öğrendiğiniz şekliyle kullanırsanız yanlış bilgiyle yanlış yapmış olursunuz.
bakınız çizelge ve detaylar aşağıdaki gibidir.

Yemlik balıklar

MADDE 10 – (1) Çizelge-3’de yer alan yemeklik balıkların, amatör avcılıkta yemlik balık ağı ile avlanmaları serbesttir.

Çizelge–3 Yemlik balıklar

Türkçe Adı Latince adı Türkçe Adı Latince adı
Çaça Sprattus sprattus Noktalı inci balığı Alburnus bipunctatus
Horozbina Blennius sp. Ot balığı Phoxinus phoxinus
İnci balığı Alburnus alburnus Tirsi Alosa f allax nilotica
İstavrit T rachurus trachurus Sardalya Sardinella sp. Sardine sp.
İzmarit Maena smaris Tatlısu kaya balığı Proterorhinus marmoratus
Gümüş Atherina boyeri Tatlısu gümüşü Chalcalburnus mossulensis

(2) Bir amatör balıkçı livar ya da canlı yem kovası içerisinde, çizelgede yer alan türlerden, en fazla 30 adet yemlik balık bulundurulabilir.

(3) Ekolojik açıdan zararlı ya da potansiyel zararlı balık türleri canlı yem olarak kullanılamaz.

(4) Yemlik balıklar, avlanması hedeflenen türün avcılığının serbest olduğu dönemde avlanabilirler.

(5) Yemlik balık boyu azami 12 cm olup, bundan büyük boylar, avlanabilir balık sınıfında değerlendirilir.

(6) Yasal sayı ve boy sınırlamaları dâhilindeki deniz ve tatlı su balıkları yem amacı ile kullanılabilir.

(7) Yemlik balıkların canlı olarak nakli yasaktır.

Saygılarımla....

Balıkoltası

Daimi Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Madde 10-6'ya dayanarak kefal, zargana yeri gelir lüfer bile canlı yem olarak kullanılabilir bence. Bu yüzden Cahit Bey'in canlı zargana önerisinde bir terslik görmüyorum.

westa61

Yeni Üye
zokalı hırsızlı takımı nasıl yapabılırım ? yardımcı olursanız sevınırım

bahadir37

Aktif Üye
Adı
Bahadır Aydın
Bilgiler oldukça faydalı ama biraz eksik lüfer resimleri yerine kullanılan zoka ve takımları da konuların altında resimleri olsaydı çok güzel olurdu

night fisher

Daimi Üye
Adı
fatih h
Bilgiler oldukça faydalı ama biraz eksik lüfer resimleri yerine kullanılan zoka ve takımları da konuların altında resimleri olsaydı çok güzel olurdu
Şimdi konuya göz atınca bende aynı şeyi düşündüm.Lüferler güzel,tutanın ellerine sağlık.Ancak bilgiler yüzeysel,işi bilmeyene öğretici değil,iğneler ne tipte olacak,yemin takılış şekli nasıl gibi bilgiler yok,boy boy lüfer resimleri yerine,yemin(yaprak,tekgöz,şakşak)takılmış halini gösteren fotolar,takımların foto yada çizimleri olsa ne güzel olurdu.
Hazır lüfer sezonundayken,işi bilen arkadaşların bu konulardaki ilaveleri,sabit konu halindeki bu konuyu zenginleştirici ve bilgilendirici hale getirecektir.

Atlas

Yeni Üye
Emeklerinize sağlık ...

Cahit bey lâkin yemlerin takılması , takımın hazırlanması gibi fotoğraflarda ekleyebilirseniz çok daha faydalı olur kanaatindeyim ...

Tekrardan teşekkürler ...