Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kravat Fileto Maceram

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında tırtıl tarafından paylaşıldı.

1. tırtıl

tırtıl Aktif Üye

İşlerimin yoğunluğu azaldı ve söz verdiğim gibi kravat balığının filetosunu nasıl çıkardığımı sizlere göstermenin zamanı geldi. O yüzden, planda eksik olan kravat balığını tutmak için akşama doğru çıraklarımla beraber (eşim ve oğlum) doğruca Maden İskelesine yola koyulduk (evden 1 dakika mesafede). Hedef avımız 1 adet kravat balığı. Öncelikle avda canlı yem olarak kullanacağım kupeslerin tutulması gerekiyordu. Ama öyle bir poyraz vardı ki, çıraklarım arabadan çıkamadı. O nedenle bu iş bana düştü. Beş dakika içerisinde birkaç kupes kovadaydı. Bir ara yanıma at çek atan biri geldi. Bir iki gündür turna çıktığından bahsetti. Bana tuhaf geldi. Çünkü, benim takvimime göre turna avı bu ay sonuna doğru başlayacaktı. Kendi kendime tesadüf olmuştur diyordum. Hava kararmaya yakındı. Son bir kez daha atışımı yaptım. 10 gramlık kurşun suya düşer düşmez makinenin kalaması cırlamaya başladı. Aman Allahım neydi bu şimdi. Makine oğlumun makinesi (Quantum ultra lite) oldukça küçük olmasına rağmen hem makineye hem de misinaya (12’lik) güveniyorum. Ama gelin görün ki, üzerinde avlandığım beton iskele ile deniz seviyesi arasında yaklaşık 1.5 metre mesafe var. O ana kadar göremediğim balık her neyse sudan çıkarmamla kaçması bir olacak, bundan eminim. Bende kalamayı gevşetip, sıkmak suretiyle balıkla oynamaya başladım. Bu durum bir iki dakika devam etti. İskelede, bir ara sağa bir ara sola doğru kaymaya başladım ve nihayet balığımız kendini gösterdi. Oldukça güzel ve iri bir turnaydı (50 cm üzeri gibi). Balıkta yorulduğu için boylu boyunca iskele altında uzandı, hem de kıpırtısız. Buraya kadar her şey güzeldi ama daha önce başıma gelen durumla karşı karşıyaydım. Neydi bu durum, kepçesiz olma durumu. İnanın evimin bahçesindeki portakal ağacında muhtelif boylarda üç adet kepçe var. Ama hiçbiri arabanın bagajında değil. Aslında, turna avına gelmiş olsaydım, kepçelerden birini mutlaka yanıma alırdım. Ama hedef balığım kravat olduğu için kepçeye ihtiyaç duymamıştım. Neyse, arabanın içinde oturan eşime seslendim. Amacım, arabanın bagajında duran çantamın içerisinden çırpmayı alıp, balığı onunla yakalamaktı. Eşim balığı görünce önce kamışı almak istemedi, panikledi, kaçırmaktan korktuğunu söyledi. Ben de ona “bu balık bizim hedefimizde değildi, ben gelene kadar sende oyalan kaçmasa yakalarız, kaçarsa da en azından balığı gördük” gibi telkinler yaparak eline kamış ve makineyi tutuşturdum. Çantanın içerisinden çırpmayı alıp geldiğimde eşim de balıkla tekrar mücadeleye girişmişti. Balık tekrar su üstünde yan yatınca çırpmayı suya daldırdım. O esnada balık bir kafa attı ve kurtuldu. Eşim balık kaçtığı için panik oldu, üzüldü. Ama ben gülüyordum, dediğim gibi hedef balığımız bu değildi. En azından eşimde balıkla bir süre mücadele etme imkanı bulmuştu. İşin keyifli tarafı da bu değil miydi? . Mücadele etmek. Neyse, takım oğlumun olmasına rağmen misinasına güveniyordum. Takımı incelediğimde, turnanın iğneyi ısırıp kestiğini fark ettim. Eşime de gösterdim, üzülmesin diye, zor ikna oldu. Üşüdüğü için hemen arabaya geri döndü. Ben de klasik kravat takımımı hazırladım, suyla buluşturdum. Çok fazla da beklemedim. On dakika sonra kravatı aldım, bu av için yeterliydi. Çünkü, amacım sizlere kravat filetosunu nasıl çıkardığımı göstermekti. Eve döndük, bahçem müsait olduğu için balığı dışarıda temizlemeye başladım. Bu arada da oğlumdan fotoğraflamasını istedim. Sonuç, aşağıdaki resimlerde. İyi seyirler

Eve zar zor attık kendimizi. Oğlumdan yarımcı olmasını rica ettim.

1.jpg

Bugünkü kravat 1 metre civarıydı. Rekorum olan 130 cm lik olanın yanında küçük kaldı. Lafı uzatmadan ve daha fazla üşümeden (oğlum söyleniyor çünkü) fletoyu çıkarmaya başlayalım. Aşağıda da gördüğünüz gibi balığı kuyruk kısmından tutuyoruz.

2.jpg

Balığın kuyruk kısmındaki pelerini (sırt yüzgeci) tutuyoruz. Kaygan olacağı için resimde de görüldüğü üzere pecete ile tutmak işimizi kolaylaştırıyor. İlk çekiş ani ve sert olacak şekilde pelerine asılıyoruz. Yırtılan pelerin çorap söküğü misali gelmeye başlayacaktır.

3.jpg

Çok fazla sert asılmadan pelerini başına kadar alıyoruz.

4.jpg

Az kaldı, şimdi bitiyor.

5.jpg

Bu da son hali.

6.jpg

Şimdi fletoyu çıkarmak daha kolay olacak. Balığın başını kesiyoruz.

7.jpg

İstenilen büyüklüklerde balığı kesmeye başlıyoruz.

8.jpg

9.jpg

Ben genelde beş parçaya ayırıyorum. İsteğe bağlı olarak bu sayı eğiştirilebilinir.

10.jpg

İnce fleto bıçağı yardımıyla. balığı aşağıdaki gibi tutup, ana kemiğin hemen üstünden ayırmaya başlıyoruz. Bu işi aceleye getirmeden yaparsak, filetonuz daha düzgün olur. Bu işlemi sabırla her parçaya uyguluyoruz. Sonuçalar aşağıda :)

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

Evet, bu resimlerde filetoların son halleri. Şimdi yapılması gereken on şey, mısır ununa bulayıp, kızartmak :) :).

16.jpg

17.jpg

Son olarak dün tuttuğum bu balığın hikayesiydi bu. Biraz önce bu akşam için tutacağın kravat balıklarında canlı yem tutmaktan geldim. Bugün kü maceramda neredeyse dünkü gibiydi. Ama bu sefer yine turnayı kaçırdım fakat yerine zargana aldım. Bu avın hikayesinide galiba yarın yazacağım. Sadece küçük bir resimle hikayeyi noktalıyorum.

Sevgiyle kalın.

IMG_3421.jpg

18.jpg

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. mahmutignak

mahmutignak Aktif Üye

Çok güzel bir rapor olmuş.Ellerinizr sağlık.Afiyet olsun

4. SEMSS

SEMSS Aktif Üye

ellerinize sağlık başarılı bir rapor ve güzel anlatım resimler eşliğinde ;)
    başarılı avlarınızın devamında ki balığın son tavaya girmeden önceki haline getirliş hikayesi süper :)
    herdaim Rastgelsin başarılı avlar dileklerimle

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Atilla,
    Çok güzel bir rapor hazırlamışsın.
    Eline sağlık.
    O son iki resimdeki zarganaysa şimdiden meraklanmaya başladım bilesin.. :)
    Her zaman rast gelsin

6. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Ellerine sağlık abi, çok güzel resimlemişsin, bayramda bana da ısmarlar mısın :D O zargana nasıl bir şey öyle merakla bekliyorum :D Maden iskelesinde sabah suyunda metal kıyı jig ile ceylan ve yazılı orkinos alıyorlardı, sen de deniyor musun?

7. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

19.09.2013 tarihinde açmış olduğun bu http://www.baliksevdam.com/forum/palaska-kravat-kayis-veya-sabre-10649.html raporunda senden bu balığın temizlenmesi ve pişirilmesi konusunda bilgi vermeni rica etmiştim. Bu raporunla tüm detayları atlamadan bizlere aktarmışsın, teşekkür ederim. Her yönüyle on numara bir rapor, ellerine, emeğine sağlık Atilla :)

Ayrıca, havanın serin olmasına rağmen hedefte olmayan Turna, azman Zargana ve hedeflediğin Kravat avını yine ailece yapmış olduğunuz için seni ve kıymetli aileni tebrik ederim, harikasınız :harika::harika::harika:

Bazen balıkların av zamanları önceki av güncelerine göre sapmalar yapabiliyor ve istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalmamıza sebebiyet verebiliyor. Hazırlıksız yakalandığın bu durumun altından değerli eşinin yardımıyla kalkmayı başarmana ramak kalmış ama kısmette olmayınca kepçe de olsa balığı yakalamak için yapılanlar kifayetsiz kalabiliyor, bu da bence bu işin en keyifli durumlarından bir tanesi ki, amacımız keyif almak olduğuna göre üzülecek bir durum olmamalı ;)

Azman Zargana raporunu da merakla bekliyor olacağım. Ailece keyifli avlarınızın devamını ve her zaman rast gelmesini dilerim...

Not: Golden'dan hiç bahsetmemişsin, dişi mi erkek mi ?

8. tırtıl

tırtıl Aktif Üye

teşekküe ederim. Size de denk gelsin

9. tırtıl

tırtıl Aktif Üye

Ne demek tabiki ısmarlarım. Maden iskelesindeki ceylan (rekorum 4800gr) levrek (rekorum 3500 gr) yazılı orkinos ( rekorum 7200 gr) ve turna (rekorum 2500 gr) avlarına 1 aydan az kaldı. Havalar biraz soğumalı. Bahsettiğin avları yapıyorum. Yapmamak ayıp olur :)
    sevgilerimle

10. tırtıl

tırtıl Aktif Üye

Çok teşekkür ederim. Zargana hikayesini şimdi yolladım. İyi okumalar

11. tırtıl

tırtıl Aktif Üye

Merhaba Süleymen Bey,

İnşallah filetoyu beraber çıkarma fırsatımızda olur. Zargana raporunu henüz gruba paylaştım. Raporda köpeğim (erkek) köpügünde fotoğrafları var.

Ben balık tutsamda tutamasamda, kaçırsamda, yakalasamda hep zevk almayı bilen bir insanım. Tüm iyi dilekleriniz için teşekkür ederim