Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kum veya Kaya kurdu.

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Canlı Yemler' kısmında onder tarafından paylaşıldı.

 1. onder

  onder Aktif Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  785
  Beğeniler:
  95
  Gerçi Berkay değinmiş ama ben biraz daha detaylandırmak istedim kurt konusunu. Çünkü şu zamana kadar kurtla yakalamadığım balık hemen hemen kalmadı. Umarım güzel birşeyler çıkar bu çalışmadan:).

  Bulunduğu yerler

  Tuzluluk değişimlerine büyük tolerans gösteren bu tür ekseriya çamurlu kum karakterli yumuşak zeminleri tercih etmekte ve bölge de tuzluluğun muhtelif değişimler gösterdiği, tatlı su akıntılarının denize birleştiği yerlerde ve denizle az çok irtibatı olan su birikintilerinde bulunur.POSİDONİA otluklarından ve korallijen diplerden de rapor edilen nereis diversicolor’un dağılımı oldukça geniştir.Akdeniz, Atlantik,Manş Denizi, Kuzey Denizi ve Batı Batlık Denizin’de dağılış gösterir.
  [​IMG]
  Başta,ventral konumlu ağız üzerinde prostomium denilen ve tentaküller taşıyan bir etli lob vardır Vücutların da 90-120 arası bir segment bulunur.Başları kısa iki anten ve 4 çift tentakül içerir. Parapodları iyi gelişmiştir.Bu parapodlar(kılımsı ayak manasında) seta denilen kitinsi (yara ve böcek kabuğu) kıllarla sertleştirilmiştir ve bunlar sayesinde parapodlar kürek yada manivela tarzında kullanılarak hayvanın hareketini sağlar.Solungaçları bulunmaz.Boşaltım organları nefridiumlardır.Dolaşım sistemi kapalıdır.Sinir sistemi ip merdiveni şeklindedir.Canlı yada ölü deniz hayvanları ile beslenen karnivor formlardır. Genellikle kahverengi-yeşil renkte olup tüm renkler de görülebilirler. Algler,briyozoonlar,kumlar ve taşlar arasında yaşarlar.Kıyısal çamur biyotoplarda bulunan bu tür,balıkçılar tarafından balık yemi olarak kullanılır.
  [​IMG]
  Çıkarılması
  Kayalık ve midyelik yerler ile çamurlu deniz tabanı bir spatula veya kürek yardımı ile kaldırılıp kıyıya alınır ya da eleğe konulur. Midyelerin arası elle karıştırılarak veya çamur elenerek ortaya çıkan kurtlar toplanır ve içi su deniz suyu dolu bir kaba konulur üzerleri yosunla kaplanır. Buz dolabında birkaç gün canlı kalırlar.
  [​IMG]

  Yem olarak kullanımı
  Taş balıkları başta olmak üzere dip ve orta su balıklarının hemen hepsi ile Zargana avında kullanılabilir. İğneye kurt takma aparatları ile bütün olarak veya parçalar halinde de takılabilir.
  [​IMG]


  NOT: Yazının büyük kısmı ve fotoğraflar http://sci.ege.edu.tr/~sukatar/NEREIS DIVERSICOLOR.htm sitesinden alıntı olup, bir tez çalışmasıdır. Kişinin iletişim bilgileri yazılmadığı için alıntı kişiye sorulmadan yapılmıştır. Aksi bir durumda konu silinebilir. Saygılarımla.
   
  meras bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. coredon

  coredon Aktif Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  831
  Beğeniler:
  20
  Şehir:
  İstanbul
  Önder çalışma için teşekkürler.Ben senden yarın için kartal civarında boru kurdu nerden temin edebilirim onu soracaktım.Baktım bu hafta yağışlı diye kimse organizasyon yapmıyor bende hayatımda ilk defa arkadaşla birlikte daha önce toplandığımız yerde mini bir organizasyon yapmayı planlıyorum.Ama boru kurdu şart ve nerden temin ederim?
   
 4. Tolga

  Tolga Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  711
  Beğeniler:
  40
  Şehir:
  ISTANBUL
  Ferhat,
  Kartal da balık malzemesi satan yerde boru kurdu oluyor ama cumadan yada daha önceden söylemen gerekiyor sanırım. Yarın akşam gideceksen otaraflara belki uğrayabilirim.
   
 5. coredon

  coredon Aktif Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  831
  Beğeniler:
  20
  Şehir:
  İstanbul
  Kartalın içini hiç bilmiyorum şimdi aratıcağım ama bilen birinin tavsiyesi daha iyi olur diye düşündüm.Ya aslında yağmur var ama arkaşa söz verdim ne zamandır gideli gidelim diyordu.Termos çayımızı alıp bir kaç saat takılırız diye düşündüm.Eğer boru kurdu bulursam.
   
 6. onder

  onder Aktif Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  785
  Beğeniler:
  95
  Rica ederim. Kartal'da Güvencem balıkçılık'ta ve Nil balıkta oluyor boru kurdu. Kaya kurdu yerlerini açık açık yazmaya çekiniyorum açıkçası. Eğer vakit ayırırım diyorsan özelden yazayım. Eskiden Caddebostandan da çıkartılırdı tektük ama sağolsun midyeciler talan ettikleri için artık yoktur sanırım.
   
 7. onder

  onder Aktif Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  785
  Beğeniler:
  95
  Kartal'da Bülent Ecevit kültür merkezini sor. Oranın tarifini aldıktan sonra yaya gidersen Pendiğe giden minibüsleri takip et. Tam önlerinden geçiyor balıkçıların. Arabayla gitmek için yine kültür merkezini sorabilirsin. Eğer Pendik tarafından geliyorsan; Kumcuların oradan yan yola girip o yolu hiç bırakma. Tam önüne çıkaracak seni.
   
 8. coredon

  coredon Aktif Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  831
  Beğeniler:
  20
  Şehir:
  İstanbul
  Teşekkürler.Yarın bir bakalım malzemecilere.Belki buluruz.
   
 9. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.982
  Beğeniler:
  4.431
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Teşekkürler detaylı güzel bilgiler emeğinize sağlık:)
   
 10. alpperr

  alpperr Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  10 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  66
  Beğeniler:
  0
  mersin-adana bölgesinde çok kullanılan bir yem türüdür, bizim buralarda sazan,kefal ve levrek avlarında sıkça kullanılır...
   
 11. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.756
  Beğeniler:
  6.696
  Şehir:
  İstanbul
  Bu kurtlara hayır diyebilen balık yok.
  Bu yemlerin en büyük sorunu hedef balığı gözetmeden ortada ne varsa oltaya gelmesini sağlamasıdır.