Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kum Köpek Balığı (Sand Shark)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında perfecto tarafından paylaşıldı.

1. perfecto

perfecto Üye

Merhaba ,

27.10.2013 tarihinde 3 arkadaş Büyükçekmece - Gürpınar sahillerinde 5,7 metrelik bir fiber tekne ile çinekop hedefi ile denize açıldık. 3 çeşit farklı çapari ile çeşitli yerlerden şansımızı denedik. Yoktu, çaparilerden biri istavrit çaparisiydi !

Yani bir istavrit bile tıklamıyordu. Olacak iş değildi , ama balık ortada yoktu. Her yer gırgır doluydu. Gelişmiş cihazları ile arıyorlardı , zigzaglar çiziyorlardı.

Daha açığa gidelim dedik, açıldık. Sonra bir gırgır 100 metre yakınımıza geldi ve bir anda indirdi teknesini, ve ağ atmaya başladı. Demekki balığa yakındık diye düşündük. Ama bize gelen yoktu, hiç vurmuyordu bile . Birazdan akıntı bizi gırgırın yakınına getirdi . Orada bir anda bir arkadaşın beyaz tüylü çaparisinin kamışına birşeyler vurdu. Çekmeye başladı , merakla ne gelecek diye bekledik. Bir anda 40 cm lik bir köpek balığını çapari iğnesinde görünce şaşkına döndüm. Arkadaşlar ilk defa gördüklerinden ve ihtimal vermediklerinden inanmadılar.

Sonra bir anda yeşil tüylü küçük iğneli olan oltaya da birşey geldi. Açıkçası ben oltamı çekmiştim, bir anda gözümün önünde bir filmden alınan sahne belirdi. Suyun altından çekilmiş bir görüntü hayal edin, su üstünde bir tekne var ve altında dönen köpekbalıkları :)

İkinci oltaya da ikinci köpekbalığının gelmesi ile kadro tamamlanmıştı :) Gözlerine bakınca hemen bunun camgöz türü olmadığını anladım . Gözlerine bakarsanız farklı bir tür olduğunu siz de göreceksiniz. Karnı bembeyaz üstü koyu nefis bir balıktı. Gerçekten çok güzeldi.

Bizim av bu iki balıktan sonra o bölgede bitmişti. Bu balıkları denize geri salıp sahile yöneldik. :) Bir zargana alıp döndük.

Sonra araştırdım ki, bu balıklar Sand Shark denen bir tür ve bir batımda iki embriyosu oluyormuş. Galiba ikisini de biz almıştık. :)

View My Video

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Selam,

Bu av günceniz bereketsiz olmuş ama sizi tecrübe sahibi yapmış, buna da şükür diyelim ve Camgöz'leri saldığınız için tebrik edelim :)

Sonra olaya bir de şu yönden bakalım :)

Karnın çok açıkmış olsun, döner ekmek aldığını varsayalım, tam yemeye başlarken sokak köpeklerinin saldırısına uğruyorsun, ne yaparsın ;)

Muhtemelen oradan kaçarsın :)

Peşinde olduğunuz balıklarda aynen bu durumda, bir taraftan canavar avcılar bir taraftan teknolojik donanımlı gırgırlar ve bir taraftan da elimizde çapari ile bizler ;)

Bir sonraki güncenizin bereketli olması dileklerimle, her zaman rast gelsin...

4. perfecto

perfecto Üye

Süleyman Bey Merhaba,

Çok haklısınız. Aslında çapari konusunda 3 farklı çapari atmamızın sebebi de hangisinde başarılı olursa diğer arkadaşlarımız takım değiştireceklerdi. Hiçbirine vurmayınca şaştık kaldık zaten.

Bu arada Sand Shark yani kum köpekbalıkları çok fazla üremeyen bir türmüş. Genellikle kalamar ve küçük balıklar ile avlanırlarmış ve tahrik edilmedikleri sürece çok saldırgan bir tür değilmiş. Yine bu davranış geceleri ise tersine dönüp avlanmaya başlarlarmış. Ayrıca zaman zaman sahile yaklaşır sörfçüler ile burun buruna gelirlermiş. Ayrıca sıcak suları severlermiş.

Bu bir camgöz değil araştırdığım kadarıyla. Marmara'da olmasına da şaşırdım. Ama balıkları saldığımız için de çok mutlu ve huzurluyum.

Bu arada yaklaşık 2.5 aydır gerek sahilden gerekse tekne ile yaptığımız denemelerde istavrit ve kırlangıç dışında balığa rastlayamadık. Profesyonel balıkçılar var bu bölgede çıkan, 3 gün üst üste sabaha kadar balık arayıp 7 sarıkanat ile döndükleri oldu. Bu sene balık gitti mi yoksa başka birşey mi var anlayamadık. Benim düşüncem sıcak giden havalar yüzünden balık daha derinde , serin sularda sanırım.

Sizlerin de düşüncesini almak isterim.

Saygılarımla

Gökhan GÖKÇE

5. night fisher

night fisher Aktif Üye

Marmarada bolca bulunan mahmuzlu camgöz tutmuşsunuz(Squalus blainvillei ) .Kum köpek balığı daha farklı bir tür.

6. TekAdam

Gökhan merhaba,

Öncelikle herkese söylediğim gibi sadece Süleyman'ı tercih ederim, tabi senin için bir sakıncası yoksa ;)

Bu köpekbalığı hakkında isim karmaşası olabilir. Konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlar paylaşımda bulunacaklardır. Ben senelerden beri bu cinsi için camgöz denildiğini biliyorum ama orjinal ismi nedir bilmiyorum. Marmara'nın hemen hemen her yerinde var. 15 metre derinlikten 270 metre derinliğe kadar sularda bu cinsten çokca yakaladım. Üstelik bu cinsi için ihracat zamanı profesyonel balıkçıların (ağcılar-paraketacılar) peşinde olduklarını biliyorum.

En son 120 ve 180 metre derinlerde yakaladığımız tiplerle senin yakaladıkların aynı cins köpekbalıkları ve bunların tam şimdi en çok oldukları dönem ;)

2009 ya da 2010 senesinde denk geldiğimde at-çek bunlardan yakamıştım. Bir hafta sonra bunlardan yakalamak ve salmak için yaptığımız organizasyonda da aynı bolluk vardı. Bir zaman sonra o bolluk bitiyor ve ortadan kayboluyorlar ;)

Çapariye, yemli takımlara hatta resimde görüldüğü gibi jige bile geliyorlar

Diğer konuda sana katılıyorum, İstavrit ve özellikle Kırlangıç bolca vardı ama Eylül ve Ekim ayında belli bölgede tekne ile Palamut ve Lüfer yakalandı. Son olarak ben de dün Lüfer yakaladım ve rapor olarak yayınladım ;)

http://www.baliksevdam.com/forum/yunuslar-izin-verdi-luferler-livara-girdi-11224.html

Dikkatimi çeken bir diğer konu ise bu sene Marmara'da çok fazla Yunus var, umarım bu iyiye işarettir ;)

7. TekAdam

Aydınlatıcı bilgi için teşekkürler Fatih :)

Bu cinsten bolca var ve bazen denk geliyor. Sanırım Mayıs ayında derin su avında bunların madenine denk geldik, 5-6 balıktan sonra meradan apar topar nasıl kaçtık anlatamam ;)