Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kıyıdan silikon Raglou avlanma taktikleri

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

 1. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Daimi Üye

  Yaş:
  69
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.093
  Beğeniler:
  147
  Şehir:
  Sivrice Feneri Mevkii Sivrice Koyu ASSOS
  Değerli üyeler

  Silikon Raglou ile yapılan tekne avcılığını zannederim sizlerle paylaşmıştım. Bu kere bu etkin sahtenin kıyıdan av taktiklerini ele alacağım.

  Canlı yemle yapılan bırakma ve de sırtı konusunu bir tarafa bırakırsak, gerek kullanma alanının genişliği, gerek levrek icin cazip bir sahte olması ve gerekse fiyatının ehven olması gibi hususlar acısından yüzlerce levrek tutmuş biri olarak iddia edebilirim ki en etkin bir yöntemdir silikonculuk.
  Hatta o kadar cezbedicidir ki, tatlısu kasna avlarımda da aynı başarıyı sergilemektedir.

  Detayıyla hem kendi tarafımdan ve hem de bilgili, araştırıcı, uygulayıcı muhtelif kardeşlerimce kerelerce ele alınmasına rağmen uygun makara ve kamış kombinasyonunu ilkönce ele almak istiyorum. Zira bu konuda halen net fikri oluşmamış birçok kardeşimizin var olduğunu gözlemlemekteyim.

  Kıyıdan silikonla avcılıkta bize iki tür kamış ve makara lazım olacaktır. Devamlı bütce meselesini ileri sürüpte genel amaca yönelik tek bir uygun makara ve kamış sorulmaktadır. Şayet randıman ve rahatlık sözkonusu olursa böylesine bir takım yoktur. Kim ne derse desin ben bu kamışımla her ceşit avın üstesinden gelebiliyorum kabilinden iddiaların eksikliği vardır. Avcı bu durumun idrakine, tecrübesi ilerledikce varacaktır.

  İlkönce silikonu istediğimiz yere ulaştırmamızı sağlayan şamandra kullanımı konusunu ele alalım. Bu konuda işin püf noktası, şamandraya usulünce eklenmiş misina kolunun uzunluğudur. Haddinden fazla yakın olarak kısa tutulan misina yerine olabildiğince şamandraya uzak bağlanmış misina ucundaki silikon raglou daha randımanlı olacaktır.

  Size marka, uzunluk vermeyeceğim. Zira piyasada hem pahalı olmayan ve hem de ugun muhtelif kamışlar vardır. Anlatımlarıma uyan birini alıp kullanabilirsiniz.

  Silikon olabildiğince hafif bir sahte olduğuna göre onu istenilen balık vaad eden bir yere ulaştırmak icin illaki bir ağırlık kullanmak zorunluğu vardır. Hem bize bunu sağlayan ve hem de görünmezlik avantajına sahip iki aparat vardır. Bunlardan ilki cok büyük olmayan, oval, şeffaf, tapalı şamandra ile uygun büyüklükteki şeffaf sıyırtma olarak tanımlayabileceğimiz sbirilonodur. Her ikisi de piyasada ucuz olarak temin edebileceğiniz aparatlardır.

  Ne demiştik sahte olabildiğince şamandradan uzak olmalıdır. Peki bunu nasıl randımanlı olarak sağlarız?

  İş hayli uzun bir misinanın ucuna sahteyi bağlayıvermekle olmaz. Burada esas olan takımınızı rahatlıkla kullanmak, istediğiniz yere ulaştırmak, şayet balık aldığınızda onu kolayca oraya buraya carptırmadan dışarı alabilmektir.

  Bunun icin kişi boyunun uzunluğuna, kollarının uzunluğuna ve kamışının uzunluğuna denk olarak misinasının boyunu ayarlamak duruımundadır.
  Şayet 1,90 boylarında, basketci tipinde bir adam olsaydım, kamışımı da bu ölcülerime göre secseydim, herhalde iki kulac misina kullanırdım.
  Öyle olmadığıma göre bu kere nispeten düşük aksiyonlu esnekce hafif bir kamış secip, nispeten ince misina kullanıp, uygun fırketeli fırdöndüyü, fırketesinden kasılıp kasılmadığını kontrol ederekten şamandranın her iki tarafında bulunan halkalarından birine gecirirdim. Diğer halkasına da cesaret edebileceğim incelikte misinayı boyuma, kollarımın uzunluğuna ve balığı sudan dışarı alırken bulunduğum yere carptırmadan alabileceğim uzunlukta tutar, silikonumu da güzelce bağlardım.

  Bakın burada önemli olan ben de cok uzun kamış kullanır, silikonun misina uzunluğunuda istediğim kadar uzun bağlardım basit mantığı değildir.
  Önemli olan sizin takımınızı rahatlıkla, yorulmadan, gerekli aksiyonları kolaylıkla verebileceğiniz bir takım kullanmanızdır.

  Bilirsiniz ki levrek sığ suların balığıdır. Bir karış derinliğe bile girebilir. İşte silikonun en carpıcı avantajı da balığa cazip görünmesinin yanısıra bu denli sığlarda randımanla kullanılabilmesidir. Rapalayla asla bunu sağlayamazsınız. (Damaksız WTD aksiyonlu yüzen tipler hariç)

  Levrek limanların, mendireklerin balığıdır. Elbette akıma, beslenmek icin meralara cıkar, uzun mesafeler de kat eder. Ancak nihai yeri yılın hemen 12 ayı ayrılmadığı yerler işte bu mendireeklerdir. Neden ayrılsın ki orada teke, gümüş, kaya balığı, kücük yengec, ilerya gibi sevdiği yemleri her zaman bulabilecektir.

  Şunu söyleyebilirsiniz. Ama levrek ürkektir, gürültüyü, patırdıyı, uskur sesini sevmez, uzaklaşır ve yeme bakmaz bile. Cok doğrudur. Siz de ona göre davranınız. O kurnazdır, akıllıdır ama ya insanoğlu... Öyleyse üstesinden gelebilmenin yolları vardır.

  Sabahın alaca karanlığında levrek bu yerlerde beslenme teleşındadır. Hani gürültü başlamadan önce. Zamanınız bu zamandır. Bu arada yaptığı combalakları gözleyiniz. Yavru balıkların paniklemesini, sudan dışarı canlarını kurtarmak icin kacıştıklarını izleyiniz. Kendinizi gizleyerek buralara oltanızı atınız. Şamandra suya inmeden önce hafifce kamışınızı geri cekiniz ki kol misinanız ana misinanıza, şamandranızın orasına burasına ve özellikle düğümlü yerlerin ucunda bırakılan misina kalıntısına takılmasın. Hatta bu misina kalıntılarını da takılmadan arındırınız. Bunu zaten sizlere surf kamışla boğazda ağır kurşunla rapala avı taktiklerinde anlatmıstım.

  Levrek gayet meraklı balıktır. Arkadaşlarından biri combalak yaparsa diğeri onu kollar yönelir. İşte burada yapacağınız iş bu oynakları taklittir. Dörtte ücünü suyla doldurup yarı batılgan hale getireceğiniz şeffaf şamandranız size bu avantajı sağlayacaktır. Hafif kesik hareketlerinizle, fazla abartmadan bu oynakları taklit edebilirsiniz. Sonrasında hafifce cekmeye devam ediniz. O kovalayacak ve sahtenizi kapıverecektir.

  İlk balığı aldınız, diğerleri şüphelenebilir. O güzeli ihtimamla iğnesinden cıkarınız. Varsa çayınızı kahvenizi bardağınıza doldurup içerken ortalığın eski haline dönmesini bekleyiniz. Sakin, dikkatli ama seri hareket ediniz. Heyecanlanır ve bağırmanız gelirse bunu yapmayınız.
  Aynı şekilde devam ediniz. Show yarım saat veya az fazlası sürebilecektir.
  Sonrasında onlar meralarına acılacaklardır. Siz de takip ederseniz bir ikisini daha kandırabilirsiniz.

  Aynı benzer olay, mendireğin sessizliğe bürünmesinin akabinde akşamüstü saatlerinde, hava kararmaya yakın maksimum bir saatlik sürecte tekrar başlayabilir. Bu saatlerde de benzer şekilde avlanabilirsiniz.

  Bakınız silikon kullanımında dikkat edilecek bazı noktalar daha vardır, anlatayım uygulayınız.

  Bir kere silikonunuz yanlış muhafaza edilmekten ötürü kuyruğu yamulmuş olmamalıdır. Yan yalpalıkları eşit, aksiyonu düzgün olmalıdır. Boyunu cok büyük secmeyiniz. Maksimum 10,5 cm lik size yetecektir. Hatta 6,5cm lik bile iş görecektir. Renkleri şeffaf simli, baş tarafı mavi, sonlarına doğru beyaz, keza yeşilimsi beyaz, grili beyaz, süt rengi, sedef rengi olabilir. Hemen hepsi iş görebilir.

  Birkaç atıştan sonra silikonunuzu kontrol ediniz. Gözünüz hep yeminizin yüzüşünde olsun. Dışarı almadan az önce yüzüşünü iyice kontrol edebilirsiniz. Atış esnasında yük bindikce iğnesi gereğinden fazla silikonun icine gömülebilir, ya da dışarı cıkabilir. Bu durumda iceri girmişse kamburlasan, dışarı cıkmışsa bel veren hale gelen silikon roglou levreği cezbetmekten geri kalabilir. Keza iğnesi yana doğru gelmiş olabilir .Bu kere sahte yan yan yüzecektir. Düzeltiniz ve doğru aksiyonunu tekrar kazandırınız.

  Silkon seciminde iğne deliğinin cok bol olmamasına, yalpalıklarının eşit olmasına, kuyruğunun yamuk olmamasına dikkat ediniz. Bir rapala parasıyla on taneden fazla edinebilirsiniz. Muhafaza ederken kutusuna güzelce istif ediniz, kuyruklarının eğri durmasına meydan vermeyiniz. Zira bir süre sonra o şekili alabilirler.

  Sevgili kardeşlerim müteakip yazımda daha kısa kamışla aksiyonu cok düşük gayet esnek örneğin bir alabalık takımına benzer bu kere şamandrasız avlanılabilen taktik ve jig head Ragbar konularını ele alacağım.

  Ekte bu yöntemle aldığım yakışıklı levreklerden bir kare sunuyorum.
  Sevgi ve saygılarımla


  [​IMG]
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Eylül 2011
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. başkan

  başkan Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2011
  Mesajlar:
  79
  Beğeniler:
  0
  vedat abi verdiğin bilgiler eminim çok faydalı olacak şimdiden tutacağım levrekler için rakı sofrası kurmaya başladım.gene üstadlığını gösterip derya kuzularını yatırmışsın eline sağlık görüşmek dileğiyle
   
 4. mehmetcelik33

  mehmetcelik33 Aktif Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  7 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  150
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  mersin silifke taşucu
  vedat abi ellerine sağlık güzel anlatım olmuş.abi ben hem levrekte hemde palamutta aynı düzeneği kullanıyorum.hatta bazen barukuda bile vuruyor.
   
 5. m1976k

  m1976k Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2010
  Mesajlar:
  472
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  ortaca /muğla
  Şu sıra üzerinde çalıştığım dere ağzına gidipte avlamaya çalıştığım levrek üzerine yapmış olduğunuz bu yazı gerçekten benim açımdan çok verimli olacak teşekkür ediyorum size bir kaç sorum olacak cevaplarsanız sevinirim
  1- şamandıradan sonraki misina kalınlığı maksimum ne olmalı misina inceliği önemli zannediyorum sizin kullandığınız veya tavsiye edeceğiniz bir marka ve kalınlık numarası kaçtır?
  2-çekerken oldukça yavaş çekilmesi gereklidir değilmi
  3-bir kaç slikonu bağlayıp aynı bedene kullanmak nasıl olur ? denedinizmi?
   
  vikenkaya bunu beğendi.
 6. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.869
  Beğeniler:
  6.787
  Şehir:
  İstanbul
  Eline sağlık Vedat Abi
  Çok güzel ve değerli bir yazı olmuş.
  Affına sığınarak daha kolay okunabilmesi için puntoları büyütüp paragraf aralarını biraz açıverdim.
  Yeni yazılarını da bekliyoruz.
   
 7. müthişaman

  müthişaman Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.126
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  İstanbul
  Sevgili Vedat Abi,çantanın üstünden ne de güzel durmuşlar.Avın kokusunu alır gibi oldum.
   
 8. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Daimi Üye

  Yaş:
  69
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.093
  Beğeniler:
  147
  Şehir:
  Sivrice Feneri Mevkii Sivrice Koyu ASSOS
  Sevgili Hakan

  Anlattığım tür avlanma şekliyle bugüne kadar birçok kardeşim başarılı levrek avları gerçekleştirmiş ve halende devam etmektedirler.

  Bir merada levrek varsa bu takım illaki onu bulur ve yakalar.

  Sadece yazdıklarımı dikkatlice uygulayıp,bazı püf noktaları atlamayınız.

  Örneğin birkaç atıştan sonra silikonları kontrol etmek gibi.

  Sevgiler
   
 9. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Daimi Üye

  Yaş:
  69
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.093
  Beğeniler:
  147
  Şehir:
  Sivrice Feneri Mevkii Sivrice Koyu ASSOS
  Ragot marka silikon Roglou'lar bence bugüne kadar yapılmış en randımanlı silikon sahtelerdir.

  Esasen Fransızlar bu silikon sahtelerde önemli ürünler gerçekleştirmişlerdir.

  İleriki yazılarımda bunlardan bahsedecek,resimlerle takviyeli olarak sizlere sunacağım.

  Palamut avında köstekli seyrek aralıklı takımla başarı sağlanır.Barracuda,Melanur,ufaklarıyla iri istavrit,kolyoz ve uskumruda alınır.

  İstanbul günlerimde sıyırtma önü takımla birçok sarıkanat ve çinekopta yakalamışlığım vardır.Elbette bu tür balıklar sıkca onları kullanılmaz hale getirmektedirler.

  Sevgiler
   
 10. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Daimi Üye

  Yaş:
  69
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.093
  Beğeniler:
  147
  Şehir:
  Sivrice Feneri Mevkii Sivrice Koyu ASSOS
  Bu yazıda sanırım dikkatlice okundunduğunda sorduğun soruların cevaplarını blulabilirsin sevgili dostum.

  Birkaç silikonu köstekli bağlayıp netice alınabilinir.

  Sadece uskumru,palamut avında kullanmışlığım vardır.

  Levrekte hep tekliyi tercih ettim.

  Sevgiler.

  Not:Misinada cesaret edebileceğin en ince misinayı kullanmanı tavsiye ederim.Şayet biraz daha kalın istersen bu illaki iyi marka bir FC misina olsun
   
 11. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Daimi Üye

  Yaş:
  69
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.093
  Beğeniler:
  147
  Şehir:
  Sivrice Feneri Mevkii Sivrice Koyu ASSOS
  Değerli eski dostum

  Puntoları büyltmen çok daha rahat ve anlaşılır biçimde okunmasını sağlamıştır.

  Bilirsinki bu yazılarımı bugünlerde kaleme almadım.Ancak levrek mevsiminin yaklaştığı bu günlerde faydalı olacağını ve güncelliğini koruyacağına inanıyorum.

  Benzer yazılarımı biryerlerden bulup,belki bazı ilaveler yapıp yollamaya kararlıyım.

  Sevgi ve saygımla kal