Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kıyıdan surf kamışla dikkat edilecek hususlar...

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında ozgurarslan tarafından paylaşıldı.

1. Erdo35

Erdo35 Üye

Edindiğiniz bilgi ve gözlemleri üşenmeden sabırla ve en ince detayına kadar paylaştığınız ve eğlenirken aynı zamanda çevreye duyarlı olmamız gerektiği hususunu gözler önüne serdiğinizden çok samimi teşekkürlerimi sunuyorum özgür abi. eline emeğine sağlık

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. 41mst41

41mst41 Yeni Üye

benim gibi yeni başlayanlar için önemli bilgiler :)

4. ekremy1983

ekremy1983 Aktif Üye

Evet... genelde atış yaperken boş yerlere gidiyorum... kimileri buradan balık gelmez filan diyor :D benim için önemli olan :D oltayı denize atmak... antreman niyetine... genelde sağ çaprazıma gidiyor atışlarım :) Üsküdar'daki o vapurda 3 kurşumun kaldı (yemleri ile birlikte :D)

Gecen gittiğimde sabahladım sabah yer değiştim iskeleye yanaştım :) ve gene sağa atış yaptım... iskelenin ucundan atan iki kişinin oltasına çapari dolaştırdım :)

Sonra aterken sadece atış için denemeler yaptım her sağa kaçan atış için erken frenleme yaptım.. sonra fark ettimki ipi biraz erken bıraktığımdan sağ kaçıyordu :D geç bıraktığımda önüme :D zamanlamayı 3-4 defa tutturup atabildiğim kadar uzağa düz atış yaptım :D ama bu seferde kısmetime benim gibi acemi yanımda (20 mt solumdaydılar) bulunanlar sağ kavisli atıp benim çaparilere dolaştılar :D

şu işi biraz kapayım... kamış ve makinamı değişcem... (125 tl para verdik kursundu çapari idi... ) şimdi bakıyorum arada sanırım 200 tl civarı harcama ile fena sayılmayacak bir olta takımına sahip olacağım :) ama önce bu eldeki ile atışarlımı düzeltmeliyim :D

Bilgiler için teşekkürler :D

5. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

yalnızca kurşun ile dene önce. kurşun ağırlığı 150 den az 115 ten çok olsun. bu aradaki kurşunlar 100-200 atarlı kamışlarda en rahat atılan kurşunlar. tarabya gibi arkası geniş yerlerde at önce. kurşunu yatırarak at bu geniş yerlerde. kandilli gibi yerlere gittiğinde arkanda kurşunu yatıracak yer olmayacak ve böylelikle (kurşun havada) yeni bir teknik ile atmayı öğrenmek zorunda kalacaksın. ilk başlarda biraz zorluyor bu alışmadığın teknik. ben hala ilk teknik kadar iyi değilim oralarda...
    iyi kamış ve iyi makinalar için çok şey yazılıp çiziliyor, çok tavsiyeler var. marka özeline girmezsek, benim görüşüm kamışa 300 makinaya 300 ytl harcamadan orta-ortanın üstü bir ikiliye sahip olmak pek mümkün değil. bunun altında alacağın her malzeme gün gelip değişecektir. benim için öyle oldu, işkembeden sallamıyorum 13 kamışım, 14 makinam var... keşke ilk iki kamışımdan sonra araştırıp paraya kıyıp şu anki kombinasyonumu hatta daha iyisini alsaymışım diyorum inan. tümüne ödediğim paranın toplamı ile piyasanın en iyileri alınabilir, ancak yanlış kararlarla yapılan bu tecrübemi sana bedavaya aktarabiliyorum, benim kazancım da bu olsun...

şimdilik örgü ip kesinlikle kullanma 0.35 iyi misina kullan, ancak ileride ip ve eldiven alman gerektiğini bil. ip kullanma diyorum ipte yapılan hatayı affetmiyor ip kamışın fincanlarını bile kopartabilir, kamışı kırabilir. oysa misinada hata yaparsan en fazla patlar ve kurşunun gider, kurşunun kilosu en son baktığımda 6-7 ytl idi...:)

denemelerini mutlaka gündüz yap, kurşunun nereye gittiğini gör. bu denemeleri 3-5 gün ve günde 100-150 sefer yap. ilki iki günden sonra "tamam ben oldun" deyip kalabalığa karışma. balık tutmaya acele etme, atış için kas hafızan oluşsun, sonra zaten binlerce atış yapacaksın. denemelerinde kurşun suya deydikten sonra sarmaya başlayacağın için çok da yük binmeyecek makinaya kamışa ve dolayısı ile koluna o yüzden gerçeği kadar yorucu da olmaz. eğer kurşunu iyi gözlemlemek istiyorsan fosforlu sarı/ yeşil gibi bir renge boyayabilirsin çıkmaz kalemle...

tüm bunların öncesinde sahilde atanları göslemle, onların tekniklerini, bir banka otur ve izle. çok ıslık çalan( atarken ses çıkaran) kamışlardan ve atıcılardan etkilenme. çok ses çok mesafe demek değildir. ilk başlarda ben öyle sanıyordum, ilgisi yok... çok ses istiyorsan atış esnasında ağzınla ıslıkla çıkarıp havaya girebilirsin :) atıcıların hareketlerini incelerken kurşunlarının da nereye düştüğüne bak. dediğim gibi havalı hareketler ve çıkan kırbaç sesi atış mesafesini anlatmıyor...

şimdi anlatacağım benim tekniğimin bir avantajı var. bu böyle yazarak anlatılacak bir şey değil o yüzden önemli kısmını anlatacağım, daha önce de yazmıştım forumda bir yerde. ben kamışın fincanları gökyüzüne bakar bir biçimde kurşunu bir adam boyundan fazla yaklaşın 220 cm mesafede ve kamışın ucundan 35-40 derece açı ile duruyor iken atıyorum. bu atış tekniği kurşunun geriliminin en arttığı anı işaret parmağında hissetmeni sağlaayarak bırakacağın zaman konusunda sana yardımcı oluyor. ilk atışta değil tabii. ilkinde önüne çakarsın ya da dikersin kurşunu dert değil. zamanla o işi işaret parmağında hissetmeye başlıyorsun... parmağının ilk boğumuna oturtma misinayı bırakmaz zor olur, işaret parmağının ucu ile tut, ilk boğum ile ucu arasının ortası, normalde dokunma eylemi için kullandığımız alan...

denemelerden sonra balık tutmak için ara verme...kas hafızası oluştuğunda hemen pekiştirmek için sakin yerlerde balığa çık. nispeten ağır kurşunlar ve rapala vb. var iken atış tekniğinin boş kurşun atmaktan az da olsa farklı olduğunu göreceksin. ancak çalışmaların da meyve verecek...

çalışmaları yaparken önce dümdüz önüne atmaya çalış . onu oturttuğunda az sağına ve az soluna da atmayı öğren, akıntıdan dolayı zaman zaman bu sola-sağa atışlara ihtiyacın olacak...

rastgele...

6. Medelay

Medelay Üye

emeğine, yüreğine sağlık özgür bey,
    yazdıkların ben ve benim gibi yeni başlayanlar için ders niteliğinde...

7. amatorburak

amatorburak Üye

Bu bilgi benim gibi amatörler için çok faydalı eline koluna sağlık özgür abi

8. karantina14

karantina14 Aktif Üye

Bilgiler için çok sağolun. Açıklayıcı ve bir o kadarda öğretici.

9. Elixer

Elixer Aktif Üye

Özgür Hocam ellerine sağlık.

10. moulder64

moulder64 Üye

Dikkat edimesi gereken hususlar .. Aydınlattığınız ve hatırlattığınız için teşekkürler ..

11. acemiyusuf

acemiyusuf Üye

Eline sağlık.