Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Küçük balıkları salma

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında NiGHTMaRe07 tarafından paylaşıldı.

1. NiGHTMaRe07

NiGHTMaRe07 Aktif Üye

Arkadaşlar merhaba..Konu yeri doğrumudur bilmiyorum ama sorunum şu..Tekne ile balık avlarken gelen küçük balıkları suya iade ettiğimde balıklar şoka girdiğinden su üstünde kalıyorlar..Bazen dilleri çıkıyor onu deliyorum ama sonuç yine aynı..Martılara ziyafet oluyor sadece..En son livara koydum tapası açık şekilde su devirdayımı oluyor..Canlanırsa salarım diye fakat sonuç yine vahim..Balıklar bir türlü şoktan çıkamıyor ve ölüyor..Küçük balıkları salamadığım için üzülüyorum hep..Bunun bir çözüm yolu varmıdır..??

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Kuyruğundan tutup suyun içinde ileri geri sallayarak suyun solungaçlarından geçmesini sağlamalısın.
    Canlandırma işlemi genellikle bu yolla yapılıyor.

4. Adil Akırmak

Adil Akırmak Yeni Üye

Dil cıkması değil o olay.Vurgun dediğimiz hadise aslında.
    Balıkların derinden hızla yukarı alınması dolayısıyla oluşan basınç farkından hava keseleri şişerek ağızlarından cıkar.Bu tarz durumda balık tekrar geri salındığında canlıdır fakat vurgun yediği için yüzme işlemini gercekleştiremez kıpırdayamaz.Eğer agzından cıkan o dil gibi duran hava kesesini iğne ucuyla patlatırsanız balık anında dipe doğru hamle yapıcaktır.
    Tabikide her balıkta vurgun olayı gerçekleşmez.Fangri,has mercan,cipura vurgun kolay kolay yemez iken sinarit ve tranca cok kolay yerler.
    Özelikle hanos dediğimiz balık türü oltalarımıza en cok yakalanıp en kolay vurgun yiyen balıktır.

5. NiGHTMaRe07

NiGHTMaRe07 Aktif Üye

Evet bende en çok hanos baliginda vurgun sıkıntısını yasiyorum..dediginiz gibi hava kesesini patlatiyorum dikkatlice ama bir turlu olmadi..
    kuyruk olayini yapamayi deneyeyim birde onda sonuç nasil olacak..ben pek değişmeyeceği konusunda m