Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kıyıdan Zargana Avı ve Teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında kansu tarafından paylaşıldı.

1. canercp

canercp Yeni Üye

Güzel Anlatımınız için Teşekkürler.
    Acaba Zargana balığı Kasım ve Aralık aylarında yakalanabiliyor mu?
    ve yem keserken ne kadar kalınlıkta keseceğiz? kesim ve iğneye takma aşamasını resim olarak görmek güzel olurdu

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. deicide

deicide Üye

Kiyidan sörf kamis her zaman iyidir. Gerekli uzaklığa atabilirsin.bendeki 4.00mt sörf kamış gerek caparide gerekse zargana da iyi iş yapıyor.

4. Pellegra45

Pellegra45 Aktif Üye

Yakalaması en keyifli balıklarıdan birisidir Zargana. Yakalanınca kendini Yelken Balığı gibi havalara atışı insanı heyecanlandırır. Hele hele de iri bir zargana(bilek kalınlığında) ise o dibe doğru sürükleme isteği buna ne takıldı böyle dedirtir insana.
    Ben çoğu zargana avcısından biraz farklı bir yöntem kullanıyorum. Bunu sizlerle de paylaşmak istiyorum. Turuncu renk ipekle araları 1'er kulaç olacak şekilde klasik 2'li veya 3'lü takım hazırlıyoruz. Buraya kadar diğer balıkçılarla aynı sistem. Bundan sonra makinanızdan gelen misanının ucuna klipsimizi takıyoruz. Klipsimize önceden hazırladığımız(lehim işlemiyle) radyo antenini takıyoruz. İhtiyaca göre antenin içine ağırlık(kurşun) koyulabilir. Antenin boyu 12-15cm arası. Sonra aynı klipse hazırladığımız takımın misinasını da takıyoruz. Önemli bir nokta takımı çekerken kamışımızı olabildiğince dik tutuyoruz. Diğer bir önemli nokta ise radyo veya tv anteninin bir ucu klipse takılı iken diğer ucu boşta kalacak. Eğer diğer ucuna da takımı takayım diye düşünürseniz(ki biz düşündük ve denedik. Takım her seferinde olmasa da ağırlı olarak makinanın misinasına yani bedene takıldı.) çoğu zaman takımın makinadan gelen bedene dolandığını göreceksiniz. Bu takımla geçen yaz yaklaşık 1 saatte 30 zargana aldım. ve çevremdekiler tek tük çıkarıyordu. Deneyin burdan paylaşırsınız. Herkese rastgelsin...

alperderya ve value bunu beğendi.
  5. sessizdenizci

sessizdenizci Daimi Üye

Selam Süleyman,
    Paylaşım için teşekkürler. Bu şekilde yapılmış bir takımın varsa resmini paylaşabilir misin?

6. batu2004

batu2004 Üye

Arkadaşlar merhaba,
    Zargana avı benim için çok özeldir.yıllık izinlerimi bile bu av için eylül ayına ayarlarım.
    kamış:3.60
    şamandıra oval (özellikle su sıçratması daha iyi olduğu için)
    rengi turuncu(deneyimlerim bu yönde)
    50-60 gramlık(daha uzağa atabilmek için)
    takım:
    en az 3mt olmalı 0,15 kaliteli misina (Asso) iğneler 12 numara mustad (çapari için kullandığım ve beyaz yada nikel) 2 iğne arka arkaya bağlarım iki iğne arası 3-4 cm aralıkta
    Yem Zargana kuyruk altı genelte tek tarafından 2 yem çıkartırım.Burada en önemli şey yemin takılışı iğnelerim yemin içinde kalır görünmez ve gümüş balığı gibi gelir.
    En az 50-70 mt ileriye attıktan sonra takımın karışmaması için 5 mt kadar çeker ve 10saniye beklerim.Çünkü şamandıra suya düşünce çıkardığı ses Zargananın dikkatini çeker ve şamandıranın olduğu yöne hareketlenir merakından.
    Sonra çok sert hareketlerle Şamandırayı çekmeye başlarım şamandıra bu arada su sıçratır.Bu da gümüş balığı su üstünde zıplıyor hissi uyandırır zarganada bu arada zaten balığı almış oluyorum.Ben belli bir rolantide çekmem şamandırayı daima bu su sıçratma işini yaparım ve bu çekme anında yen S hareketi yaparak yaralı balık görüntüsü oluştur bu harekete zargana dayanamaz.
    Günün her saatinde zargana tutulur ancak sabah ve akşam saatleri daha verimlidir.Zarganalar genelde Gümüş balığını sıkıştırabileceği koylarda daha iyi av verir.Sürü halinde gezer ancak koy içinde birbirlerine yakın ama yanyana pek gezmezler özellikle büyükleri.Uzaktan aldığımız balık genellikle daha büyük kıyıya yaklaştıkça daha ufaktır.ve ben aslında bu sert hareketleri su sıçratmayı yapmamın bir sebebide iri balık almak içindir.çünkü ufakları daha ürkektir ve takip etmeyi daha çok severler.
    Şamandıra suya düştüğü anda etrafta zargana varsa bilinki mutlaka merakına yenik düşüp gelecektir.
    Dalgalı havalarda yem tamamen su üstünde kalacağından verim düşük olabilir belki 1-2 gr kıstırma kurşun kullanılabilir igneden 15 cm geride.
    Bu sene 1 yada 2gr jig head kullanıp deneme yapacağım iyi sonuç alacağımı tahmin ediyorum.
    Herkese rastgele

Selim_ist, value, Yhy ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  7. ALEKSALP

ALEKSALP Aktif Üye

Paylaşım için çok teşekkürler
    Zamanı geldi bu hafta umarım keyifli av yapabilirim.:D

value bunu beğendi.
  8. skeaptar

skeaptar Yeni Üye

Herşey çok güzelanlatılmış teşekkürler.Keşke bu anlatılanları birde fotolar yada videolarla süsleseniz.süleyman çetin kardeşimiz değişik bi yöntemi varmış bi iki foto koysa

9. value

value Üye

Malum zargana mevsimi izmir körfez kıyıları özellikle sabah saatlerinde zargana ile doluyor burada çoğu ipek kullanıyor fakat duydumki top arkasına ipek değilde küçük yapay yem takılıyormuş üstü mavi altı beyaz balık şeklinde bendede bunlardan var sabah avlağa gidesim var bu küçük yapay yemler iş görürmğ sizce bilgilendirirseniz sevinirim herkeze bol bereketli avlar olsun...

10. Pellegra45

Pellegra45 Aktif Üye

Zargana topunun yerine bu mini jigleri takıyorum. Arkasina yarım kulaç aralıkla 3 veya 4 turuncu parlak ipek takıyorum. Jiglerin ağırlığı 10-15 gr arası ideal. Daha ağırını su üstüne çıkarması zor oluyor. Kamişi çekerken 90 derece açi ile çekiyoruz. Daha sonrasi zarganalarin yeteneğine kalmiş. Rastgelsin...

Süleyman

alperderya ve Selim_ist bunu beğendi.
  11. alperderya

alperderya Aktif Üye

@Pellegra45 Süleyman tarifler için teşekkürler. Bir kaç sorum olacak. Cevaplarsan çok sevinirim. 1. İpekleri nasıl bağlıyorsun? 2. Tek ipekli sisteme göre daha mı verimli 4 ipekli yöntem. Malum beden oldukça uzun olıyor ve savurmak zorlaşacak (spin kamışım var 270cm, daha uzun kamışım da var surf tipinde ama at-çek yapılacağı için yorucu olur diye düşünüyorum) 3. Topun arkasına rapala takılarak av yapılamaz mı? Yapılırsa ne tür sahteler kullanılır? 4. İpek diğer yem türlerine göre daha mı avantajlı? Şimdiden teşekkür ederim.