Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kıyıdan Uzak Atış Malzeme İlişkisi

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında runaway tarafından paylaşıldı.

1. runaway

runaway Üye

Arkadaşlar belki daha önce çeşitli konular altında bu konunun tartışması yapılmıştır. Surf balıkçılıkta malzemenin farklılaşması ve uzak atışa uygun olması gerektiği konusunda herkes hemfikirdir sanırım. Malzeme dediğimizde aklımıza kamış, makina, misina gelir. Bu üç malzenin atışa etkisi konusunda önceliğe göre bir sıralama yaparsak nasıl bir sıralama yapmamız gerekiyor. Uzak atış için surf makina şart mıdır? Kaliteli bir spin makina, uygun misina ve kamış ile uzak atış olamaz mı?
    Burada bilgilerimizi paylaşırsak bu işe yeni başlayacak arkadaşlar içinde bir kaynak yaratmış oluruz diye düşünüyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Uzak atış surf kafa bir makine şarttır. Uzak atım için kaliteli bir surf kamış şarttır. Uzak atış için öyle çok kaliteli bir misina şart değildir. Ben 0.28 pelican kullanıyor ucunu da 0.38 ile şokluyorum, kendimce gayette uzağa atıyorum. Nasılsa at çek derken bir süre sonra misina bozuluyor, bide ilişkene taklıyor ve en kötüsü farketmiyorsunuz ve misinanızı üzerinden tekne gezi motoru filan geçiyor ve misinanın yarısına elveda diyorsunuz. O yüzden çok da uzak atış için üretilmiş kaliteli ve pahalı misina kullanılmamalı diyorum. Tabii bunlar benim naçizane görüşüm.

4. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Uzak atış için gerekli malzemeler: surf makina ,surf kamış, surf misina, surf kurşun,surf parmaklık; surf tahtası vs. :)

Benim için en önemli uzak atış ekipmanı atış eldiveni yada parmaklık. O gün yanıma almayı unutmuşsam atış mesafem dramatik şekilde düşüyor :)

5. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Uzun mesafe için olmazsa olmaz ekipman Kamıştır.Sırasıyla Makine,misina,kurşun gelir diye düşünüyorum.Tabi iddianıza göre de Atış tekniğine bir yer bulmak gerekir.
    Tüm bileşenler sağlandığında atış mesafenizi görebilirsiniz.Biri yada birkaç malzeme eksik yada tam değilse,ulaşacağınız mesafeden düşersiniz.
    3-4 hafta önce bir video izlemiştim.275 metreye kurşun atan kişi diğer ekipmanlar sabit olmak şartıyla 3 farklı kamışla 3'er atış yapıyor.Yaklaşabildiği mesafe 252m.Tabi bu demek değildir ki 275 Metre attığı kamışa 2500Fa'yı takınca 252'yi geçecek.Surf sınıfındaki malzemelerle elde edilen sonuç farkı en çok Kamışta ortaya çıkıyor.
    Birde Rüzgar çok önemli.:D

6. ozangur

ozangur Yeni Üye

Merhaba, surf misina olarak ne kullanmamız gerek? İp misina mı daha iyi olur? Bu konuyu açabilir miyiz :)

7. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Şahsi düşüncem;İp misinaların daha başarılı olduğu yönündedir.Monolara göre daha hafif ve ince çaplarına oranla çekerleri yüksektirler.Uygun shock leader kullanımıyla olası sorunlarda aşılabilir.
    Av esnasındada örgü misinalar daha verimlidir.Beden ve köstek mono misinalarla yapıldığında örgünün esnememe özelliği sayesinde takımdaki tüm hareketler kamışa iletilir.Monolarda esneme daha fazla olduğundan surf'un özelliği nedeniyle uzak mesafelere atılan yemlere balık vurduğunda, hareketin kamışa iletimi aradaki esneme nedeniyle kaybolabilir.Nispeten ince çapları nedeniyle mono yerine örgü kullanmak akıntılı sulardada verimi artırır.
    Kullanımdan sonra bol tatlı su ile yıkamak sonraki kullanımlarda örgünün dolaşmasını engeller.Makaraya Monolar kadar dolgun değil,makarada biraz boşluk kalacak şekilde sarılması av amaçlı kullanımlarda önerilir.

8. red baron

red baron Aktif Üye

Bence ilk sırada kamış geliyor,fakat kullandığınız kamışı tanımanız gerekiyor kamışın en ideal atarını iyi bir şekilde bulmamız gerekir mesela kullandığım kamış 125gr da çok iyi çalışıyor,takımın boyu çok önemli,makinadaki misina 0.28 daha üstüne çıkmıyorum.Yine söylemek gerekirse kamışı çok iyi tanımak geliyor,yoksa çok teleskobik kamışla beni perişan ettikleri oldu,çokta parçalı ve çokta kaliteli kamışım var diyenleri perişan ettiğim oldu.

9. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Bir de aerodinamik ve dengeli kurşunlara ihtiyacımız var.

10. runaway

runaway Üye

erdal bey atış performansını etkileyen en önemli unsurun kamış olduğuna katılmaktayım. Peki kamış boyu çok etkili midir uzak mesafe atışlarda? Çok kaliteli surf kamış üreten usa markalarına baktığımız zaman en uzun 3,35 m kamış üretiyorlar ve bu kamışlar ciddi paralara satılıyor. lamigas, g loomis, st croix gibi markaların üst düzey modellerinden bahsediyorum. Bu durum kamış boyunun ikinci planda olabileceği hissi uyandırdı bende.

11. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Selamlar Basri bey,

Konuyu bu açıdan hiç düşünmemiştim açıkçası.G.Loomis'in 4 metreyi bulan kamışı olmadığını biliyordum fakat diğer markalardada aynı durum olduğunu şimdi fark ettim.Gerçi Lamigas 4,50 (jetty)üretim yapmış ancak tek örnek.

Ancak,elimizdeki somut sonuçlara baktığımızda turnuvalarda 250 metre üzeri atışların tamamına yakını ve 270 metreyi geçen atışların tamamı 4,20 metre üzeri ve 4,50 metre kamışlarla yapılmış.

Bazı yabancı forumlardaki tartışma konularından anladığım kadarıyla bahsettiğiniz lamigas, g loomis, st croix gibi markaların uzun mesafe iddialarından çok,ava yönelik ekipman üretimi yaptıkları ve bu nedenle Zziplex,century gibi yarışmalarda isim yapamadıklarıdır.Yarışma sonuçları ve ekipmanları incelendiğinde bu katagoride isme rastlamadım.

Buradan yola çıkarak, üreticinin tercihinin uzun mesafe atışdan ziyade ava hitab eden,kullanımda etkinlık amaçlanan üretime yöneldikleri sonucunu çıkarabiliriz diye düşünüyorum.

Tabi bu yazdıklarım benim düşüncelerim ve edindiğim kanaat ışığındaki yorumlarım.Farklı gerekçeler olması ihtimaldir.:)