Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Korkusuz Balıkçılar.. Tekneden Orkinos Avı...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Hamdi tarafından paylaşıldı.

1. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Merhaba Balık Sevdam Ailesi,

Amatör balıkçılık ruhu ile yaşayan bir kişi olarak, sürekli değişik avlar yaparak hepsinin zevkini yaşamak hoşuma gidiyor…

Onun için de gelen haberler doğrultusunda balık avlarına gider dururum:)

En son gelen haber Orkinos haberleriydi, bunu sizlerde duymuşsunuzdur.

Ali arkadaşımızın hadi gidelim demesi ile hemen hazırlıklara başladık
    Yerel balıkçılar avlarını eski sistem ipler ile yapıyorlardı. O tarz bir av beni tatmin etmeyeceği için Kamış ve Makine ile avlanmayı tercih ettim.

Ali de evet öyle yapalım dedi. Teknesi Orada hazır bizi bekliyordu. Daha önce av yapan arkadaşlardan aldığım tiyolar ile takımımı hazırladım..

50 Librelik Okuma Makaira Kamış ve 80’lik Makaira Çıkrık makinemize 125 kg çekerli Braid (İp Misina) bağladım. Ucuna Leader olarak 10 metre 150 Libre Sufix Wind On Leader Fluorocarbon misina bağladım. İğne olarak ise 9/0 ve 11/0 İğneler kullandım.

Ekipmanlarımızı Hedef Balık'tan Temin ederek Av Stratı Verildi.

Yem olarak sardalye kullandık. Av şeklimiz akıntı yönünde teknemizi stop ederek akmasını sağladık. Yemi iğnemizi kapatacak şekilde bir yada iki sardalye taktık..10 metre fluoracarbon Leader misina kullandım. Balığı sardalye ile yemleyerek 10 metrelere getirip avlamaya çalıştık.

Takım kısmı hazırdı, arabama yüklediğim gibi Ali arkadaşımızı almaya gittim. Yolda hep kafamda avla ilgili soru ve çözümleri düşündüm. Yolun nasıl geçtiğini anlamadım bile..:)
    Ali’nin evine vardığımda beni kapıda karşıladı… Arabaya atladık bir baktım bana ızgarada orkinos yapmış ve ikram etti. Zaten daha yola çıkmadan Orkinos yemeye başlamıştık:harika:
    Yola koyulduk ve Ali ile av sohbetleri yapa yapa otelimize vardık. Gider gitmez saatimizi kurup yattık..
    Ali zaten gitmeden yem işini organize etmişti.. Sabah 04:30 da açıldık ve dalyandan taze yem almaya gittik. Dalyana vardığımızda çok bereketli bir gün olduğunu söylediler. Dalyandan balıklar taşıyordu:p
    Yemlik balığımızı alarak avlağa doğru yola çıktık.. 8 Mil yolumuz vardı keyifli bir sohbet ile avlağımıza vardık.:)

Benim için bir ilk olacaktı, onun için çok heyecanlıydım. Ali daha önce yakaladığı için rahattı. Zaten Ali tam bir keyf adamı hiçbir şeyi kafasına takmıyor ve bol kahkahalı muhabbetine hiç ara vermiyordu. Bana rahat olmamı kesin yakalayacağımızı söylüyordu.:cool:
    Aradan biraz zaman geçti kii, birden makinemden gelen cırrrrrrrrrr cırrrrrrrrrrrrrr cırrrrrrrrr sesi ile bir anda irkildik…!!:eek:
    Hemen makinenin kalomasını ayarladım, mücadeleye başladım. Avlandığımız teknede kamış yuvası olmadığı için bacaklarımın arasında kamışı alarak mücadele etmeye başladım. İnanılmaz bir keyifti.. Onu iş olarak yapıyor olsam o kadar gücü asla toplayamazdım. Bütün enerjimi oraya veriyordum…:)

haber.jpg

Acele etmemeye ve keyfini çıkarmaya çalışıyordum.. Ali’de kamerayı alarak bu anların eğlencesini yapıyordu. Şakalar espriler havada uçuşuyor ve biz işin keyfini çıkarıyorduk.;)

15 Dakika sonra balık birden iğneden kurtuldu.. Sanırım tam olarak girmemiş veya etini yırtmıştı.. Olsun dedi Ali biz yine yakalarız dedi.;)
    Saat ilerlemiş ve hava süt liman olmuştu, tam öğlen saatleriydi. Biz yemlemeye devam ediyorduk, balıklar altımızda biz onları kuş besler gibi besliyorduk:p

Ama iğneye atlamıyorlardı… Hava hafif esti ve birden oltam yine cırrrrrrrrrr cırrrrrrrrrrrrr başladı biz yorulmuş ve güneşten pişmiştik ki bu ses bizi tekrar resetledi enerjimizi topladık:)
    Diğer balığın kaçması ile yorulmuştum, bu balıkta çok mücadele ediyordu. Tüm enerjimi sonuna kadar veriyordum. Arada Ali oltamın ucunu çekerek yardımcı olmaya çalışıyordu. Üzerimdeki yük keyfin etkisinden dolayı kayboluyordu:)

Süper keyifli ve yorucu mücadeleden sonra balığı gördük, dev gibi cüssesi ile teknemize yaslandı… Ali hemen kakıçladı balığı ama kaldıramadı çok ağır ve güçlü bir balıktı..
    Kakıçla balığı garantiye aldıktan sonra seslendi “Hamdi sende diğer kakıçla kakıçla..” Hemen oltamı yasladım ve diğer kakıçla bende vurdum. Son bir kuvvet toplayarak balığı tekneye aldık. Ama bizde bitmiştik…
    Balığı baktıkça verdiğimiz enerjinin sonuna kadar helal olduğunu anlamıştım. Tek kelime ile “Bu balık için değermiydi? Evet Değerdi…”

Balığı aldıktan sonra biraz nefeslendik, tekrar ava devam ettik.. Yine oltalarımızı yemleyerek suya yolladık. Yine bir cırrrrrrrr sesi Artık oltadaki balık Ali’nin kısmetiydi, Ali hemen oltaya geçti.. Balığı çekmeye başladı balık inanılmaz basıyordu.. Bizde enerji çok azaldığı için kaloma fazla veremiyorduk verdiğimiz zaman onu toplamaya halimiz kalmamıştı Ali mücadeleye devam etti, aradan 10 dakika felan geçmişti ki balık ani bir inişe geçti ve takımı kopararak kaçtı..
    Dedik artık yeter kısmet bu günlük bu kadarmış.. Dönüş yoluna rotamızı çevirdik

Kıyıya geldik ve teknemizi karaya aldık. Hatıra olarak Orkinos ile fotoğraf çekildim

Sonra eşyalarımızı toparladık Ali’nin doğum günüymüş yakaladığımız balıktan restorana götürdük.
    Aşçı bize özel olarak ızgarada yaptı ve Orkinos avı ile birlikte Ali’nin doğum gününü de kutladık:harika:

Otele gittik inanın ayakta durmakta zorlanıyorduk, çok yorgunduk. Mücadele sırasında bacaklarımda morarmalar bile olmuş Ama her şeye değerdi…;)
    Sabah uyanıp tekrar yemlerimizi alarak avlağa gittik. Hava kapalıydı ve hafif hafif yağmur yağıyordu. Biz avlanmaya devam ediyorduk. Birden oltamızdan yine o malum ses geldi.. Cırrrrrrrrrrrrrrr:eek:
    Ali başladı çekmeye, ben bir ara aldım elime oltayı. Balık kolay geliyordu dedik bu diğerinden küçük sanırım… Rahat rahat çekerken birde balık aşağıya doğru bir bastı… Yedek takımımıza balık gelmişti o nedenle misinasını kontrol etmemiştik. Misinayı dibe doğru basınca misina sıkıştı. Balığın ani baskısında misinamız düğüm olarak kilitlendi..Kilitlenince kaloma alamadı ve Balık kamışı da kırarak kayıplara karıştı..:(

Olsun kısmet dedik ve ava devam ediyorduk ki…
    Havanın karardığını gördüm, dedim “Ali gidelim hiç riske atmayalım”… Olur Dedi Ali ve toplandık hareket etmemizle fırtınanın içinde kalmamız bir oldu..
    Sığınacak birkaç koy baktık ama hava poyraza döndüğü için kıyıya yaklaşmamız tehlikeli olacaktı onun için kendi limanımıza gitmeye karar kıldık. 8 Mil o fırtınada ben biraz korksam da Ali’nin umrunda değildi:cool:

Yağmur, dalgalar ve fırtına ile 8 mil yolu bitirdik.. Ama orada da kıyıya normal yanaşmamız zor olacağı için Ali baştan kara yapmaya karar kıldı.
    Bir den teknenin başını kumsala oturttu bende suya atlayıp hemen tekneyi tuttum. Ali de indi biraz çekmeye çalışsak ta tekne komple su doldu.
    Hemen bir traktör ile bağlayarak karaya çektik.

Zor da olsa sağ salim kıyıya yanaşmıştık. Teknemizi römorka yükledikten sonra ıslak kıyafetlerimizden kurtularak yola çıktık. İstanbul’a kadar yaşadığımız tecrübelerden tecrübe çıkarttık ve bizim için çok faydalı olacağını düşündüğümüz bilgiler ile geri döndük.:)

Buradan Av arkadaşım Ali Sevinç’e çok teşekkür ederim. Onun vesile olması ile bu ava gitme şansını yakaladım. Emekleri için tekrar tekrar teşekkürler. Telefon ile arayan ve ziyaret gelen desteklerini esirgemeyen Tüm Balık Sevdam.com ailesine çok teşekkür ederim.
    Herkesin gönlündeki balık bir gün oltasının ucunda olması dileğim ile Rastgele…
    Orkinos Avımızın Videosu Hazırlandı Sizler İle Onu da Paylaşmak İstedim :)

20140409_181311 (Custom).jpg

20140409_181452 (Custom).jpg

20140409_181502 (Custom).jpg

20140409_181523 (Custom).jpg

20140409_181528 (Custom).jpg

20140409_181528.jpg

20140409_181623 (Custom).jpg

20140409_181634 (Custom).jpg

20140409_181647 (Custom).jpg

20140409_181711 (Custom).jpg

20140409_181717 (Custom).jpg

20140409_181903 (Custom).jpg

20140409_181905 (Custom).jpg

20140409_181933 (Custom).jpg

20140409_181944 (Custom).jpg

20140409_182201 (Custom).jpg

20140409_182213 (Custom).jpg

20140409_182413 (Custom).jpg

20140409_210750-SMILE (Custom).jpg

fotof 5 (Custom).JPG

fotoğra 1 (Custom).JPG

fotoğraf 5 (Custom).JPG

fotoğrf 1 (Custom).JPG

jjg8.jpg

küçük 2.jpg

küçük.jpg

Ya-5.jpg

Yaa-2.jpg

Yaa-9.jpg

Yak.jpg

Yaka-1.jpg

Yakala.jpg

Yakala-1.jpg

Yakala-2.jpg

Yakala-3.jpg

Yakala-4.jpg

Yakala-6.jpg

Yakala-7.jpg

Yakala-8.jpg

Yakala-9.jpg

Yakala-10.jpg

Yala-4.jpg

Yannk.jpg

Ykala-2.jpg

Yla-7.jpg

haber.jpg

Balık Sevdam Logo (Mobile) (Custom).jpg

Hedef Balık Fishing Team
    Hamdi Tekbıyık
    Çağatay Tekbıyık

hedefbalik280.jpg

Son düzenleme: 20 Şubat 2016
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hayalet avcısı

hayalet avcısı Aktif Üye

harika bir av geçmiş balıkta harika tebrik ederim

Grimor ve Hamdi bunu beğendi.
  4. cagatay.

cagatay. Üye

muhteşem, tebrikler

Hamdi bunu beğendi.
  5. Mert Yılmaz

Mert Yılmaz Daimi Üye

Çok güzel bir av ve güncesi olmuş katılan ekibi tebrik ediyorum.Zevkli anlatım için de ayrıca teşekkürler.
    Hamdi'yi pazar günü arayıp tebrik etmiştim zaten.Ali için de güzel bir doğum günü hediyesi diyebiliriz.
    Tekrar tebrikler :harika::harika::harika:

a.sevinç ve Hamdi bunu beğendi.
  6. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Harika bir rapor, tam national geografhic korkusuz balıkçılar bölümü gibi olmuş tuna.com gibiymişsiniz :D
    Süper av ve resimler için teşekkürler.
    Maşallah.

Hamdi bunu beğendi.
  7. Taurus

Taurus Aktif Üye

Tebrikler Hamdi bey. Müthiş bir av olmuş söylenecek bir şey bırakmamışsınız resimler anlatım harikaydı...

Hamdi bunu beğendi.
  8. muratbozk

muratbozk Aktif Üye

Daha öncedende bu tür av yapacağınızı açan bir konu okumuştum sanki;
    O kadar güzel anlatmışsınız ki orda olmak vardı :)
    Tebrik ederim.

Hamdi bunu beğendi.
  9. kosta

kosta Üye

hamdi bey tebriklr çok güzel bir av olmuş.orkinos avı bana göre değil ufak tefek bir adamım valla beni alır götürür.

Hamdi bunu beğendi.
  10. ozy

ozy Aktif Üye

anlatim super,avi yasamis kadar oldum nerdeyse,cok keyifli ve bi okadarda macerali bi av olmus tebrik ederim

Hamdi bunu beğendi.
  11. Mustafa Adak

Mustafa Adak Aktif Üye

Sonuç her şeyi anlatıyor. Ellerinize sağlık.

Göktuğ ve Hamdi bunu beğendi.