Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Küçük Balık Sıkıntısı

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Canlı Yemler' kısmında yaserkut tarafından paylaşıldı.

1. yaserkut

yaserkut Yeni Üye

Şu sıralar hangi tür yemi kullanırsam kullanayım ki aynı şey iğne büyüklüğü içinde geçerli kurşun daha dibe inmeden sargoz ve karagöz yavruları tarafından anında bitiriliyor. Hedef çipuralara sadece boş kancalar kalıyor. Maske ile yaptığım araştırmalarda oldukça iri kiloya yakın çipuraları gözlemledim. Yokmu bunun bir çaresi.

Şu sıralarda yeni bir iş kurmaktayım. Milas Zeytinlikuyu da bir pansiyon açıyoruz. Sezon bitiminde buralar çok sakinmiş. Hamdi Beyin seçeceği siteden arkadaşları sezon sonunda balık avı için bila bedel ağırlayabilirim. Yada bir organizasyona açabilirim. Biz bize avlayıp bizbize yeriz. Görüş ve önerilere açığım.

Teşekkürler

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Merhaba Yasin bey, öncelikle teklifiniz için teşekkür ederiz. yeni işinizde başarılar dilerim.

Küçük balık sıkıntısı gerçekten uğraştırıcı. Onun için daha sert ve iğneden hemen dağılmayan yemler tercih edebilirsiniz ( Kalamar, sübye, madya ) gibi. O zaman yeminizi iğneden hemen alamazlar. Büyük balıkların yemi görme şansını çoğaltmış olabilirsiniz.

İlk aklıma gelen buydu, yine aklıma gelirse bir şey yazarım :)

4. yaserkut

yaserkut Yeni Üye

Sübye ve yengeç te denedim başaramadım

5. Sökeli

Sökeli Aktif Üye

Yemleri elastic bait yani yem ipi ile sargılatarak baglayacaksın.

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Çipuralar aynı zamanda yengeç severler ve yengeci de haramiler tırtıklayamaz.

7. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

yemi iri takın, iri balık tırtıklanan yemi görüp hamle yaptığında genelde diğerlerine yedirmiyor o yemi.

8. Glenium34

Glenium34 Aktif Üye

Çekilin o yem benim dağılın uleyn diyolar.. :D:D

9. hakanayatalay

hakanayatalay Yeni Üye

Çipura nn karadan avı için en güzel yem yengeç (tırnaktan az büyük olacak ) ve kesinlikle sardalya diyeceksinizki sardalya zaten yumuşak diğer balıklar parçalar bir kaç uygulamadan sonra sadece ve sadece çipura ve daha büyük balıklar yakalanabilir ki hanos dahi çok az yakalanır çünkü yemimiz sertleşecek
    Balıkçıdan alacağımız çok taze ve tıfıl (işaret parmağının az büyüğü) sardalyayı su dolu bir kovada tırnağımızla pullarından ayıklıyoruz taze olması burdada önemli pullar çıkarken deriside çıkmayacak ,bir gazetenin üzerini ince bir tuz tabakasıyla kaplıyoruz ,pullarını ayıkladığımız sardalyayı tuza yatırıp üzerinede tuz serpiyoruz,en az 3-4gün kurutuyoruz bu süreyi abartırsak da olmuyor önceside pek etkili olmuyor kuruyan sardalyanın kafa kuyruk kesilir (mazmoz yapabiliriz) geri kalan parça işaret parmağı kadar kalacak parmak bogumu boyutunda eğik olarak kesin büyük iğne kullanın sagından sok solundan cıkar tekrar sok saglam sekılde ıgnede dursun zaten sardalya jelibon kıvamına geliyor (yumusak ama dagılmayan )biz bile cıkartırken zorlanıyoruz bana bunu gösteren abiden ALLAHc.c.bin defa razı olsun tüm arkadaşlarım hanoz gelincik karagöz ısparoz ile uğraşırlarken ben her gittiiğimizde en az 6-7 adet iri çipura (600-900 gr)aldım bunun yanında ne oltam ne makaram ne misinam beş para etmez takımlardı şuan ki aklımla anlıyorum sadece yem yüzünden bu kadar zevkli avlar yapıyordum ardından bu yemlerle yakın arkadaşlarıma da verdiğimde kim daha büyük tutacak yarışlarına girdiğimizide söleyeyim ,oltamıza gelen çipura dışındaki balıklar bölge kayalık oldugundan müren ve ahtapot hatta bunları yakalayanda arkadaşımın hanımı idi oda sülünes ve kurda dokunamadıgından sardalya ile atıyordu,bir ayrıntı daha otlukları tepeden gözetleyip taşlık kumluk bölgelere atıyorduk
    Sardalyadan tuzladıgım halde verim alamadım diyen ya pullarını ayıklamamıstır ya yeteri kadar beklememiştir yada bayat sardalya almıstırkı ne kadar bekletırsen beklet bayat balık oltaya takarken parcalanıyor zaten ,saygılar.