Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kumsal balıkçılığında uzak atış ve yemlerin sağlıklı kalmasını sağlayan seçenekler

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında hızır şeref gültekin tarafından paylaşıldı.

1. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

merhaba sevgili abilerim surf diye tabir edilen sahil balıkçılığında kullanılan esasen yemli avlar için dizayn edilmiş ancak istanbul kıyılarında çapari ve kurşunlu düzenekli sahte yemle at sar da kullanılmaktan öteye pek geçememiş değeneklere bi değinseniz diyorum ;)
    aranacak ilk özellik hassasiyet
    ikincisi ise atış sırasında yemlerin sağlık durumları
    üçüncü olarak erim
    dördüncü atılabilir ağırlık
    beşincisi aksiyon hızı
    bunları toparlayarak
    şu kamış bu işlerin bu kadarını yapar burada zayıf kalır gibi güncel ekipmanlardan istanbul dan uzak kalan arkadaşlarımıza ışık tutarmısınız
    not: selahattinin eksikliğini aratmayın haaa :)

bu arada bunu sadece kamış bazında ele almayalım arada yeni ekipmanlar edvanterler varsa onları da anlatalım :) görelim öğrenelim

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hızır şeref gültekin

yav 30 kişi bakmış :) kimse gık demiyor :)

4. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Sevgili Hızır, sırf "sahil balıkçılığı" dediğin için yazıyorum. Terim konusunda bu kadar hassas olduğuna göre sana tarihten minik bir not, 1966 yılında İbrahim Bilge yazdığı Balık ve Amatör Balıkçılık kitabında bugün yeni bir şeymiş gibi sörf sörf denen kamış türünü "sahil kamışı" olarak kitabında belirtmiş ve olayı bitirmişti ya neyse. Bu arada biz hep kamış diyoruz ama olta kamışının uzununa eskiden kargı denirmiş. Pek aykırı gelmedi.
    Gelelim senin sorularına, bilgilerinde Yalova ve Rize yazıyor. İkisi de akıntı bakımından Boğaz gibi dere misali akan bir yerle kıyaslanamaz. Haliyle 200 gramlara uçman gerekmeyecek. Atacağın ağırlık azaldıkça, daha hassas kamışlar kullanabilirsin. Senin bulunduğun bölgelerde benim kullanacağım bir kamış ince uçlu, 50-100 atarlı, 3.60'lık bir şey olurdu.
    Diğer sorulara gelince öncelikle hedef balığını, kullanmayı düşündüğün yemleri belirtmelisin ki müneccimlik yapmayalım :)
    Aksiyon olayını geç, kafa yormaya değmez. Balığın olduğu yere atabiliyorsa, hızlı-yavaş fark etmez.

5. can akgün

can akgün Üye

Kısa kamış kıyı avcılığı için dezavantajdır kesinlikle.Yemli yada yemsiz olsun bu hiç farketmez.Sadece avlanılacak yerin dip ve yüzey akıntıları baz alınarak atar ağırlık değeri seçilmeli vede boy olarak 4 metrenin altında olmamalı.Kısaca bilinen adıyla Surf Casting avlarında tercihen yakalanılacak balığı kıyılatacak en ince ip yada mono seçilmelidir.İplerin monolardan çeker kuvveti daha iyi olduğundan ip tercih olmalı bence.Zaten esnek bir yapıda olmadığından hem avın zevkini arttırır hemde vuruşları daha iyi hissetmenizi sağlar.Gelelim yem konusuna, yemin uzağa atışında dağılmamasını sağlamak için kesinlikle yem ipini öneririm.Tabiki boru kurdu,sülünez, mideye ve diğer tüm yumuşak yemlerde. Yem bu esnek naylon iple sarıldığında hem dağılmaz hemde balığı ürkütmez

6. darthvader61

darthvader61 Aktif Üye

Can arkadaşa ek, yemi düzgünce takabilmen için yem şişi :D

7. Mert Yılmaz

Mert Yılmaz Daimi Üye

Düşmemesi içinde yeme göre elastik yem ipi kullanabilirsin.

8. hızır şeref gültekin

Katilimda bulunan herkese teşekkür ederim
    Yem ne kullandığım bana kalsın bu başlık sadece bana değil tüm amatör balıkçı arkadaşlara hitap etmesini isterim açıkçası :) ;) farklı yemlerle farklı avlari aynı merada yapacağım

9. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Bu kadar genel bir bilgi yazmak çok vakit alır kusura bakma.
    Karadeniz'de 50 metre farkla bile yemin düşürülmesi gereken nokta farklılık gösterir. Ege'de çupra için çoğu zaman ne kadar uzağa atarsan o kadar iyi durumu söz konusuysa, Saroz'da sert lodos'ta kıyıya yakın verim alırsın. Hedef balık kalkansa 60 metrelik bir mesafe, 150 metreden daha verimli çıkabilir. Bölgede çok çağanoz ve şeytan minaresi vardır, yemi kurşundan daha uzak ve belki mantarlı atman gerekir. Bu böyle uzar da uzar. Kurt kullanacaksan sap kısmı çentikli iğne, hamsi atacaksan dondurulmuş hamsi, midye, sülünes kullanacaksan yem lastiği, karides atacaksan yemi takış şekli. Yaz yaz bitmez, bu bilgilerin çoğu da burada eminim pek çok kez yazılmıştır.

10. hızır şeref gültekin

Murat abi karadeniz de özelikle benim meralarımda kıyılar hep kayalık 100 mt ye kadar atamazsam kaldı takım unut geri gelmesi mucize yemlerim daha değişik diyelim ben canlı balık ta kullanıyorum canlı yengeç yani çoğunlukla canlı yırtmadan zedelemeden uzağa eriştirmek istiyorum benim derdim bu açıkçası bir kaç kamış kullandım biri yemleri dökerken diğeri çok rahat istediğim yerlere ulaşamadı ama hiç değilse yemleri dökmedi ? yeni kamış edineceğim ancak önce bilmediğim bir hususu iyice öğrenmek istedim ben öğrenirken de diğer arkadaşlarım da faydalanmasını istedim :)

11. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Sana bir cevap yazdığımız zaman o bilgi artık tecrübe ettikten sonra senindir. Benzer bir soruyu başkası sorduğunda ise sen cevap vereceksin :) Çünkü inan çok az kişi bir foruma üye olduğunda eski konuları araştırır ve sorar.
    Evet, 100 metre ve üzeri atmak yemli atmak için iyi bir kamış gerekir ama yemi dağıtmaması için şu özellikleri taşımalı; yük bindikten sonra o yükü çok hızlı boşaltacak sert bir kamış olmazsa iyi olur. Abartı günler hariç Karadeniz'de çok yoğun bir akıntıya pek sık denk gelinmez. Rüzgarı karşıdan alan bir sahilde ise yem ve kurşunun kaymasını önleyecek telli çapa kurşunlar (100 gram bile yetecektir) işini fazlasıyla görür.
    Boğazdaki gibi 200 gram ve üstü atarlı kamışlar yerine 80-120 gram atara sahip 4 metre civarı kamışlar işini hayli hayli görür. Yağış olmayan günlerde PVA iplik kullanarak kösteği bedene sabitleyebilirsin, bu şekilde yem havada dönmez ve ani yalpalanmalara ve zedelenmelere maruz kalmaz. Suya değdikten 30 saniye sonra da PVA iplik eriyeceğinden köstek serbest kalır.
    Muhtemelen yemi döken kamışta da, yemi dökmeyen kamışta da aynı tekniği aynı şekilde kullanıyorsun. Yemi döken sert bir kamışta atış hareketini yavaştan hızlıya doğru ivmelenerek yapmayı dene. Bunu yaptığında yemlerin dökülmediğini, hatta tekniği tam oturttuğunda daha uzağa atabildiğini göreceksin.
    Yemi dökmeyen yumuşak bir kamışta yine aynı şekilde attığında, misinayı biraz daha erken bırakmayı dene. Bu şekilde atışı kamışın tamamlamasına imkan tanıyacaksın.
    Canlı yengeç atmak açısından yem lastikleri ve PVA'yı birlikte kullanırsan zedelemeden atma şansın artar. Breakaway'in bu iş için özel tasarlanmış sistemleri var ancak meraya uygun olmayabilir. Örneğin 100 metreden sonrası kumluk mu, kayalık mı, kırma taş mı, bu bile önemli tavsiyede bulunmak için.
    Şimdi bizim mağazalarda satışta olan sahil kamışlarına bakarsan çoğu kütük gibi ve hızlı kamışlar. Ama Alivio DX, Trabucco Mormora, Daiwa Aqua Sea (çift uçlu) gibi nisbeten sert ama atarı düşük kamışlar işini görecektir, imkan bulursan Mitchell'in Fluid T adlı kompozit kamışını da değerlendirebilirsin.