Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kocaali 1. Kalkan Balığı Şenliği - 31 Mart 2013

Konu, 'Gelecek Balık Avı Organizasyonlar ve Planları' kısmında Serkan DOĞAN tarafından paylaşıldı.

 1. Serkan DOĞAN

  Serkan DOĞAN Yeni Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  8 Aralık 2011
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  0
  KOCAALİ BELEDİYESİ & BALIK TUTKUNLARI DERNEĞİ

  1. ULUSAL KALKAN BALIĞI YAKALAMA YARIŞMASI ŞARTNAMESİ


  Tarih : 31/03/2013

  Yer : Kocaali Plajı – Kocaali / SAKARYA


  Yarışma Saati : Saat 06:00 ile 14:00 saatleri arasında yapılacaktır.

  Yarışmacılar hazırlıkların tamamlanabilmesi maksadıyla en geç saat 05:00’da yarışma alanında hazır bulunacaklardır.

  YARIŞMA ŞARTNAMESİ:

  1380 sayılı su ürünleri kanunu, su ürünleri yönetmeliği ve 3/2 numaralı amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğ hükümlerine kesinlikle uyulacaktır.

  01. Yarışma tek tür için yapılacak olup, bu tür Kalkan balığıdır. Her yarışmacı en fazla 2 olta ile yarışabilir.

  02. Yarışmada tutulacak olan Kalkan balığı 45 cm.’in altında olamaz, 45 cm’in altında tutulan balıklar değerlendirmeye alınmayacak olup, bu balıklar zedelenmeden itinalı bir şekilde yakalandıktan sonra derhal suya salınacaktır.

  03. Yarışmacılar daha önceden tespit edilerek numaralandırılmış avlanma bölgelerini, kura çekerek belirleyecek ve o alanda yarışacaktır. (Gerek görüldüğü takdirde sektör sayısı, mesafesi azaltılabilir veya artırılabilir) Balık avı sadece belirlenen bu sektör içinde yapılabilir. Bu bölgenin dışına olta atmak ve avlanmak yasaktır. Yarışmacılar kendi sektör alanını istedikleri gibi kullanabilirler. Bu alana yarışmacı ve görevliler dışında diğer yarışmacıların her ne surette olursa olsun girmesi yasaktır.

  04. Yarışmacılar sektörleri dışında da sessiz ve dikkatli hareket etmelidir.

  05. Yarışmacılar kıyıya dik atış yapmak zorundadır. Aksi halde oltaya takılan balığın çıkarılması esnasında komşu takımlardan herhangi bir takımın oltalarına takılarak, dolaşması veya zarar vermesi durumunda tutulan balık değerlendirmeye alınmayacaktır.

  06. Yarışmacılar sadece balığı kepçelemek ve hakemler tarafından ölçümü yapılan balığı geriye iade etmek için suya diz hizasına kadar girebilir. Kasık çizmesi, Boy Çizmesi kullanmak yasaktır, Bot ve kayık kullanmak yasaktır.

  07. Yarışmacıların dışarıdan yardım alma hakkı yoktur.

  08. Her yarışmacı İğne çıkartma aparatı bulundurmak zorundadır.

  09. Yarışmacılar yakaladıkları balıkları hemen hakemlere bildirecek ve balıklar hakemler tarafından kancadan zedelenmeden çıkarılacaktır. Limit altı balıklar hakemler gözetiminde derhal suya iade edilecektir. Yarışmacının 2 adetten fazla limit üstü balık yakalaması durumunda balıklar ölçümlenerek değerlendirmeye alınacak ve 2. balıktan sonraki balıklar suya iade edilecektir. Yarışmada yakalanacak balıklarla ilgili 3/2 tebliğe aykırı hiçbir duruma izin verilmeyecektir

  10. Kuralar kayıt sırasına göre 31 Mart 2013 Pazar günü saat: 05:00’da çekilecektir. Kuraya geciken takımlar kalan numaralardan kurasını çekerek yarışma kulvarını belirleyeceklerdir.

  11. Her oltada üç iğneli dip takımı kullanılacak olup, Kullanılacak en küçük ağırlık 100 gramdır.

  12. Yarışmada çevrede kirlilik yaratmayacak ve diğer yarışmacılara zarar vermeyecek şekilde avlanma yapılacaktır.

  13. Tebliğe ve yarışma şartnamesine uymayan yarışmacılarımız diskalifiye edilecektir. Ayrıca bu yarışmacılar için tebliğlerde belirtilen cezai yükümlülükler söz konusu olabilecektir. Avlanma sırasında kural dışı hareketler gözlemciler tarafından masa hakemlerine bildirilecek, değerlendirme masa hakemlerince yapılacaktır.

  14. Yarışmacılar sadece kıyıdan avlanabilir.

  15. Kepçe kullanımı serbest olup, kakıç kullanımı yasaktır.

  16. Yarışma saat 14:00’da sonlandıktan sonra hakemler tarafından sonuçlar ana hakem ve koordinatörlere bildirilecek ve ana hakem ve koordinatörlerce yapılacak değerlendirme sonucunda dereceye girenler belirlenerek saat 15:00’da ilan edilecek ve ödül töreni yapılacaktır.

  ETKİNLİK KATILIM ÜCRETİ : 50 TL

  KATEGORİLER


  Yarışma 2 (İki) kategoride yapılacaktır.

  1. En büyük balığı tutmak için yarışılacaktır.

  2. En çok balığı tutmak için yarışılacaktır.

  DEĞERLENDİRME ÖLÇÜSÜ

  Her iki kategorinin tespitinde balığın (Boyu) belirleyici kıstas olacaktır. Aynı boyda balık tutulması halinde ağırlığı (kg) esas alınacaktır.

  ÖDÜLLER

  1. Kategoride en büyük balığı yakalayan 1. 2. ve 3.ye ödül verilecektir.

  2. Kategoride en çok balığı yakalayan 1. 2. ve 3.ye ödül verilecektir.

  NOT: Katılımcılar sadece bir dalda ödül alabilirler.

  Ayrıntılı Bilgi İçin :

  Web Adresi : Balık Tutkunları Derneği - SAKARYAKocaali Belediyesi - Resmi Web Sitesi.

  E-mail : dernek@baliktutkunlari.com

  Dernek İletişim
  Mehmet ERGÜL : 0 532 576 07 27
  Faruk BAŞTÜRK : 0 542 646 39 33

  Kocaali Belediyesi İletişim
  Süleyman MEMİÇOĞLU : 0 533 207 83 46

  YARIŞMAYA KATILIM ŞARTLARI
  Yarışmaya katılım 100 kişi ile sınırlıdır.

  ÖNEMLİ :
  - Yarışma için ön başvurular 22 Mart 2013 Cuma günü mesai bitimine kadar yapılabilecektir. Gelen ön başvurular yarışma komitesi tarafından değerlendirilerek, yarışma katılım bedellerini yatırabilecekleri hesap numarası bildirilecektir. Onay alan yarışmacılar yarışma katılım bedelini 28 Mart Perşembe günü mesai bitimine kadar Balık Tutkunları Derneğinin Banka Hesabına bağış olarak yatıracaklardır. Bu süre içerisinde katılım bedelini yatırmayan yarışmacılar, yarışmaya katılım hakkını kaybeder.

  - Sakarya’dan katılacak olan yarışmacılar için Pazar Sabahı Saat 04:30′da Sakarya Kent Meydanından otobüsler kaldırılacaktır.

  - Cumartesi günü yarışma alanına gelecek olan yarışmacılarımız isterlerse Kocaali Belediyesi tarafından sağlanan Otel yada Pansiyonlarda konaklama imkanına sahip olacaklar. Otel yada Pansiyon için konaklama bedeli 50 TL.dir.

  - Pazar günü yarışma bitiminden sonra 14:00 - 15:00 saatleri arasında Karadenizli sanatçı Oflu Kadir konser verecektir.

  NOT : Yarışma katılım formlarındaki iletişim telefonları ve adresleri mutlaka belirtilmelidir.

  MUHTEMEL YEMEK LİSTESİ

  Yarışma alanına kuracağımız mutfağımızda usta aşçılarımız sayesinde yarışmacılarımızın yemek ihtiyacını taze ve sıcak bir şekilde alanda karşılayacağız

  Öğle yemeği : Ana Yemek (ızgara yada sulu yemek), pilav (pirinç yada bulgur), Çoban salata, Meyve yada içecek,

  Ayrıca artan veya yenmeyen yemekleri barınaklarda bulunan hayvanlar için değerlendirmek üzere hakem masalarında bulunacak geri dönüşüm kutularına bırakılacaktır. Bu sayede hem bu hayvanların karınlarını doyurmalarına sebep olacaksınız hem de çevre kirliliği yaratmamış olacaksınız.  FOTOĞRAF YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

  YARIŞMANIN AMACI:
  Kocaali ilçemizin doğal güzelliklerini sanatsal kaygılarla fotoğraflamak. Yarışmacıların fotoğraflarının Kocaali Belediyesi arşivine kazandırarak Kocaali’nin etkin tanıtımında kullanmak. Ulusal katılım sonucu fotoğraf sanatına gönül veren tüm fotoğrafçıların eserlerini bir araya getirip kaynaşmasını sağlamak, fotoğraf sanatına katkıda bulunmak.

  KATILIM KOŞULLARI:
  Yarışmaya jüri üyeleri, düzenleme komitesi ve birinci derecede akrabaları dışında amatör profesyonel tüm fotoğrafçılara açıktır.

  Yarışma 31/03/2013 Pazar günü Saat 06:00 ile 12:00 saatleri arasında sürecektir. Yarışmaya katılan fotoğrafların belirtilen saatler arasında çekilmiş olması gerekmektedir. Katılımcılar fotoğraf makinelerinin saat ve tarih ayarlarını güncellemekle sorumludur.

  Çekimler dijital makine ile gerçekleştirilecek, değerlendirme Fotoğraf jürileri tarafından yapılacaktır. Fotoğraflar en geç saat 12:00’ye kadar Jüri’ye teslim edilecektir. Saat 12:00’den sonra yapılan teslimatlar hiç yapılmamış sayılır.

  Bir katılımcı yarışmaya en fazla 3 fotoğraf ile katılabilir.

  Birden fazla fotoğrafın montajlanmasıyla oluşturulan, fotoğrafın orijinalinde olmayan herhangi bir öğe eklenmiş ya da var olan öğelerden herhangi biri silinmiş fotoğraflar kabul edilmez. Fotoğrafın orijinal niteliğini bozmayacak oranda kadrajlanmış, kontrast, aydınlık ve renk ayarı yapılmış fotoğraflar kabul edilir.

  Yarışmaya katılan eserlerin uzun kenarı en fazla 100 cm, kısa kenarı 70 cm geçmeyecek şekilde 300 dpi çözünürlükte ve JPEG formatında kayıtlı olarak gönderilecektir. Bu fotoğrafların herhangi bir nedenle bilgisayarda okunamaması halinde sorumluluk kabul edilmez.

  Katılan fotoğrafların arka plan bilgileri kesinlikle silinmiş yada oynanmış olmayacaktır. (tarih, saat vb)

  Yarışmacılar kendilerine bir rumuz belirleyecek ve fotoğrafları bu rumuza göre adlandıracaklardır. Örneğin: ( Rumuz_1, Rumuz_2, Rumuz_3 gibi )

  Katılım formu eksiksiz olarak doldurulmalı, imzalanmalı, fotoğrafların kayıtlı olduğu hafıza kartı, aktarım kablosu yarışmacının mutlaka yanında olmalıdır.

  Yarışmacı, yarışmaya gönderdiği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerin alındığını beyan ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan bu beyana aykırı hareket ettikleri belirlenenlerin ödül, unvan ve her türlü kazanımları iptal edilir.

  Yarışmaya fotoğraf gönderen yarışmacılar, yarışma şartnamesini kabul etmiş ve yarışma kurallarına uymayı taahhüt etmiş sayılırlar. Şartnameye uymayan yarışmacılar yarışma dışı bırakılır.

  ÖDÜLLER:
  1.lik Ödülü
  2.lik Ödülü
  3.lük Ödülü
  Jüri Özel Ödülü

  TELİF HAKLARI
  Yarışmada ödüle değer bulunan eserlerin baskı ve sayısal kopyaları, tüm haklarıyla Kocaali Belediyesi ve Balık Tutkunları Derneği Koleksiyonuna ait olacaktır.

  Yarışma sonunda ödül alan eserler, bütün telif haklarıyla Kocaali Belediyesi ve Balık Tutkunları Derneği tarafından satın alınmış gibi işlem görür. Kocaali Belediyesi ve Balık Tutkunları Derneği,ödüle değer bulunan eserleri, etkinliklerinde eğitim faaliyetlerinde sergileme, afiş, katalog, broşür vb. her türlü tanıtım malzemelerinde kullanma ve gösterme, medyada yayınlama hakkı da dahil olmak üzere eser sahibinin ismi ile birlikte 5846 sayılı yasadan doğan tüm telif haklarına sahip olacaktır.


  Kalkan Balığı Yakalama Yarışması Katılım Formu : Kalkan Balığı Yakalama Yarışması Katılım Formu

  Fotoğraf Yarışması Katılım Formu : Fotoğraf Yarışması Katılım Formu

  Yarışma Afişi

  [​IMG]
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.594
  Beğeniler:
  9.534
  Şehir:
  İstanbul
  Kurallar içine bence iğne boyutunuda ekleyin.

  Çünkü orada kesin küçük iğneler kullanılacak ve balığa zarar vermeden çıkartmak imkansız olacak.

  "CD" boyutunda kalkanların telef olmaması için kesinlikle uzun pala ve büyük iğne kullanılmasını mecbur kılmalısınız.

  Birde iki olta bence olmamalı, herkes tek olta atmalı. Ücret konusuna ise bir şey demiyorum :)
   
 4. alicengizarda

  alicengizarda Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  26 Nisan 2012
  Mesajlar:
  89
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  Gölcük / KOCAELİ
  Muhakkak izlemeye giderim, teşekkürler.
   
 5. ŞİMAL YILDIZI

  ŞİMAL YILDIZI Aktif Üye

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  6 Ocak 2012
  Mesajlar:
  124
  Beğeniler:
  0
  Bu tarz organizasyonların ücretli olmaması gerekiyor.Bu konuda belediye ve sponsorların desteği zaten, olmasıda gerekiyor.;)
  Bizler oraya gittiğimizde o bölgede zikredilen ücretin daha fazlasını zaten harcamayı göze alıyoruz.:rolleyes:
  Ayrıca ödüllerin ne olduğu neden açıklanmamış.
  Son olarak hayırlı işler ve müşteriler diliyorum...