Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kıyıdan silikonla levrek avı

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Sahte Yemler' kısmında adil kaan tarafından paylaşıldı.

1. adil kaan

adil kaan Aktif Üye

selamlar,

levrek acemisi olmamdan ötürü aklıma takılan bisürü nokta var şunları danışayım sizlere. önümüz yaz malum maket yemlerden ziyade daha çok silikon kullanmayı düşünüyorum. aslına bakıcak olursanız kışın da bulunduğum meradan maket yemlerle pek levrek alamadım. kısmetimi yazın arayacam artık.

şimdi aklıma takılanları şöle bi sıralayım:

1- bildiğimiz zargana topu ile ragot-raglou nun kemik beyazı ve simli şeffafı nı sıkça deniyorum. son zamanlarda makinanın klipsi kapanmaya başlayınca çok takım kaybettim. çareyi ufak bir gezer kurşunu fırdöndünün önüne ekleyerek yaptığım takımda buldum. balıkta aldım. ama levreğin şapırtıyı sevdiği meraklandığı bi gerçek. zargana topuda tam bu işi görüyor diye biliyorum, balığın dikkatini çekiyor. sizce top kullanmadan da kurşunlu takım ile verimli avlar yapabilirmiyim. yada önereceğiniz alternatif bir takım varmı?

2- bu ragotları ben sanki doğru dürüst yüzdüremiyorum. silikon düzgün yüzmez ise avın verimi düşüyor. küçük iğne denedim, fırdöndü ekledim çıakrdım. ama sanki bana hep bi yan yan yüzüyo gibi geliyor. en son buldğum çare. büyük iğneyi (2 numara uzun pala) silikonun kuyruğunu yuları kaldıracak kadar dışarı çekip yüzdürmede buldum. siz kaç cm. silikon için kaç numara iğne kullanıyorsunuz. bu işin sırrı nedir. benmi çok paronayak davranıyorum yada.

3- ragot dışında yeni gördüğüm Reg Gill diye bi silikonu aldım. daha pahalı ama oldukça düzgün yüzüyor. iğneside çok güzel hiç balık kaçırmadı şimdiye kadar. benzeri kaliteli silikon ve iğne önerileriniz varmıdır ?

ilk aklıma gelenler bunlar.
    cümleten rastgele.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KalamA

KalamA Daimi Üye

Merhabalar, raglounun fosforlu yeşiliyle harikalar yaratan bir arkadaşım var. Bir de zargana topu ya da bombardo şamandra söz konusuysa çok ama çok aheste çekmek gerektiğini biliyorum. Ayrıca son zamanlarda Bülent(Horozbina) ağabeyin raporlarını ve yazılarını takip ettiyseniz, paha biçilmez bilgiler vermekte. Özellikle Savagear Soft4Play beyaz slikon ve Daiwa Duck Fin Shad ile 13 kg.'a kadar trofeler aldığını bizzat bilmekteyim ;) Her zaman rastgelsin...

ozy, herobabyfb ve anesthesia bunu beğendi.
  4. adil kaan

adil kaan Aktif Üye

saol kardeşim değerli bilgilerin için.

KalamA bunu beğendi.
  5. kılıçaslan

kılıçaslan Aktif Üye

ragut un artık bulunmayan yeşil siyah çizgili bir modeli var cok iş yapar denenmiş ve verimli oldugu bizzat test edilmiştir.toplu atışlar olmazsa olmazdır.slikonun agız kısmına ufak bır parca sıkıstırabılırsen atıslarda seklıde bozulmamıs olur.Hayatımda almadığım balığı slikonlarla yakaladım hep.selemlar

6. Dündar

Dündar Daimi Üye

1- bildiğimiz zargana topu ile ragot-raglou nun kemik beyazı ve simli şeffafı nı sıkça deniyorum. son zamanlarda makinanın klipsi kapanmaya başlayınca çok takım kaybettim. çareyi ufak bir gezer kurşunu fırdöndünün önüne ekleyerek yaptığım takımda buldum. balıkta aldım. ama levreğin şapırtıyı sevdiği meraklandığı bi gerçek. zargana topuda tam bu işi görüyor diye biliyorum, balığın dikkatini çekiyor. sizce top kullanmadan da kurşunlu takım ile verimli avlar yapabilirmiyim. yada önereceğiniz alternatif bir takım varmı?

1.5 - 2 kulaç misinaya dizilmiş gerek 5.5 gerek 6.5 raglou'ları kesinlikle kurşunlu atmanızı tavsiye etmiyorum zargana topu ve ya spirolino kullanmalısınız bu düzenekte avlanacaksanız eğer. Bu düzeneği kurşunlu kullanırsanız eğer verim açısından çok çok zayıflar takım hatta bir çoğu zaman vuruş dahi alamazsınız. (takımı attıktan sonra çok hızlı sarmak durumunda bırakır kurşun bu da levreğin tabiatına kısmen ters) .

2- bu ragotları ben sanki doğru dürüst yüzdüremiyorum. silikon düzgün yüzmez ise avın verimi düşüyor. küçük iğne denedim, fırdöndü ekledim çıakrdım. ama sanki bana hep bi yan yan yüzüyo gibi geliyor. en son buldğum çare. büyük iğneyi (2 numara uzun pala) silikonun kuyruğunu yuları kaldıracak kadar dışarı çekip yüzdürmede buldum. siz kaç cm. silikon için kaç numara iğne kullanıyorsunuz. bu işin sırrı nedir. benmi çok paronayak davranıyorum yada.

Şöyle ki bir çoğu iğneyi takımınıza uygulaya bilirsiniz, dikkat edeceğiniz husus bu nokta da tamamen iğne üzerine misina bağlantısı eklemek ve raglou nun iğne üzerinde bükülmesini , eğilmesini aza indirmek.
    Raglou ne kadar nizami , düzgün durursa iğnede o kadar güzel kuyruk sallar (yüzer)
    Bunu şu şekilde izah edim.
    Misinamızı iğnemize bağladıktan sonra bağlantı devamına kabaca misina sarımı yapıp pala bölgesini misina ile doldurmamız , kalınlaştırmamız gerekir ki raglou'ya iğne geçirildiğinde iğne hareketini aza indirsin sıkı sıkı iğne geçsin içinden ve kavrasın. (Umarım izah edebilmişimdir) daha da detaylandırırım gerekirse.
    Örn : 5,5 zargana da > Mustad 1251 C 3 Numara
    Örn : 6.5 zargana da > Mustad 1251 C 2 Numara
    Farklı marka iğnelerde numaralandırma değişebilmektedir.

3- ragot dışında yeni gördüğüm Reg Gill diye bi silikonu aldım. daha pahalı ama oldukça düzgün yüzüyor. iğneside çok güzel hiç balık kaçırmadı şimdiye kadar. benzeri kaliteli silikon ve iğne önerileriniz varmıdır ?

Reg Gill gerçekten başarılı.
    Raglou ve Reg Gill varken başka arayışa girmeye gerek yok diye düşünüyorum.
    İğne olarak ta Mustad 1251 C (düz paladır) Ya da WMC 9224 çaprazdır. tavsiye edebilirim. kullanımım dahilinde yeterli gelen iğnelerdir.

Bol şanslar ;)

herobabyfb, İrfan, adil kaan ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  7. adil kaan

adil kaan Aktif Üye

1.5 - 2 kulaç misinaya dizilmiş gerek 5.5 gerek 6.5 raglou'ları kesinlikle kurşunlu atmanızı tavsiye etmiyorum zargana topu ve ya spirolino kullanmalısınız bu düzenekte avlanacaksanız eğer. Bu düzeneği kurşunlu kullanırsanız eğer verim açısından çok çok zayıflar takım hatta bir çoğu zaman vuruş dahi alamazsınız. (takımı attıktan sonra çok hızlı sarmak durumunda bırakır kurşun bu da levreğin tabiatına kısmen ters) .

ustam 5.5 ve 6.5 luk silikon dahamı verimli oluyor. sanırım bendekilerin çoğu yanlış olmasın ama 10.5 olsa gerek.

Şöyle ki bir çoğu iğneyi takımınıza uygulaya bilirsiniz, dikkat edeceğiniz husus bu nokta da tamamen iğne üzerine misina bağlantısı eklemek ve raglou nun iğne üzerinde bükülmesini , eğilmesini aza indirmek.
    Raglou ne kadar nizami , düzgün durursa iğnede o kadar güzel kuyruk sallar (yüzer)
    Bunu şu şekilde izah edim.
    Misinamızı iğnemize bağladıktan sonra bağlantı devamına kabaca misina sarımı yapıp pala bölgesini misina ile doldurmamız , kalınlaştırmamız gerekir ki raglou'ya iğne geçirildiğinde iğne hareketini aza indirsin sıkı sıkı iğne geçsin içinden ve kavrasın. (Umarım izah edebilmişimdir) daha da detaylandırırım gerekirse.
    Örn : 5,5 zargana da > Mustad 1251 C 3 Numara
    Örn : 6.5 zargana da > Mustad 1251 C 2 Numara
    Farklı marka iğnelerde numaralandırma değişebilmektedir.

iğneye misina sarıp palayı kalınlaştırmak çok iyi fikirmiş. kesinlikle deneyeceğim. ayrıca iğne tavsiyeleri için çok teşekkür ederim.

Reg Gill gerçekten başarılı.
    Raglou ve Reg Gill varken başka arayışa girmeye gerek yok diye düşünüyorum.
    İğne olarak ta Mustad 1251 C (düz paladır) Ya da WMC 9224 çaprazdır. tavsiye edebilirim. kullanımım dahilinde yeterli gelen iğnelerdir.

Bol şanslar ;)
    [/QUOTE]

saolsın ustam tekrardan.
    sanada bol şans.

Dündar bunu beğendi.
  8. adil kaan

adil kaan Aktif Üye

eyvallah hocam. rastgelsin.

9. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Ben ragot kullanıcısı değilim ama düşündüklerimi gördüklerimi yazayım.
    Yoğun kullanıcısı olmadığımdan yanımda kullananlar ile kendi kullandıklarımı kıyaslayarak yazıyorum, değerlendirmelerim yanlış olabilir. Bir kişinin gözlemlerini de kesin doğru olarak kabul etmeyin.

Ayrıca birkaç levrek yakalamış ya da hiç yakalamadan, hatta spin yöntemini kullanmamış surfçü, tekneci olup soruları yanıtlayanlar da var. İddialarının da sağlam taraftarıdırlar,

10.5cm iyidir red gill ise ragottan iyidir Fladen de çok güzeldir. Ragotun avantajı fiyatı. :D 2012 yazında bu solucan kılıklı silikonun 10.5 cm olanını tekneden kullandım, sonuç iki ispendekti. Hemen savagear sandeel sonra da cannibale terfi ettim. Ulan ilk kullanışta iki tane yakalamışsın daha ne diye para harcıyorsun!.
    Amaç denemek, geliştirmek. Biz iki arkadaştan diğeri ragota aşık oldu, asla bırakmadı. Ben tabldottan hoşlanmam her gün kuru fasulye yemem, aynı yatakta yatmam.:D
    Sonuç; yukarıda terfi ettim yazmıştım. Sandeeli kullandığım ilk gün benim torbada 4, ragotçu arkadaşta tek levrek vardı. Ertesi gün bana bir tane denk geldi ona sıfır. Sonra sıradaki cannibal hepsini geçti.

Sığ sularda sulu top ya da yüzen sbiro kullanımı ile ragotun yüzeye jig head takılmış diğer silikonlardan daha yakın yüzmesi avantaj. Ama cannibali de yüzeye yakın yüzdürebilirsiniz. Bu yine sulu şamandıra kullanıp jig head yerine Eagle Claw L092-16 silikon boyutuna göre 2/0, 3/0 hatta 4/0 iğne takarak olur.

Ben kıyıdan bu iğne ile denemedim. Ulan denemedin ne diye yazıyorsun derseniz, ukalalık bedava.:D
    Denememin nedeni birkaç tane. Tembellik, şamadıra ile atamama beceriksizliği, kamış sonrası uzun takım, böyle şeyleri kullanırken dikkatsiz olmam, alışmak için antreman yapmaktan üşenme vs.

Bir başka neden de balığın bol olduğu zamanlarda çevremde bunları atanların yakaladığı levrek sayısına bakıyorum bir de benim torbadakilere. 10 dan fazla kişi ragot atıyor kiminin şamandırası kırılıyor, kimi bir taraflara taktırıyor, kimileri de ustalaşmış sorunsuz kullanıyor, 10 kişi 2 tane yakalıyor ben tek başıma 5 tane.
    Şu an yoğun kullandığım silikonlar, içerisinde kurşun ile üretilmiş olanlar. Bunların hepsinde de iğne sırttan çıkıyor. Ragot ve benzerlerinde alttan. Ben altlarına üçlü kanca bağlıyorum. Bu çaçaları ya da yılan balığı biçiminde üretilmiş kurşunlu silikonları levrek milleti ragottan daha çok kovalıyor. Ancak altta iğne olmadığından kovalama çoğu zaman vuruş ile sonuçlanıyor. Alta iğne bağlamamın nedeni bu. Vurup da kaçana rastlamadım.

Cannibali palasında birkaç gram kurşun ile üretilmiş Eagle Claw iğne ile ve şamadıra ile deneyecek olanlar neden şamandıra takacaklarını sorabilirler. Atış uzaklığı için. Jig head ile kullanacak olursanız atma ağırlığı yeterli oluyor. Bu iğneyi bulamazsanız ben bu iğnenin varlığını keşfetmeden önce Texas rig iğnelerine 3 gramlık ortası yarık kurşunları pens ile sıkıştırdığımı da yazayım. Bunu tekneden çekerken yapıyordum kıyıdan değil. İğne palasındaki bu kurşun ya da ağırlık çaça tipi silikonların düzgün yüzmesini yani silikonun balıkların suda durduğu pozisyonda yüzmesini sağlıyor. İğnenin ucunun yine silikonun sırtından çıkacağını da unutmayın.

Bu yöntemi kullanacaklara silikon önerisi küçük boy cannibal, (8cm) ve Berkley Powerbait Rainbow'u ve Daiwa Duck Fin Shad'ı önerebilirim. Üçü de işe yarayabilir. Bu iğneler ile yüzeye yakın çekersiniz. Avlandığım yer derin derseniz jig head de olur, sbiro vs ye gerek kalmaz.

Kurşunlu silikonlara gelince altına üçlü iğne bağlayarak, çaça tipinde Savagear 4 play shad, gece gündüz pearl silver ve gece beyaz sırtı sarı,
    Balzer Colz Bonito 10cm 20gr altında iğnesi hazır, weisfis rengi süper.

Yılan balığı biçiminde olanlardan
    Storm Wildeye Live Sandeel 10cm 9 gr,
    Berkley Powerbait Sandeel 12cm 20gr
    Derince suda Savagear Sandeel 23gr

Daha birçok var da denemedim ya da ben yeterince deneyip sonuç alamadım örneğin, Eddystone seabass 11.5cm Eddystone Pro bass 15cm. Bunlar var bende birkaç kez kullandığımdan verimli olup olmadıklarını bilmiyorum.

Koşullar ava uygun olmayıp evde inzivaya çekilince ne yazmışım gene be.

Fakat dikkat ederseniz yukarıda işe yarayabilir, yanlışlarım olabilir falan yazmıştım. İşe yarayabilir yazdığım yerde, neresiydi unuttum denememişimdir bu nedenle bu nedenle böyle yazdım. Hemen doğru sanmayın ha, denerseniz sonucu bildirin. SAKLAMAYIN. İnsan deneyen ve öğretendir. Doğru sandığını öğretmeyip gizleyen eşektir. Bir de o duvara işeyen.:D

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 24 Nisan 2014
  10. adil kaan

adil kaan Aktif Üye

bi daha okuyayım cevap yazıcam :D

11. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Siz yinede 8.5 - 10.5 cm raglou şefaf simli bulundurun yanınızda.