Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Küçük balık yoksa,büyük balık ta yoktur...

Konu, 'Öneri ve Şikayetleriniz' kısmında ishak BALLICA tarafından paylaşıldı.

1. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Arkadaşlar oltamıza denk gelen küçük balıklar birer baş belası değil, gelecekte oltalarımıza takılacak olan iri birer balık adayı olduklarını bilelim lütfen.Küçük balıkların martıların veya sokak kedilerin nafakası olarak gören zihniyete karşı duyarlı olalım.

[DM]x15rqul_kucuk-balik-yosa-buyuk-balik-ta-yoktur_sport[/DM]

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Ben de her zaman böyle düşünürüm.
    Küçük balıklar bizim elimizle başka varlıklara yem olmamalıdır.
    Kedi, köpek, martı, karga.... Hepsi de bir şekilde kendi yiyeceklerini buluyorlar doğadan.

4. Faruk Usta

Faruk Usta Daimi Üye

İshak ağabey ellerin dert görmesin çok güzel bir paylaşım olmuş kamu spotu olarak televizyonlarda bile yayınlanmalı bence .

5. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevgili arkadaşlar biliyorsunuz senelerdir ben hep bu konuyu işler dururum.:rolleyes:Ama ne yazık ki, özellikle gençlerin bu hususta duyarsız olduğunu görmek çok üzücü.

Benim anlamadığım husus şu arkadaşlar.Oltasına yarım kiloluk bir çupra yapıştığında aklı boncuk olan bir kişi nasıl oluyorda oltasına denk gelen bir deniz lidakisini sırf KÜÇÜK olduğu gerekçesi ile kallavi bir küfür savurarak yere çarpıyor anlamış ve çözmüş değilim...:eek:

Ticarilerin sucul ortama verdiği zararı hepimiz biliyoruz.:(ve bir şey yapamıyoruz.Zira kanun koyucu ve denetleyicilerin yapabileceği bir yol/yöntem olmalı.

Ama adı amatör balıkçı olan bizlerin camiamızı bu hususta eğitebiliriz diye düşünüyorum.En azından bu tür paylaşımlardan 20-30 kişi bile etkilense bile fayda olacağına inanıyorum.

6. Ahmet R. ÖZDEMİR

Ahmet R. ÖZDEMİR Daimi Üye

tek kelime ile harika ! elinize sağlık

7. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Değişik güncelerde göz boyamak için değil yapılması gereken budur demek için hazırlanmış harika bir video klip, yüreğine sağlık İshak ağabey :)

Senin de dediğin gibi %25'lik bir oran bundan ders çıkarsa denizlerimiz bize ödüllerini mutlaka vereceklerdir.

Her zaman rast gelsin...

8. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevgili Ahmet bey, duyarlılığın ve yorumun için teşekkürler...:)

9. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevgili Süleyman bey, sizler de bilirsiniz ki, bizler için hobiden öte adeta bir yaşam tarzı olan bu balık-olta aşkını genelde hep büyüklerimizin yanında ve onları izleyerek bir şeyler öğrendik Yani bu işin adabını/usul ve erkanını bir nevi terbiyesini aldık.

Ama üzülerek görüyorum ki, yeni nesiller salt et avcılığın odaklandıklarından olsa gerek esas olayın doğa-tabiat aşkı olduğu hususunu gözlerinden kaçırıyorlar sanki.;)

Bu yaz başında emekli olduktan sonra, çalışma hayatına göre çok daha fazla balığa gidebilme imkanım oluyor çok şükür.Burada amaç salt balık avcılığı olmayıp, temiz bir çevrede doğa ile baş başa olabilmenin o dayanılmaz hazıznı yaşamanın verdiği tad olsa gerek.Zaten balık avı hususunda asla bir iddiam olmadığı tüm dostlarım bilir.

Dolayısı ile bir çok değişik yöre ve merada gördüğüm amatör oltacı profilleri emin olun içler acısı..:(

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Ekim 2013
  10. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

İshak ağabey,

Öncelikle sadece Süleyman'ı tercih ederim ki, önceden yazdığınız mesajlarınızda yanlış hatırlamıyorsam bu şekilde hitap ediyordunuz ;)

Bahsettiğiniz konular çok ince ve hassas konular. Rahmetli babam ve arkadaşları tamamen oltacıydılar ve yakaladıkları kiloluk Kırlangıç'ları "büyü de gel" diyerek salıyorlardı. Sadece Kırlangıç değildi tabi, örnek olsun diye Kırlangıç'ı belirttim, gerisi gözünüzde canlanmışıtır. Bunlara bizzat şahitlik ederek bahsettiğiniz o terbiyeyi alanlardanım ve avlarımda bunu sıklıkla yaparım ki, üstelik sadece küçük balıkları değil, yemeyeceğim kocaman balıkları da salarım. Bunları yaptığımı eski raporlarımdan hatırlarsınız ;)

Yeni nesili anlamak gerçekten çok zor ve bu terbiyeyi alabileceklerini şu aşamada düşünemiyorum. Tabii bu düşüncem genel için değil, o terbiyeyi doğuştan alan kardeşlerimiz de var, onlara haksızlık etmek istemem. Nasıl bir düşünce ile bu hobiye gönül vermişler anlamak mümkün değil. Çok balık tuttuklarında nasıl bir ruh haline bürünüdüklerini ve nasıl bir haz aldıklarını anlamak da mümkün değil.

Bizler bu tarzda paylaşımları yapmaya devam ettiğimiz sürece kazancımız az ama her zaman olacaktır. Yılmadan devam edelim, her geçen gün bu düşünceye sahip olacak nesiller mutlaka çoğalacaktır İshak ağabey

Her zaman rast gelmesi dileklerimle, sağlıcakla kal İshak ağabey...

11. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevgili Süleyman, yorumun / duyarlılığın için can ı yürekten teşekkür ediyorum kardeşim.