Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kofana Balığı Nedir..?

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında nuri deniz tarafından paylaşıldı.

1. nuri deniz

nuri deniz Aktif Üye

Beyaz ete sahip olan çok lezzetli, dişleri jilet gibi keskin olan, oltayla, zıpkınla vede gırgır ağları ile avlanan canavar cinsli, çok kuvvetli bir çeneye ve dişlere sahip bir balık olup, Lüfer'in büyüğüne verilen addır..Kofananın büyüğüne de Sırtıkara denilmektedir....

Zoka, kaşık ve olta ile yakalanması durumunda ağzından iğneyi çıkarırken çok dikkatli olmalıdır. Çünkü bu balık parmakları kapması ile de meşhurdur.Parmağınızı ısırdığından haberiniz olmaz sadece kanı görebilirsiniz..Rahmetli babamın sol küçük parmağının yarısını koparmıştır..

Marmarada, Boğazlarda, Karadenizde avlanan bir göç balığıdır... Alt çenesi üst çenesine göre biraz daha öne uzamış bir şekildedir.

Önüne gelen her türlü balığı zevkle parçalayarak yer...üstü yeşil renkt karın ısmı beyaz renktedir.

21 no kalılığındaki polipropilen naylon ağları bir kafa silkmesi ile kopardığı tesbit edilmiştir....
    Zamanımızda Kofana olarak nesli tükenmiş olup...sadece Lüfer ve Çinekop olarak avlanmakta ve satışı yapılmaktadır.
    Bu balığın bilhassa Kömür ızğarası harikadır...

İnşallah Lüfer balığı için çıkartılan yasak sayesinde önümüzdeki yıllarda belki Kofanaları görme şansına sahip olabiliriz...nurideniz
    Kaynak

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. yükseltaktak

yükseltaktak Aktif Üye

Emeğinize sağlık faydalı çalışma, her daim rast gelsin.

4. MERCURY90

MERCURY90 Aktif Üye

bi gün bi tanesi bundan çekmişti, hatta pardon tek başına çekemedi, iki oltayla aldılar, sonra o canavar balık bizim oltacının parnağını ısırmazmı, aahh! diye bağırdı adam, neyseki çok ciddi değildi yarası ama ne gülmüştük

5. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Kofananın büyüğü yoktur kofananın büyüğüne sırtıkara denmez. Lüferin büyüğüne kofana denir kofandan sonra bir isim yoktur. Sırtıkara mecazi olarak bazı yörelerde kullanılmaya başlanmış sonrada her nasıl olduysa artık kofananın büyüğüne sırtıkara denir gibi yanlış bir isimlendirme olmuştur.
    Şimdi herkes kofananın büyüğüne sırtıkara denir şeklinde dolaşıyor.
    Lüfer ailesi sadece Türkiye de hatta sadece boğazlarımızda yakalanırsa değerlenen bir balıktır diğer denizlerde avlanan kofanalar sadece sportif amaçla avlanır avı zevkli bir avdır çünkü.

6. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Sportif ha.. :)
    Sen bir ara uğrada sana istanbul dışı lüferinden yedireyim, değerine sen karar ver...
    Sonuçta aynı balıktır ve bir yerden çıkar göç yolunu izleyerek oraya oradan da başka yere gider...

Haa Boğazda fazla park eder çok yakalanır iş ticariye döner ona eyvallah.
    Yurt dışında sportif amaçla yakalandığı doğrudur ama Türkiyede sanmıyorum ki bu lezzet sadece tutarken verdiği adrenalin ve eğlenceyle sınırlı kalsın...

Lüferin hepsi lüferdir...
    Boğazdaki arkadaşlar ufağına çinekop diye isim koyarsa, babayiğitini tutanlarda müsadenle büyüğüne sırtıkara desinler yani..:)
    selamlar..

7. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Kofananin nesli tukenmemistir 10+ kilolar halen avlanmakta.. Uluc abime katiliyorum lufer dunyada sadece İstanbul ve cevresinde yani Marmara bolgesinde ticari degeri olan bir balik bunun sebebi de Karadeniz ve Marmaranin tuz oraninin az olmasi bu sebeple baliklar guneydekilere oranla inanilmaz lezzetleniyor:) Fatih abim yanlis anlama lutfen ama Bogazin cinekopunu Egenin Akdenizin sirtikarasina degismem:)

8. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

yok be ne yanlış anlıyacam Selahattin sende :)

Bahsettiğim lüfer dediğimiz ise (ki istanbulda 4 sene yedim) burdakiyle hiçbir farkı yok Selahattin..
    Ama azmanı olurda artık Kofiye, sırtıkaraya döneni dersen onu burdada yesen aynı ordada yesen aynı hayvan kartlaşmış naparsın :D
    Lezzet olarak çinekop herhalde sırtıkaraya değişilmez sende körpeyle kartolozu kıyaslamışsın be Selo :D

9. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Evet sanirim herkes ayni fikirde ama farkinda degiliz:) oralarda genelde 2 kg ust ciktigi icin direkt lezzetsizdir dedim, normal 400 500 gramlik lufer yemedim abi bu konuda sen ne dersen ona inanirim dedigin gibi kartolos heryerde kartolos bu taraflarda kiloluklarin tadina baktim gayet iyiydi ancak 1 kg en fazla dahs buyuklerinin de kart olacagini dusunuyorum:)

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Çanakkale Boğazının Ege Denizine kol verdiği Kumkale mevkiinde 3-4 sene önce yakaladığım 61 cmlik Kofananın tadı harikaydı.
    O noktanın daha örtesinde tutulmuş bir kofana ya da lüfer yemediğim için kıyaslama yapamam.

Uzak denizlerdeki "Blue Fish'ler" (Lüfer-Kofana) aşırı ağır metal yükleri nedeniyle tüketilmiyor olsa bile avcılığının zevki tartışılmaz herhalde..

11. goldboy52

goldboy52 Aktif Üye

Bu çok net bilgiler için teşekkürler...Emin olun bende bir Karadenizli olarak sizinle aynı hayalleri kuruyorum...Bakın bir yıllık bir yasak ta bile buralarda ilk defa çinekop, sarı kanat, lüfer avları başladı..uzunda sürdü..NEDEN KOFANA da olmasın ...selamlar...