Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kötü Hava, Güzel paşalar...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Hür MOL tarafından paylaşıldı.

1. Hür MOL

Hür MOL Aktif Üye

Sevgili arkadaşlarım, öncelikle özür dileyerek belirtmek istiyorum ki; tüm avlarımı rapor haline getirmek ve sizlerle paylaşmak malesef mümkün olmuyor. Ya resim çekme problemi oluyor, ya raporu yazmak için zaman bulamıyorum v.s. Siz buna tembellik ediyor da diyebilirsiniz. Fakat bazen bunun suçluluğunu da hissetmiyor değilim.Bağışlayın lütfen.
    3 Ekim 2010 günü yaptığım büyük bir aptallık sonucu Laptop'umun LCD ekranını kırdım, çok canım sıkıldı. Akşam üzerine doğru Haldun kardeşimi aradım hadi çıkalım diye, sağolsun her zaman olduğu gibi yine beni kırmadı. Çünkü yakın zamanda başımızdan geçen sahte iğneleri ile yaralanmalardan sonra , mümkün olduğunca yalnız ava çıkmamaya özen gösteriyorum. Hava henüz kararmıştı ki Haldun kardeşimle buluştuk ve avlağa geldik. Gördüğümüz manzara av için hiç de iç açııcı değildi. Sular normalin üzerinde çekilmiş, aynı zamanda keşişlemeden çok sert bir rüzgar vardı. Doğru noktalara sahteleri ulaştırmak rüzgar yüzünden neredeyse imkansızdı. Kaldı ki suların çok fazla çekilmiş olması da avın verimli olmayacağının önemli bir göstergesiydi. Limana gitmeye ve rüzgarı arkamıza alarak bir süre orada şansımızı denemeye karar verdik, daha önce limanda balık almıştık. Saat 00:00 sıralarına kadar burada oyalandık sadece bir takip dışında kayda değer bir şey yoktu. Bu saatten sonra hava biraz kalmaya başladı ve tekrar avlağa dönmeye karar verdik. Sular nispeten biraz yükselmişti rüzgar durumu da fena görünmüyordu ve başladık at-çek avımıza. İlk olarak tercih ettiğim sahte Strike Pro 7,5 JL 119 F cm Gümüş Balığı Deseni.
    İlk yarım saati geride bıraktığımızda ben çok iyi bir vuruş aldım ve tasmayı attım ve 37 cm civarında ilk levreğimi aldım. Bir kaç atış sonra yine çok iyi bir vuruş, attım tasmayı ve başladım yavaş çekmeye, fakat tam 2 metre önümde oltadaki ağırlık bir anda yok oldu ve balığı kaçırdım. yaklaşık bir 10 dk kadar sonra asıl istediğim ya da aradığım ya da bekldiğim o uhteşem vuruş geldi, paşa oltamın ucunda hemen su üstü yaptı. Hemen Haldun kardeşime seslendim, motorun arkasından kepçeyi alması için, hemen hareketlendi kepçeye doğru. Balık 4 metre civarında bir uzaklıkta yakalanmıştı , yaklaşık 2 metre kadar kıyıya çektim , kepçe gelmesi için münkün olduğunca kalamada balığı oylayırdum ama bu arada akıntı da balığı yavaş yavaş soluma doğru attığından , direnç oluşmasın diye ben de sola doğru küçük adımlarla yürüyordum. 2 metre mesafede paşayı daha net görüyordum artık , yaklaşık 2 kg civarında. Çekip kıyıya oturtmak çok zor , çünkü çekilen sular yüzünden kıyı taşlı tarla gibi, mecbur kepçe gelecek derken ne olduysa oldu, misina balığın 1 metre kadar gerisinden sığdaki bir kayaya sanırım midyeli bir taşa takıldı, suya girmeye fırsat kalmadan misina kayaya takılan yerden kesildi, malesef sahte de balığın ağzında gitti. ( Burada malesef sözcüğünü sahtem için değil, sahtenin balığın ağzında gitmesinden dolayı kullandım arkadaşlar.) Bir 5 dakikalık şok ve üzüntü molasından sonra yeni bir sahteyi taktım misinamın ucuna. Strike Pro EG-062 F 7,3 cm 5,1 gr. Red Head 60cm maksimum dalarlı.
    Çok beğendiğim kandırıcılardan biri olduğunu belirtmek isterim.

Read Head ile avıma devam ederken henüz bu sahte ile 2. atışımdı ki yine güzel bir vuruş geldi. Bu sefer herhangi bir şansızlığa uğramadan balığı kıyıya almayı başardım. bu da yaklaşık bir önceki ile aynı ebatta idi. İlerleyen saatlerde 2 adet limit altı balığı sevgilerle geri gönderdik. Saat sabah 03:00 sıralarına yaklaşırken hava tekrar çok sert esmeye başladı balık da oynamayı kesti zaten. Bir yarım saatlik daha zoraki denemelerin sonuç vermeyeceğini alnladığımızdan bira siesta yapmaya karar verdik. Bir şeyler atıştırıp içtikten sonra Haldun kardeşim uzun oturmayı tercih etti :)

Saat 05:00 sıralarında hava yavaş yavaş yumuşamaya başladı. Tekrar başladım atçeke. İlk bir saat hiç bir vuruş alamadım , sabah ezanıyla beraber beklenen o vuruş geldi ama sadece heyecan yarattı. Derken hava uzaklardan mavilenmeye başladı. Artık su üstüne başlamanın zananıydı ama poyrazdan gelen rüzgar su yüzeyini küçük ölü dalgalarla kapladığından Buble Pen 80 ile WTD biraz macera aramak gibi olacaktı. Geçenlerde Çağlar Av'dan Faruk abiye River2Sea marka yeni Popper' lar gelmişti, o kadar güzel renk ve modelleri vardı ki dayanamayıp bir tane almıştım. Onu kullanmaya karar verdim ve taktım Popper'ı.
    İtiraf etmem gerekirse su üstü sistemine bir türlü ısınamamıştım bir zamanlar ama şimdi bayılıyorum. O sahteyi şapırtılarla takip edip arka arkaya sahteye sortiler yapması müthiş zevkli ve heyecanlı. Balık yakalamasınızda bu görsellik sizi yeterince eğlendiriyor ve heyecankandırıyor. Vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Evet dönelim ava.

Saat 6:45 sıralarında bir can pazarı başladı ki sormayın. Kaçışan minicik balıklar , onlara saldıran paşalar ve zarganalar. Bu hengamenin arasından ben de nasibimi alırmıyım derken bir saldırıya uğradı sahtem, alamadı, bir daha ve bir daha derken kaptı sahteyi . Aman Allahım bu akşam sahtemi götüren balık gibi aynı , başladım çekmeye, sağıma soluma bakıyorum Haldun kardeşimi görürüm diye ama Halduncum malesef daha uzun oturmakta ! :) Yaklaşık 20 metreden getirdim balığı evet artık 2 metre önümde , kepçem yanımda değil , yapılacak şey ; misinadan kavrayıp ağzı suüstünde tutarak balığı ağzından almak. Bu planları yaparken balık artık 2-3 metre uzağıma geldi . Misinayı tutmak üzere kamışı kaldırdım ve boşlık vermemek için hafif misinayı germemle inanılmaz birşey oldu ve sahte balığın ağzından öyle bir fırladı ki, refleks ile kafamı sağa atmasam tam suratımın ortasına sahteyi yiyecektim. Tabi balık süzüle süzüle gitti. Ama bu sefere fazla üzülecek birşey yok, en azından ağzında bir sahte ile gitmedi. Evet durmak yok dedim kendime , zaman çok az, sabah suyu en fazla 1 bilemediniz 1.5 saat sürüyor devam. Tam 3 defa daha kaptılar sahtemi, hemen hemen her atışımı takibe alıyorlar ama hepsine patlamıyorlar. Derken bir patlama oldu sahtemin üzerinde , yok hayır sahte gelmeye devam ediyor olmadı derken bir daha ve kamışım gerildi; işte yine kamışımın ucunda dans ediyor. Bu anı çok seviyorum. ( Kim sevmez ki :) ) Bu sefer bir şanssızlık yok. 40 cm lik bir yakışıklı artık ellerimde. Derken hava daha da sertleşti zaten güneş de doğmak üzere. Bir hayli de yorulmuştum. Yaklaşık 13 saatlik bir at-çek. Gülen yüzlerle ve mutlu şekilde avımızı sonlandırdık. En güzel avlar sizlerin olsun . İşte resimler :

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Tebrikler Hür abi.Levrekler harika şansın daim olsun.:)

4. TROFER

TROFER Aktif Üye

tebrikler

bu arada bir şey sormak istiyorum ben bu rapala olayını bir türlü çözemedim kimileri rapalayı direkt olarak bağlayıop atarken kimileride kurşun ile bağlayıp atıp tekne arkasından çekiyor normalde olması gereken nedir

birde kıyıdan seyirtme kurşun ile çeken ler var biraz bahsedebilirmisiniz nasıl kullanılmalı ?

5. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Tebrikler Hür abi inanılmaz bir direnç göstermişsiniz bizim gibi gençlere adeta ders niteliğinde bir rapor olmuş ellerinize sağlık:) Atçek de benim anladığım şey sabır , direnç ve sakin olmak bunlar olduğu zaman balık da varsa başarı geliyor doğru muyum abi? Avlarınız ve şansınız daim olsun devamını merakla bekliyoruz:) Rastgele

6. Hür MOL

Hür MOL Aktif Üye

Sağol Erdal'cım, senin de avların daim olsun.

7. Hür MOL

Hür MOL Aktif Üye

Kıyı avlarında (çok istisnai durumlar ve bazı silikon kandırıcılar haricinde) sahtelerde ilave kurşun kullanılmaz. Tekneden Trolling dediğimiz sırtı avlarında ise farklı derinliklere ulaşabilmek maksadıyla kandırıcıların önüne bir veya birden fazla ( gereken ağırlıklarda) kurşunlar kullanılması uygundur. Bu çok detaylı bir konu olmakla beraber, forumumuzda bu konuyla ilgili güzel yazılar bulunmaktadır. Sağlıkla Kalın.

8. Hür MOL

Hür MOL Aktif Üye

Teşekkür ederim Selahattin kardeşim. Kesinlikle haklısın ; at-çek avcılığında sabırlı olmak çok önemli bir faktör. 11 saat atar çekersiniz ama 12. saatte öyle bir trofe yakalarsını ki, ne yorgunluk kalır , ne tasa. Pozitif düşünmek her alanda insana yararlı olmuştur. Bu mutlaka ava da yansır.
    Sağlıkla kal kardeşim.

9. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

güzel ve bilgilendirici bir anlatım orada olmak vardı :) teşekkürler, afiyet olsun.

10. BİROL

BİROL Daimi Üye

Hür abi,
    Kutlamasına kutluyalım ama abi neden o kepçe yanında değil.Burda ekran başında okurkuen bile kepçenin yokluğuna biz isyan ederken ,sen nasıl dayanıyorsun
    yanına almadığına.Levrek avcılığının vazgeçilmez ekipmanıdır kepçe.
    NEyse bize de yaşattığın heyecan dalgası ve sabrın için teşekkürler....

11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Hür,
    Çok keyifli bir 13 saat olmuş. Nerdeyse hiç boş vakit olmamış. Her daim sahtelerin peşindeymiş balıklar.
    Şu balığın ağzından sahtenin fırlaması bana iğnelerin o balık için çok küçük olabileceğini düşündürtüyor.
    Madem ki merada 2+ kiloluk levrekler var, bence o iğneleri biraz büyüt.