Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kurbağa Popper ve Gece avı için yaptığım sahtem

Konu, 'Balık Avında Kullanılan El Yapımı Sahte Yemler' kısmında diverozcan tarafından paylaşıldı.

1. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Merhaba Arkadaşlar
    Kurbağalar bana hep sevimli ve ilginç yaratıklar olarak gözükmüştür. Tatlısu avında turna ve yayında yem olarak kullanıldıklarını biliyordum ancak deniz levreğinin de menüsünde olduğunu öğrenince şaşırdım. Aksiyonu bozmadan ancak bu kadar kurbağaya benzetebildim. Diğer su üstü sahteyi yine özellikle gece avında etkin olan renklerden seçtim. Bu renk kombinasyonunun benzerleri
    (siyah,eflatun,mor) Avrupalı balıkçılar ve sahte yapımcıları tarafından özellikle tercih edilmekte.

10cm/25gr lık kurbağam WTD aksiyonunu iyi bir biçimde verebilmekte. Her iki sahtede de kuyruk iğnesi için tüyler ile fly benzeri çalıştım.

115mm/23 gr.lık ağır sayılabilecek bir popper çalışması oldu. Seri ve hızlı çekimlerde su üzerinde su sıçratarak ve zig-zaglar çizerek güzel bir aksiyon sergiliyor. Yavaş çekildiğinde de hafif batarak benzer aksiyonla gelmeye devam ediyor. Boyanın üzerine uyguladığım sim, gece ayışığında dikkat çekici bir ışıltı yapıyor.

Veee kurbağaların bazılarının aslında o kadar da masum olmadıklarını öğrendim :eek:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Şubat 2011
    pars bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BİROL

BİROL Daimi Üye

Yine adeta sanat eseri kıvamında sahtelerin ile karşımızdasın.
    Mor rengin aslında Levrek avında çok etkili olduğunu ama piyasadaki sahtelerde en az kullanılan renklerden olduğunu biliyorum.
    Tebrikler Özcan bey,Özellikle levrek avında etkili olacağına inanıyorum bunların...

4. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Teşekkür ederim Birol bey.
    Sahteler üzerine o kadar çok konu yazılıp çiziliyor ki , ben de yetişemez oluyorum bazen. Çoğumuz için MOR itici bir renk ve ne yazık ki; çoğumuzu sahte satın alırken avlayamıyor bu yüzden :) Aslında buna benzer daha pek çok renk ve kombinasyonları kullanılarak hazırlanan sahteler, özellikle levrek ve lüfer avlarının vazgeçilmezleri arasında. Her ne kadar renk faktörünün balık avında önemsiz olduğu forumlarda ifade edilse de ben öyle düşünmüyorum. Nitekim bilimsel olarak da bunun açıklamaları var. Aksiyonla beraber renk uyumu da bence ayrılmaz ikili. Şekil olarak balığa benzeyip benzememesinin önemi tartışılır. İleride yapacağım sahtelerde özellikle renk seçimi konusunda bilgilendirmeye çalışacağım.
    Sağlıcakla kalın.

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Eline sağlık.
    Çok güzel iki sahte daha. :)

6. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

İlginize teşekkür ederim Şeref bey. :)
    Selamlar.