Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kültür & Sanat Etkinlikleri

Murat BİLGE

Daimi Üye
Adı
Murat BİLGE
Dün 1 Eylül Dünya Barış Günü’ydü. Şişli Belediye’si bu anlamlı günde, Volkan Konak’ın Şişli Cevahir Alışveriş Merkezi önünde vereceği konseri günler önceden duyurmuştu. Bende bu duyuruyu, insaniyetlik namına duymayanlara duyurmakla görevlendirdim kendimi. :) 1 Eylül sabahına neredeyse aylardır kavurucu ve bunaltan sıcaklardan sıyrılıp rüzgârlı ve bol yağmurlu girdik. Yağmur aşığı olduğum için bu duruma çok sevinsem de, sırf bu yüzden verilecek konser açık hava da gerçekleşeceği için iptal olur mu, düşüncesiyle ilk defa ‘’akşama kadar yağmur diner inşallah’’, dualarını eksik etmedim. :)

Konser saat 21:00 ‘da başlayacakken, hava muhalefetinden dolayı (ben söyleyenlerin yalancısıyım) yarım saat geç başladı. Cevahir alışveriş merkezini bilen bilir. Merkezin önündeki boş alan küçük olmasa da konser verilecek kadar da öyle aman aman bir büyüklüğü de yoğudu... Yine de buna nazaran boş bir yer göremedim. İnsanlar bulduğu her yeri doldurmuş; bazıları işten, bazıları evden ailecek gelerek kalabalığa ortak olmuştu. Bu güçlü ve muhteşem sesin sahibini kalabalıktan göremesekte duymamız kâfi dercesine, bulunan her merdiven, ağaç altlarındaki taş oturaklar ve hatta kaldırımlar dahi mesken tutulmuştu. Kurulan sahnenin hemen sağ tarfında bulunan trafik akıp gitmiyor, birazdan başlayacak güzel ve büyülü geceye bulundukarı yerden eşlik edeceklerdi. Ayrıntıları yakalayabilmek adına etrafı kolaçan ederken, güçlü alkışlar eşliğinde Volkan Konak çıktı sahneye. O etkili, insanın içine işleyen ses tonuyla ve herzaman ki gibi sanki evde ailesiyle konuşurmuşçasına o doğal sesiyle selamladı biz sevenlerini.

Ardı ardına birbirinden güzel ve sevilen eserlerini ve o eserlerin yazılmasında etkili olan aşklarını tüm masumiyetiyle paylaştı. Alanda bulunan herkese ‘’sevgiliye söylenecek en güzel sözler’, diye notlar aldırdı.:) Kendi tabiriyle boğazına kadar dolu, aşkla birikmiş bir insandı. Ve bunu konserde dinleyen herkese bulaştırma niyetindeydi... Kendisine eşlik eden ve dinleyenlerinden oluşan dev koroyu o kadar çok beğenip etkilendi ki, her fırsatta kendimizi alkışlamamızı istedi. Görebildiğim herkes mutlu, halinden memnundu. Oynayanlar mı dersiniz, horon tepenler mi... (ha hiç tepki vermeyip tam ön sıramda o boyla asla konsere gitmemesi gereken kazulet’lerde vardı ama bahsedip günü bozmak istemiyorum.) Bu güzel atmosferi yaşayamayan birkaç arkadaşıma telefonla dinletme şansım oldu. Umarım ortam anlaşılacak düzeyde ulaşmıştır sizlere. ;) Tüm kalabalık Volkan Konak’ın enerjisinden alıp, daha yoğun bir enerjiyi yine Volkan Konak’a vermeyi başarmıştı. Bu yoğun duygularla geçen saatlerle geceyi noktalamıştım.

Dünya gözüyle Volkan Konak’ı görüp dinlemiş, ama her çiğ süt emmiş insan gibi bu bana yetmemiş ve tatmin olmamıştım. :) Gece yatarken 4 Eylül’de vereceği konseri düşünüp, acaba’larımla boğuşmaya başlamıştım bile
Paylaşımın için sağol.
Yalnız son paragraftaki, konseri dinleyen ruh halin ile mantığının çakıştığı bölümün nedenini anlayamadım.... :confused: :confused: :confused:

Asi ve mavi

Daimi Üye
Adı
Didem
Paylaşımın için sağol.
Yalnız son paragraftaki, konseri dinleyen ruh halin ile mantığının çakıştığı bölümün nedenini anlayamadım.... :confused: :confused: :confused:
Gece o kadar güzeldi ki, bitmeye başladığında ''yaaa, üff niye bitiyor... Oysa ki yeni başlamıştı, diyerek kurduğum mantıksız cümleleri delicesine savunuyordum :p
Ruh hali işte... Ne diyebilirim ki. :)

Asi ve mavi

Daimi Üye
Adı
Didem
Sahaflar dükkanlarından çıkıyor!

Beyoğlu Belediyesi İstanbullu sahaflarla el ele veriyor

Düzenlediği kültür ve sanat etkinlikleri ile İstanbul’a damgasını vuran Beyoğlu Belediyesi İstanbullu sahaflarla el ele veriyor. Kültür hayatımıza büyük katkılar sağlayacak '4.Beyoğlu Sahaf Festivali' 14-28 Eylül 2010 tarihleri arasında İstanbul’un orta yeri Taksim Gezi Parkı’nda gerçekleşecek.

Beyoğlu Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Beyoğlu Sahaf Festivali 14 Eylül tarihinde Taksim Gezi Parkı’nda başlıyor. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen festivale, Kadıköy, Moda, Sarıyer, Ortaköy, Beyazıt, Şişli ve Beyoğlu başta olmak üzere İstanbul’un birçok ilçesinden ve semtinden toplam 74 sahaf katılacak.

MÜZAYEDE OLACAK

Uluslararası Altınelller El Sanatları Festivali ile başlayan Beyoğlu kültür ve sanat günleri, Sahaf Festivali ile devam ediyor. Birbirinden değerli koleksiyonların, asırlık kitapların ve eserlerin Taksim Gezi Parkı’nda kurulan standlarda yerini alacağı festivalde bu yıl bir de kitap müzayedesi olacak. 120 değerli kitabın müzayedesinin yapılacağı festival 28 Eylül 2010 tarihine kadar açık kalacak. Kitapseverler her gün saat 10.00-24.00 arası kitaplarla hemhal olma fırsatı bulabilecek.

2010 İstanbul Avrupa Başkenti vizyonunda en önemli kültür etkinliklerinden biri olan 4.Beyoğlu Sahaf Festivali'nin kahvaltılı basın toplantısı ve açılışı 14 Eylül Salı günü gerçekleştirilecek. Açılışa Beyoğlu Kaymakamı Hasan Şenses, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili ve Gazeteci-Yazar Doğan Hızlan konuk olarak katılacak.

Kaynak: Habertürk.com

Bu etkinlikten geçtiğimiz hafta perşembe günü haberim oldu. Paylaştığımı sanıyordum ama atlamışım. Neyseki, Beyoğlu Sahaf Festivali'ne katılmak için daha 7 gün var. Meraklılarına duyurulur efendim. ;)

Asi ve mavi

Daimi Üye
Adı
Didem
15 Temmuz 2010 - 24 Ekim 2010

Küratör: Donna Loveday

İstanbul Modern, moda ve çağdaş sanatın önde gelen temsilcilerinden Hüseyin Çağlayan’ın Türkiye’deki en kapsamlı sergisini sunuyor.

Modayı kavramların ifade bulduğu bir keşif alanı olarak sunan Hüseyin Çağlayan, giyimin ne anlama geldiğine dair önkabullere meydan okuyor. Günümüz dünyasının politik, ekonomik ve sosyal gerçeklerinden yola çıkıyor ve modayla doğrudan doğruya ilişki kurulması güç disiplinlerden ilham alarak, kavramsal fikirleri felsefi bir konumlandırmayla sunan tasarımlar gerçekleştiriyor. Tasarladığı giysiler, ardında yatan düşünce süreçlerini yansıtırken, büyük beğeni toplayan defileleri birer performans işlevi görüyor. Moda koleksiyonlarının yanı sıra enstalasyonlar yapıyor, kısa filmler yönetiyor ve sahne performansları için kostümler tasarlıyor.

Daha önce Londra Tasarım Müzesi ile Tokyo Çağdaş Sanat Müzesi’nde sergilenen ve küratörlüğünü Donna Loveday’in yaptığı sergide Hüseyin Çağlayan’ın 1994 ile 2010 yılları arasında ürettiği moda koleksiyonları, enstalasyonları ve filmleri bir araya geliyor. Bu önemli seçkideki çalışmalar mimari, felsefe, bilim, tarih, antropoloji, biyoloji ve teknolojiden esinlenen Hüseyin Çağlayan’ın genetik, teknolojik ilerleme, yer değiştirme, göçmenlik ve kültürel kimlik gibi çeşitli alanlardaki düşüncelerini yansıtıyor.

Sergide Çağlayan’ın Geçici Müdahale, Hareketsizlik, Mektup Elbise, Panoramik, Uçak Elbise (Ekoform), Şefkat Yorgunluğu, Sözlerden Sonra, Zamansal Meditasyonlar, Ambimorfik, Olmayıp Varolan, Okumalar, Önce Eksi Şimdi, Kaderin Tecellisi, Genometrik, Dinlenme, Yerden Geçide, Jeotropik, Körmanzara, Yüz On Bir, Anestezi, Havadan, Toprağa Bağlı, Tatlı Aylaklık, Akrabalık Yolculukları, Mikro Coğrafya ve Tünel başlıklı çalışmaları sergileniyor.

Kaynak: http://www.istanbulmodern.org/tr/f_index.html

Şu küçük bilgiyi de ekleyeyim; Sergiye giriş tam 10,00 indirimli ise 5,00TL'dır. Pazartesi günleri kapalı, Perşembe günü 10:00 ila 20:00 arası, diğer günler de 10:00 ila 18:00 arasında ziyarete açık olduğunu öğrendim.
Gidip ziyaret etmek gerek. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Asi ve mavi

Daimi Üye
Adı
Didem
29. İstanbul Kitap Fuarı kapılarını 30 Ekim - 7 Kasım tarihleri arasında Beylikdüzü Tüyap Kitap Fuarında biz kitapseverlere açmaya hazırlanıyor.

Bu sene fuar kapsamında ilk defa bir ülkenin Onur Konuğu olarak yer alacağını okumuştum. Edebiyatı ve kültürüyle İspanya'nın uluslararası salonda yer alacağı belirtiliyor. Fuarın bu yıl ki onur yazarı Mimar, bilim adamı ve yazar olan Doğan Kuban eserleri ve projeleriyle fuar boyunca yer alacak. Bu linki http://www.tuyap.com.tr/webpages/kitapfuari/tr-brosur.htm daha detaylı incelerseniz; e-broşür haline getirilmiş geçmiş yılların çeşitli konularda istatistiklerini ve fuar hakkında geniş bilgilere sahip olabilirsiniz. Yapılan istatistiklerden en çok fuara katılan insanların yaş ortalamaları ve eğitim seviyeleri dikkatimi çekti. Oranlar arasında büyük farklılıklar olsa da fuar alanında hemen hemen her yaştan ve eğitim durumundan insanlarla karşılaşmak mümkün.

Fuarların şüphesiz en önemli özelliği fiyatların %50, bazense %60 oralarında indirimli olması. Bu sayede insanlar romanlardan denemelere, okul kitaplarından test kitaplarına, tarih, bilim, felsefe, psikoloji, bilimkurgu ve sair türden ilgi alanına giren birçok eseri kitaplığına katma imkânı buluyor. Mizah stantları, gazete köşeleri, sivil toplum kuruluşları ve radyo stantları fuarı renklendiren bölümler arasındadır. Bunun yanısıra neredeyse her gün çeşitli yazarların imza günleri, belirli salonlarda yazarlar ve şairlerle söyleşiler yer alıyor. Geçen sene katıldığım fuarda yaklaşık 2 saate yakın bir süre Sunay Akın’ın imza kuyruğunda beklemiş, sıram geldiğinde adımı takdim ederken heyecandan elim ayağım birbirine dolaşmıştı. :) Şimdi ne zaman imzalattığım kitapları elime alsam fuar anı gelir aklıma ve yüzüme mutlu bir gülümseme yayılır. Müsait olduğum her anımda kitapçı kitapçı dolaşmamım asıl nedeni, gündemi ilgilendiren yayınlar haricinde yeni çıkanları takip ederek fikir edenir ve bunları fuar zamanı topluca ve daha uygun fiyata alırım. (Muhasebeci değil misiniz kardeşim!)

Ben her sene olduğu gibi bu sene de, bu atmosferi yaşamak için fuar alanında olacağım. Sizlerde mümkünse çocuklarınız, küçük kardeşleriniz, yeğenleriniz; bunların hiç birine sahip değilseniz de komşunuzun çocuğunu elinden tutup götürün. Bir çocuğa bu atmosferi yaşatarak kitap sevgisi aşılamak, aydınlık yarınlara aralanan bir kapı olabilir.

Murat BİLGE

Daimi Üye
Adı
Murat BİLGE
Gece o kadar güzeldi ki, bitmeye başladığında ''yaaa, üff niye bitiyor... Oysa ki yeni başlamıştı, diyerek kurduğum mantıksız cümleleri delicesine savunuyordum :p
Ruh hali işte... Ne diyebilirim ki. :)
Orada kurduğun cümleyi ben yanlış yorumladım demek ki..
Ben; sen konsere gitmeden önce çok heyecanlıydın. Beklentin yüksekti.
Konser sırasında beklediğin performansı bulamadın...
Ve bir sonraki konsere ''Acaba gitsem mi... gitmesem mi..'' diye düşünüyorum çelişkisindesin anladım...

Konu anlaşılmıştır...
Her güzelliğin bitiminde, hepimizin hissettiği ''Ne çabuk bitti'' yaa'lardayız...
Demekki...

Asi ve mavi

Daimi Üye
Adı
Didem
Sanal kitap fuarı başladı

Türkiye'de internet üzerinden online kitap satışı yapan ''www.idefix.com''un düzenlediği ''8. Sanal Kitap Fuarı'' başladı.

AA

İstanbul- İdefix Genel Direktörü Murat Bahadır, yaptığı yazılı açıklamada, internet üzerinden sanal olarak gerçekleştirilen fuara bu yıl 3 milyonun üzerinde ziyaretçinin katılmasının beklendiğini belirtti.

Yazarlardan imzalı kitaplar, ekstra indirimli özel setler gibi sürprizleri de içeren fuar kapsamında bu yıl da bilgi yarışmasının düzenleneceğini ifade eden Bahadır, şunları kaydetti:

''Fuar, bu yıl Yapı Kredi, Can, İletişim, Everest, Kabalcı, Ayrıntı, İş Bankası, Oğlak, NTV, Sel, İnkılap gibi Türkiye'nin en büyük yayınevlerinin de içinde bulunduğu 470 yayınevini okuyucuyla buluşturacak. Fuarda, kitapseverlere bir ay boyunca avantajlı kitap alışverişi olanağı sunulacak. Okuyucular, indirimlerin yanı sıra taksitli alışveriş olanağından da yararlanabilecek. Okurlar, tematik hazırlanan özel setler bölümünde, ekstra yüzde 85 indirimli kitapları bulabilecek. Fuarda satılacak kitapları imzalayan yazarlar arasında Can Dündar, Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Ara Güler, Aydın Boysan, İskender Pala, Buket Uzuner, Erol Mütercimler, Selim İleri de yer alacak.

Sanal Kitap Fuarı'nın müdavimlerinin yarattığı ödüllü bilgi yarışması ise neredeyse bir fenomen haline geldi. 42 sorudan oluşan ve 21 gün sürecek yarışma, tam bir edebiyat sınavı aslında. Türk ve dünya edebiyatına ait farklı romanlardan rastgele seçilmiş pasajlarını okuyup, hangi kitaba ait olduğunu bulmaya dayalı yarışma, sıkı takipçileriyle biliniyor.''

Bilgi yarışmasının bu yılki ödülünün içerisinde İdefix'in çok yakında okuyucularla buluşturmayı planladığı ''İdefix Kitaplık Uygulaması''nın da bulunacağı bir iPad olduğunu belirten Bahadır, yarışmayı kazananlara ayrıca e-kitap okuma cihazı ve hediye çeki verileceğini kaydetti.

Ayrıntılar için http://www.idefix.com/kitap/sf2010_yarisma_login.asp
Duyrulur. ;)

Kaynak: www.cumhuriyet.com.tr

Asi ve mavi

Daimi Üye
Adı
Didem
''Bazen ilk görüşte bilirsin, o insan senin kaderindir. Bazen bir ömür ararsın, bulunmaz.''

1 Eylül 1977 Ankara... Aşk Tesadüfleri Sever, filminin başladığı an. Film, aynı gün doğan iki insanın kaderlerinin daha doğar doğmaz kesiştiği, tesadüf eseri bu kesişmeyi ömürlerinin her anında bilmeden devam ettirmeleri ve bu sayede çocukluktan bugüne dek gelişen ve aslında değişen hayatlarının hikâyesini ele alıyor. Yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak'ın üstlendiği, başrollerde Belçim Erdoğan, Mehmet Günsür, Yiğit Özşener gibi oyunların yer aldığı Komedi-Romantik türünde bir filmdir. İsmi her ne kadar aşk ile geçse de filmde daha çok eskiye duyulan özlemin, çocukluk hatıraların günümüze taşınması ustalıkla ele alınmış. Son zamanlarda izlediğim en iyi film diyebilirim. İnsanı derinden sarsan sahneleriyle bırakın ağlamayı hıçkırıklara boğulabilirsiniz.

Bir gün ‘’olabilir’’ kelimesini bu kadar sevebileceğimi ve yine bu kelimenin bir kurgu içinde bu kadar cuk oturacağını tahmin etmezdim. Sanırım, sevgili Bülent Ortaçgil’in ‘’Eylül Akşamı’’ isimli şarkısının Mehmet Günsür tarafından başarıyla yorumlanmasının bu sevgide katkısı büyük. Bu arada Bülent Ortaçgil’in ‘’Olmalı mı olmamalı mı’’ isimli bir şarkısı vardı. Usta sanatçının olabilirlik kavramı ile ilgili bir takıntısı mı var diye düşünmeden edemesem de, iyiki varmış da yorumlamış diyebiliyorum. (İç ses: ha bu ayrıntı film tanıtımı yazısı içinde gerekli miydi? Hayır değildi ama aklıma gelmişken söyleyeyim dedim)

Kısacası bence; oyuncuları, müzik seçimi, tesadüfler üzerine kurulu senaryosu ve kullanılan mekânlar ile 10 üzerinden 10 ‘la kesinlikle tavsiye ederim. Bu filme gitmek için ikna olmadığınızı düşünüyorsanız, aşağıda verdiğim fragman ve bahsini ettiğim şarkının linklerini arka arkaya izlemenizi öneririm.

http://www.youtube.com/watch?v=RC8J8cDLzCQ

http://www.youtube.com/watch?v=Qn4Bev3TtU0&feature=related

İyi seyirler.

Asi ve mavi

Daimi Üye
Adı
Didem
''Yaşamın İçinde Kadın'' sergisi, Cihangir Sanat Galerisi'nde açıldı.

Türk ve dünya kadınlarını 47 fotoğraf sanatçısının objektifinden yansıtan ''Yaşamın İçinde Kadın'' sergisi, Cihangir Sanat Galerisi'nde açıldı.

İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) ile birlikte düzenledikleri sergiye ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Fotogen Fotoğraf Sanatı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Göksungur, sergiyi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla tüm kadınlara ithaf ettiklerini belirtti.

Çok güzel bir hazırlık aşamasından sonra sergiyi açtıklarını anlatan Göksungur, ''Harika bir sergi oldu. İki derneğin fotoğrafçılarının fotoğrafları yer alıyor. Hayatın her alanındaki kadınların emekleri, dünyaya ve çevreye katkıları var bu fotoğraflarda. Herkesin sergiyi görmesini istiyorum. Eşsiz bir sergi oldu'' diye konuştu.

İFSAK ve Fotogen üyesi Aylin Erözcan, Esin Koç, Ahmet Kuzik, Salih Zeki İlban, Hatip Güven, Tamer Dikmenler, Nurten Nazlı, Cengiz Karlıova'nın da aralarında bulunduğu toplam 47 fotoğraf sanatçısının 50 eserinin yer aldığı sergi 28 Marta kadar açık kalacak.

Kaynak: www.gercekgundem.com

Asi ve mavi

Daimi Üye
Adı
Didem

Açılış Töreni
Saygı Duruşu
İstiklal Marşı
Kütüphaneciler Marşı

Açılış Konuşmaları

•Ümit ÖZTÜRK (İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Öğrencisi)

•Mehmet MANYAS (Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı)

•Prof.Dr . Mehmet CANATAR (İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Başkanı)

•Dr. Mimar Kadir TOPBAŞ (İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı)

• Hüseyin Avni MUTLU (İstanbul Valisi)

TKD İstanbul Şubesi 2010 Ödülleri

•Kütüphane Dostu: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

•Yılın Halk Kütüphanesi Okurları

•İlköğretim ve Liselerarası “Bir Kütüphane Düşlüyorum” Konulu Resim ve

•Kompozisyon Yarışması

•Yılın Kütüphane Gönüllüleri

Film Gösterimi: “Sıradışı Okurlar-2011 ”

Açılış Konferansı: “Kitap ve Kültür Sevgisi”
Haldun HÜREL , Araştırmacı Yazar

Dans Gösterisi:
Kadir Has Üniversitesi Latin Dans Topluluğu