Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kravat Avlarına Devam

tırtıl

Aktif Üye
Adı
Atilla Coşkun
Oğlumun derslerinin ve ödevlerinin yoğunluğundan Birkaç gündür aksattığımız :) kravat balığı avına dün tekrar niyetlendik. İşten eve geldiğimde, benim çırakları hazır gördüm. Eşim termosta çay bile hazırlamıştı, yemek için de birşeyler hazırladığını söyledi, anlaıyacağınız akşam yemeğini de orada yiyecektim. Oleyyy. Maden İskelesi'ne kravat avına gidiyoruz. Havanın kararmasına yarım saat vardı. Elimizi çabuk tutmalıydık. Çünkü, yem olarak kullanmayı planladığım, ama henüz tutmamış olduğum kupesler hava kararmaya yakın ortadan kayboluyorlardı. Gerçi, kravat balığı yem olarak ne atarsanız atın (ölü sardalya, hamsi, tavuk v.b.) hemen kapıyor, pek ayırım yapmıyor. Ama, canlı kupesle av bir başka. Neredeyse yüzde yüz garanti. Ortalıkta binlerce gümüş balığı yavrusu olmasına rağman, banamısın diyen kravat balığı canlı kupese dayanamıyor nedense. Neyse, iki dakika içerisinde Maden iskelesinde yerimizi aldık. Hafta içi olduğundan yer bulmak pek sıkıntı olmuyor. Ayrıca, havaların aniden soğuması sonucunda pek balık avlayanda kalmadı. Yani meydan bize kaldı. Ben olta takımlarını arabadan çıkarırken, eşim yiyecek birşeyler hazırlıyordu (bana Sürpriz yapmış, karides güveç yapacakmış). Sürpriz süperdi. Daha fazla oyalanmadan on dakika içerisinde ona yakın kupesi kovayla buluşturdum. Bu sayı yeterli olduğundan kupes avını bitirdim. Hava daha tam kararmamıştı ve ortalıkta enfes güveç kokusu. Birden açıktığımı hissettim, neden acaba. Bir süre sonra arkamızdaki ormandan beyaz baykuşumuzun ötüşünü (ben neredeyse üç yıldır yaşadığı yeri biliyorum) ve kanat açarak denizin üzerine doğru süzülüşünü de gördük. Artık tamam dedim, kravat avının zamanı geldi. Hemen ışıklı şamandıraları ve çelik misina ucuna tek iğne bağlı olan bırakma takımlarımı hazırladım (iki adet). İğneyi, kupesin kuyruğuna yakın yerinden geçirip suyla buluşturdum. Aynı işşlemi diğer takım için yapıp beklemeye başladım. Bekleme sırasında karın doyurma işinide hallettim. Deniz oldukça kıpırtısız ve ortalık sessizdi. Bu yüzden sağda solda balıklara dalan daha büyük balıkların çıkardıkları şapırtıları duyuyorduk. Yarım saat geçti, h,iç hareket olmadı. Takımları sarıp yemleri kontrol ettim, kupesler yerinde ve canlılardı. Oltaları tekrar suyla buluşturdum. On dakika sonra şamandıralardan birinde hareketlenme başladı. Önce, birkaç metre ileri doğre, sonra da suyun içine doğru gitti. Evet, kravatımız gelmişti. Makinanın kalaması açıktı ve ben beklemedeydim. Derken, şamandıra birden su üstü yaptı ve kıpırdamadan durdu. Sonuç malum, kravat kupesi götürmüştü. Hemen akabinde balık ikinci şamandıraya doğru yöneldi ve aynı olay orada da gerçekleşti. Hoppala, akıllı kravata denk geldim galiba. İki takımı da çektiğimde kupeslerin buhar olduğunu gördüm. Neyse en azından kravatlar buralarda dedim kendime. Oltayı tekrar yemledim ve suyla buluşturdum. Daha iki dakika geçmeden şamandıranın biri doğrudan battı. Şamandıranın ışığı belirsiz olana kadar izledim. Kalamanın cırlama sesi sessizliği bozuyordu. Hiç acele etmedim, çünkü balıklarda bazen acele etmiyor. Derken kalamayı biraz sıktım ve kamışı yukarı kaldırdım. Balığı yakalamıştım. İlk anda çok güçlü tepki veren kravat balığı sonrasında kendini bıraktı ve onu yukarı aldım. Yarım saat içerisinde toplam dört adet yakaladım. Biliyordum ki, ava devam etseydim onlarcasını yakalayabilirdim. Ama, bu kadarı bana yeterdi. Tasmaladığım balıkların birini eşim diğerinide oğlum çekti. Resimler aşağıda herşeyi anlatıyor. Hepimize rast gelsin.

Yardımcı elemenlarım. Soldan sağa doğru, oğlumun Quantum ultra light takımı, yanındaki eşimin uantum ultra light takımı, onun yanında benim Shakespear takımım ve şamandıralı kravat takımları (Banax ve Shimano)

IMG_3436.jpg

Avda ki asıl elemanlarım, kupesler.

IMG_3437.jpg

Eşim, karides güveci yapıyor. Bize afiyet olsun

IMG_2383.jpg

Teşrif edip bizi sevindiren ilk kravatımız

IMG_3448.jpg

IMG_3450.jpg

IMG_3451.jpg

Eşimin ikinci kravatla karadaki mücadelesi

IMG_3452.jpg

IMG_3453.jpg

IMG_3454.jpg

Şimdi sıra benim delikanlıda, hadi oğlum koluna kuvvet

IMG_3455.jpg

IMG_3458.jpg

IMG_3459.jpg

IMG_3460.jpg

Nihayet, balık yoruldu ama karada

IMG_3461.jpg

IMG_3462.jpg

IMG_3465.jpg

Artık kapanışıda ben yapmalıyım değil mi?

IMG_3467.jpg

IMG_3470.jpg

IMG_3472.jpg

Eve dönüş vaktimiz geldi. Yeteri kadar balık tuttuk. Şimdi bahçede fileto çıkarma zamanı.

IMG_3475.jpg

IMG_3477.jpg

Bu arada balıklardan birinde tuhaf birşey dikkatimi çekti. Balığın bir gözü yoktu. Demek ki bir mücadele sonrası olmuştu. Balığı biraz inceleyince de başka bir tuhaflık daha buldum. Balığın karnına yakın yerinde delik vardı ve içeride birşeyler gözüküyordu. Yakından bakınca bunun bir iğne olduğunu farkettim. Demek ki başka bir balıkçı ile mücadelesi sonucunda olmuştu bu. Üstelik epey zaman önce olduğu belliysi. İğneyi çıkardım. İğne paslı ve misina ise neredeyse çürümeye başlamıştı. Bu balık içlerindeki en cılızıydı. Demek ki yeterince beslenemedi bu durumda. Üzüldüm, tuttuğumda farketseydim inanın seve seve bırakırdım. Ama yapacak birşey yoktu şuan. İnanın filetosunu bile çıkarmadım. o kadar inceydi.

IMG_3478.jpg

IMG_3479.jpg

IMG_3480.jpg

IMG_3481.jpg

IMG_3483.jpg

Fileto zamanı

IMG_3487.jpg

IMG_3490.jpg

IMG_3494.jpg

Sevgilerimle

Atilla Coşkun

halimyildiz

Daimi Üye
Adı
halim yildiz
bune abi ya daha neler görücez daha iyileri rasgelsin abi

öncü

Aktif Üye
Adı
Ömer ÖNCÜ
Tebrikler güzel avlarınız daim olsun.

Theseus

Aktif Üye
Adı
Genco
Güzel bir aile aktivitesi olmuş Atilla bey.Fotolar da raporun etkisini artırmış , tebrikler.

scorpion26

Daimi Üye
Güzel bir av olmuş tebrikler. Ayrıca ailecek av yapabilmenizde takdire şayan. Ben balığa gitmeyegöreyim. Bizimki sürekli arayıp rahatsız eder. İnşallah o da alışacak.

ahmet10

Daimi Üye
Adı
Ahmet
Tebrikler süper bir av olmuş ailece.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Tebrikler Atilla
Ailece çok güzel bir av olmuş.
Deniz kenarındaki karides güveç fikri ve görüntüsü beni bitirdi.
Afiyet olsun, her zaman rastgelsin

TekAdam

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Süleyman Vedal Kahramanoğlu
Atilla merhaba,

Henüz, Dev Zargana konuna bile yazamadım. O konuyu okurken yeni Kravat konusunu açtın ve ağzımızın sularını akıttın. Ben de önceliği bu konuya verdim ve cevap yazıyorum :)

Kendi üslubunla kaleme aldığın, harika raporunu okurken yanınızdaymışım gibi hissederek büyük bir keyifle okuyorum. Anlatımın ve raporun huzur veriyor, ellerine, emeğine ve yüreğine sağlık, teşekkür ederim. Ailece gerçekleştirdiğiniz bu güzel av günceniz için hepinizi canı gönülden kutlarım ve tebrik ederim.

İnce zamanlama ayarlarıyla çok güzel organize olmuşsunuz. Kıymetli eşin de çok güzel sürpriz hazırlamış ki, öyle bir sürprize denize ve balığa gönülden bağlı herkes bayılır, sen de bayılmışsın. Kıymetli eşinin ellerine sağlık, hepinize afiyet olsun. Beyaz baykuşun selamlaması, avcı balıkların çıkardığı şapırtılar, gözden kaybolan şamandıralar ve ellerinize yakışan Kravatlar ile muhteşem keyifli bir av güncesini kazasız belasız sonlandırmanıza çok sevindim.

Kazasız belasız diyorum, sebebi şu; Kravat'lardan bir tanesinin durumu gerçekten bir kazaya sebebiyet verebilirmiş. Karnından çıkan paslı iğnenin anlayamadan ellerinize batması akşamın tüm güzelliğini bozarak can sıkıcı olabilirdi. Neyse ki, böyle bir durum oluşmamış, buna da çok sevindim ama balığın o anki durumuna da çok üzüldüm.

Hazır kıta yardımcı elemanların ve güncenizi anlatan resimlerinle keyiflendiğim bu raporunla Dev Zargana konuna da cevap mesajımı yazacağım. Bu arada forumumuza sizin oradan yeni bir arkadaşımız daha katıldı. Açmış olduğu bu https://www.baliksevdam.com/forum/yeryuzu-cenneti-akyaka-dan-selamlar-10961.html#post190929 konuda senden bahsettim ve yakın gelecekte tanışacağınızı düşünüyorum ;)

Güzel avlarınızın devamı dileklerimle, her zaman rast gelsin...