Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

KORDONDA KIYIDAN ÇUPRA AVLARI BAŞLADI - 17 NİSAN 2016

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında agnosturk tarafından paylaşıldı.

1. agnosturk

agnosturk Aktif Üye

Arkadaşlar bu hafta İzmir körfezinin bir nabzını tutayım istedim. Biliyorsunuz Nisan ayının gelmesi ile artık Çupra avları iyiden iyiye hızlandı. Gerçi çekim yaptığım gün balık kısırdı ama 2 gün öncesi bayaa güzel avlar olmuştu. Ayrıca videoda değerli dostlarım olan Balığa Fısıldayan Adamlar da 14 nisanda yaptıkları güzel avlarını bizimle paylaştığı görüntülerde var. Kendilerine teşekkür ediyorum. Herkese iyi seyirler...

ekremy1983, BlazenHK, onur_55 ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Abdullah SÜRÜCÜ

Abdullah SÜRÜCÜ Daimi Üye

Tebrikler Recai... İzmir'de balık nerede yakalarım diye soran arkadaşlara iyi bir referans olmuş videon....

agnosturk bunu beğendi.
  4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Çupra konusunda tebrik etmek gerek tabii ama o bölge her türlü balıkçılığa kapalı (yasak) bir bölge.
    Bunun sebebi de körfezin aşırı kirli olması, suyun fazla miktarda ağır metal barındırması.
    Bu yasak çok eskilere dayanıyor aslında ama şu anki durum nedir araştırıp yazan çizen yok eğer yanılmıyorsam.
    Yine de yasak yasaktır. Her ne kadar denetlenmese de..
    Yasak bölge için en iyi çözüm (bana göre) yakala bırak olmalı..

winchester ve agnosturk bunu beğendi.
  5. agnosturk

agnosturk Aktif Üye

Eskiden ağır metal vardı ve lahım körfeze dökülüyordu Şeref abi ama piriştinadan sonra temizlendi ve balık avına karışılmıyor artık. Ege üniversitesi su ürünleri ile görüşmüştük sakınca yoktur dediler

6. agnosturk

agnosturk Aktif Üye

Teşekkürler ustam. yardımcı olabildiysem ne mutlu bana

7. Abdullah SÜRÜCÜ

Abdullah SÜRÜCÜ Daimi Üye

Recai ben yinede körfez balıklarının yenmemesi gerektiğini düşünenlerdenim. Bundan 2 yıl önce İnciraltı çakalburnunda sıklıkla av yapıyordum. Yakaladığım lidakileri evde temizlerken en yaz 1/3 ünü atıyordum. Çünkü evi öyle bir ağır koku sarıyorduki (mil kokusu) dayanılacak gibi değil... Bu durumunda uzun yıllar değişeceğini sanmıyorum... Tabi benim yakaladıklarım genelde körfezde büyüyen lidakilerdi. Çupralar için durum biraz daha farklı olabilir ama yineden bu kötü durumdan onlarda nasipleniyorlardır diye düşünüyorum.

agnosturk ve lodoscubarbaros bunu beğendi.
  8. 1volkan

1volkan Üye

Eline sağlık Recai abi rahatsızlığımdan dolayı kapandım eve gidemiyorum.Sayende gitmiş kadar oldum :)

agnosturk bunu beğendi.
  9. ADİL AYKOL

ADİL AYKOL Aktif Üye

Tebrikler

agnosturk bunu beğendi.
  10. pisimiyav

pisimiyav Üye

merhaba recai bey av raporunuzda illaki yüksek oranda çipura mercan veya başka bir tür olması gerekmiyor.ben işin mücadele samimiyet üzüntü sevinç boyutlarına bakıyorum.tek bir balık yakalansa dahi anlatım sunum bilgilendirme gibi detaylar bence asıl belirleyici oluyor.geçen bir arkadaşımız yakaladığı kaya balığını av raporu yapmış ama inanınki o kadar güzel sunum yapmışki trofe av raporlarından daha çok zevk aldım.hem samimiyet vardı hemde bilgilendirme.sizin raporlarınızdada samimiyet dostluk arkadaşlık bence balık raporu kadar değerli kılıyor.öyleki togonun olmadığı bir av raporu illaki eksik kalıyor.yine yaptı yapacağını aldı küçük balığı sevdi bağırdı bir şeyler yaptı attı denize :) bu arada togoya söyleyin ufak balığı biraz daha suya nazik atsın yoksa.... :)

körfez konusunada bir kaç kelam etmek isterim.arkadaş biz yıllarca baharatlı acılı soslu yemekler yedik toksin oranı yüksek çıkardığımız kütleler tamamen körfeze gitti.koca koca logarlardan körfeze sadece bizden çıkan kütleler gitmedi yeşildere deri tabakanelerinin atıklarından tutta pınarbaşı sanayi bölgesinin pisliklerine kadar.hatta defalarca şahit oldum yanlış anlamayınız tuvalet yoluyla gelmiş suda prezarvatifler dahi gördüm.körfez hiç bir zaman temizlenmedi temizleme yapılmadı.sadece bir ara özfatura döneminde halkapınar tarafında dışarıdan getirilen kepçeli gemi temizleme yaptı ama oda baş edemedi bıraktı.baktılar olmadı o bölgeyi daha sonraki başkanlar toprakla kapama yoluna gitti üstüne park yaptılar.çünki tam o bölge tabakanelerden ( yeşildere ) denizle ilk buluşma noktasıydı.gelen derenin ağzını biraz daha izmire doğru kanal açıp kaydırdılar.

peki ne yapıldı biliyormusunuz yeşilderedeki tabakaneler ( deri işleme atölyeleri ) tamamen o bölgeden kaldırıldı.atık kanallar arıtma kurularak oraya yönlendirildi.bu izmir körfezi ege denizine açık bir denizdir ve doğaya döndük dedikki hadi bakalım sen şimdi bizim denize onyıllardır attığımız pisliği temizle.biz akan pisliği durdurduğumuz için temiz suyla karışan kirli su zamanla temizlenmeye başladı.fakat bu bayağı bir zaman alacak.test için gidiyorlar denizden numune alıyorlar aha bak temizlendi diyorlar.halbuki deniz tabanı oturmuş pislik dolu ve bu ancak zamanla temizlenecek.

11. agnosturk

agnosturk Aktif Üye

şu ana kadar ben öyle bir sıkıntı yaşamadım ama olabilir ustam. bir araştırcam bu konuyu