Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

küçük dev

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında excel tarafından paylaşıldı.

1. excel

excel Yeni Üye

SHIMANO ULTEGRA 5500 XTB MAKİNE
    55'lik ortaboy makine. 5.3/1 devir oranı. Tek turda 100 cm misina sarımı.
    0,35 mm misinadan 290 metre sarım. Presle Kaplanmış Gövde
    . Düzgün Sıralı Sarım Sistemi. Önden kalamalı surf makine. 570 gram ağırlık.
    Büyük makaralı bu küçük makine,
    gösterdiği büyük makine özellikleriyle tüm sazancıların hayallerindeki özelliklere sahip.
    5500 XT-B, sadece sazancılara hitab etmekle kalmıyor.
    Sörf, turna, bıyıklı balık, sudak, somon
    ve hatta uzun mesafe yemlik kullanan balıkçılar bile
    kısa süre içinde kamışlarını bu makineyle donatacaktır
    Uzak Mesafelerde avlanan balıkçıların rüya makinesidir
    ve yeni soğuk döğme ARC makaranın eklenmesiyle daha da iyi bir hale gelmiştir.
    ARC makara teknolojisi,
    Açılı bir makara kenarı sayesinde atış sırasında misina akarken
    halkaların çapının düşük kalmasını ve böylece alt-orta halkalara misinanın
    daha az çarpmasını sağlar.Daha az sürtünmede ilk atış gücünün enerjisinin korunması
    ve daha az çabayla daha uzak atışlar anlamına gelir.
    Kolun çevrildiği her turda 100 cm misina sarımı satesinde,
    her zamankinden biraz daha uzağa atarken endişe etmenize gerek yoktur.
    Teknik Özellikler
    Presle Kaplanmış Gövde
    Güçlü Misina Kılavuz Mekiği
    Üstten Etkili Dişli
    Presle Kalıplanmış Alüminyum Makara
    2 Hızlı Misina Sarım Vargeli
    Dinamik Balans
    Soğuk Döğme Alüminyum Dişli
    Süper Fren Sistemi II
    Hareket Şaft II
    Ergonomik Tutamak
    Düzgün Sıralı Sarım Sistemi
    Yedek Makara
    İç Kalamalı Makara II Sistemi...alıntı avmarketi.com

bu makinayı kullanan ve bilen arkadaşların bilgisine ihtiyacım var selam ve saygılarımla

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Çok beğenerek aldığım bir makineydi fakat boğaz şartlarında beklentimi karşılamadığından ultegra xsb 10000 modeliyle değiştirmek durumunda kalmıştım. Daha çok hangi tür avda kullanmayı düşünüyorsunuz onu göre yorum ve tavsiye yapabilirim.

4. excel

excel Yeni Üye

genelde kıyıdan lüfer ve çinekop avında kullanacağım..ayrıca kalkan içinde düşünüyorum..fakat dediğinize göre yeterli değil..saygı ve sevgiler

5. çinekolog

çinekolog Aktif Üye

Çok sevdiğim bir avcı abimde vardı bu makine ilk gördüğümde bende heyecanlanmıştım. Hemen fiyatını filan sordum kullandım ama yazıldığı kadar iyi bir makina değil. Bir aylık rapala avından sonra arıza yaptı ve üç ay yedek parça bekledi haliyle alan kişinin o seneki rapala avcılığınıda bitirdi. Ben tavsiye etmiyorum.

6. ykbilen

ykbilen Aktif Üye

makinayı 2 sene kullandım ve kullanmaya devam ediyorum,çaparide ağır kurşunla zorluyor boğazda,rapala ve yemlide güzel,hafif ve devri yüksek,arızaya gelincede bende tık demedi,,kullanmadan kullanmaya farkta olabilir.

7. tomy77

tomy77 Aktif Üye

makine beklemeli av makinesidir genelde deniz için değilde tatlı suda ortaboy sazan avı içindir..

8. excel

excel Yeni Üye

evet katılıyorum 5500 xtb beklemeli av makinası..güç 5.3/1 dişli oranına bakarsak zayıf..hani 1:4.8 1:4.3
    olsa dişli güçünden kazanır..arkadaşlarımın yazmalarına göre heyecan verici ama anladığım kadar performansı zayıf bir makina..
    birde balzerin bu makinası var..balzer...feeder760.. orjinal alman malı, tanıtımı genelde pek yok ama bildiğim kadarı ile kalitedir..bende balzerin bir kamışı var 11 senelik hala aynı.bu makinasını yeni gördüm, kullanan varmı bilmiyorum, üst çap makara ölçüsü alt çapa göre küçük olduğundan spin veya kıyıdan beklemeli av için uzak mesafalare atışlarda başarılı olacağını tahmin ediyorum ne dersiniz..

9. furunotr

furunotr Aktif Üye

Balzer'in bildiğim kadarıyla orjinal Alman üretimi ürünü yok; sanıyorum Çin'de üretiliyor makinalar ve kamışlar; şu anki kalitesinin de eskisi gibi olduğunu sanmıyorum...

Sözkonusu Ultegra ise devirli bir makina ve bana göre Boğaz'da akıntılı sularda kullanıma pek uygun bir makina değil; ancak yine de kullanıp verim alan olabilir; kişiden kişiye değişiyor bu; ancak bu makinanın 10000'liği gayet uygun bu tip işler için ama tabii doğal olarak büyük bir makina olduğundan ona orantılı olarak ağırca da...

Gökhan makinanın bozulduğunu söylemiş; büyük bir olasılıkla hatalı bakımdan kaynaklanan bir bozulmadır bu; tüm makinalarda; özellikle Shimano'larda yağ üstüne temizlemeden yağ ilave etmek ile başgösteriyor bu tip arızalar ve maalesef çok yaygın bir durum... Malum Shimano'lardaki yağlama deliği de pratikliğinden ötürü bu durumu kolaylaştırıyor...

Kullanıcı bilinçsiz olarak o tapayı açarak makinayı gres tarzı veya daha kötüsü ince yağ ile yağlıyor...

Öncelikle makinanın dişli kısmı ince yağ ile yağlanmaz; sadece misina sarım klavuzu ve kalama vidasını söktüğünüzde özel bir yer var orası ince yağ ile yağlanıyor; ikinci olarak o delikten dişliye uygun yağ da koysanız büyük olasılıkla içerideki yağ ile uyum sağlamayan evsafı farklı bir yağ olacak ve 2 yağ birbirinin özelliğini bozarak dişliden sıyrılacak; yağsız kalan dişliler de kısa bir süre çalıştıktan sonra aşınacak ve ses yapacak; ilerisinde makina ciddi biçimde arızalanacaktır...

Eğer Shimano veya başka bir makina hangi makinaya yağ ilave edilecekse içerisindeki yağ ile aynı yağ olmalı; yok aynı yağı temin etmek mümkün değilse veya yağ çok pahalı ise içerideki kirli yağ makina sökülerek temizlenmeli; alkol, benzin veya türevi bir temizleyici ile iyice temizlendikten sonra kurutulmalı ve uygun evsafta bir yağ düzgünce tatbik edilmelidir ki ilerleyen zamanlarda makinada herhangibir problem olmasın... Tabi bu işleri yapabilmek için el yatkınlığı da gerekiyor haliyle...

Sonuçta makina kötü bir makina değil; ancak avlağa ya da kişinin kullanım özellikleri ve beklentisine uymayan veya uyan bir makina olabilir...

Ben kendimden bir örnek vereyim; geçen sezon at-çek için efektif bir makina ihtiyacım oldu; buradan Shimano Aceration SW8000PG'yi temin ettim; makina turu 4,7 ve 89 cm. sarıyor; bu makinadan çok memnun kalınca yurtdışından bir şekilde aynı modelin HG'ını getirttim, bu da 5,8 tura sahip ve 109 cm. sarıyor; her 2 makina da dişli oranı hariç herşeyiyle aynı ancak HG ile 2 atış yaptım ve makina beni çok zorladı; kaldırıp bir kenara koydum; hatta bir ara forumda satılığa bile çıkartmıştım... Bu durumda ben kendim için 4,7 üzeri makina kullanmamaya karar verdim; çünki benim kullanımıma uygun değil; ancak bulunduğum avlakta 5,6 veya 5,7 ya da 5,8 gibi devirli makina kullanıp çok memnun kalan var...

Makina seçimi yaparken kullanılacağı alan; hedeflenen av şekli ve bunu avlama tarzı; kişinin fiziksel özellikleri v.s. gibi kriterleri değerlendirip ona göre bir seçim yapmak en doğru hareket olacaktır kanaatimce....

10. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Fazla akıntılı sularda kullanmayacaksanız 5500 hafif olmasıyla çok avantajlıdır. Aksine akıntılı sularda yüksek agırlıklarda kullanacaksanız 10000liğini tavsiye ediyorum 700 küsür gramlık agırlık sizi korkutmasın. Ya da en temizi bütçeyi biraz aşarak ultegra c14 10000 almanız.