Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kurban Bayramı Ayvalık

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında ayvalikli34 tarafından paylaşıldı.

1. ayvalikli34

ayvalikli34 Yeni Üye

Eylül ayının başlarında Kurban Bayramı'nda acaba Ayvaliga annenlere mi gitsek diye esime konuyu acarken tabii ki asıl amaç levrekti:). Eşimden olabilir aslında cevabını aldıktan sonra hemen planlar yapılmaya başlandı. Tatil uzundu ve levrek sezonu açılmıştı. 5 yıl önce bir balık avında tanıştığım ve devamlı hem İstanbul hem de Ayvalık'ta beraber avlandığımız, devamlı görüştüğümüz çok sevdiğim canım abimle (aynı zamanda ustam da diyebilirim) aynı tarihlerde orada olacaktık ve beraber avlanacaktık. Kimi gün botla sırtı; kimi gün karagöz, mercan; kimi günde atçek yapacaktık. Havanın durumuna göre av planlarımız şekillenecekti.

Benden önce orada olan abim bir sabah önce çıktığı sırtıdan iki levrek almıştı, ve 3-4 tanede ispendek salmıştı aynı sırtıda.

Bu güzel bir haberdi yazın aynı merada yaşanılan hayal kırıklıkları tekrar yaşanmayacaktı, fakat ne olursa olsun levrek gecen senelere göre meramızda daha azdı ve bu da moralimizi bozmuyor değildi.

Seyahat günü gelmişti. Bayramdan önceki cumartesi günü işyerimden gece 10 gibi çıkıp direk yola koyulmuştuk. Pazar sabaha karşı ayvalığa saat 4 gibi vardığımızda ben balığa gidiyorum deyince eşim ve kayınvalidem kafayı sıyırdı bu adam balıkla edalarıyla arkamdan bakarken ben arabaya atlamıştım bile. Abim sırtı için botta beni bekliyordu.Şunun şurasında 6 sabahımız vardı, bunun biriside bayram sabahı olacağı için 5 sabah kalmıştı ve uyku uğruna bir sabahımı feda etmek istemiyordum. İlk günkü sırtımız çok verimsiz geçiyordu bir iki vuruş almıştık ama balık alamamıştık. Ben abi nerde senin dün yakaladığın levrekler, nereye gitmişler bugün, hiç değilse ispendek gelsin çekeriz salarız sonrasında heyecanı yeter derken güzel bir vuruşla tam limit sınırında bir levrek almıştık. Normalde bu boyları salardık ama ilk levrek olduğu için ve evdekilerden de bu yorgunluğuna değdi mi sözlerini duymamak için yanağından öpüp koyduk kovaya. Sonrasında da maalesef başka balık alamadık o sabah.

Saat 7 buçuk civarı sırtıya devam ederken 25 saattir ayakta olan ben motorun sesini ninniye benzeterek botta ikibüklüm uyumaya başlamıştım artık. İşte ilk levreğimiz ve ben;

İkinci günkü sırtıdan sonra sırtıyla levrek umutlarımız iyice azalmıştı. Ve hava yatık olduğu için gündüz ayvalık açıklarında karagöz, mercan avlaklarını deneyecektik. Cunda tepelerinden Ayvalık ve Cunda'nin nefis görüntüsü;

Botla açıldıktan sonra kamışları suyla buluşturmamızla beraber ben 400 gr civarı porsiyonluk bir mercanı hemen kovaya atınca moraller yerine gelmişti. İlk yarım saat güzel çalışmıştık ve ara ara güzel denilebilecek boyutlarda 350 - 400 gr civarı mercanlar geliyordu. Sonrasında balık dağıldı ve vuruşlar seyrekleşti, izmaritler gelmeye başladı. Kısıtlı zamanda orta verimde bir av gerçekleştirmiştik ve denizde kıpırdanmaya başlayınca geri dönüşe geçtik.

3. gün bayramın ilk günüydü ve ben tüm ziyaretleri bir günde bitirmeye kararlıydım. Diğer günleri balığa ayıracaktım çünkü. Kurban işlerini hallettikten sonra ziyeretlere başladık ve gece 11 gibi son ziyaretimizi gerçekleştirdiğimizde ben derin bir oh çekmiştim.

Önümüzdeki günlerde sırtı umutlarımız azaldığı için tüm avlarımızı at-çek ve en sevdiğimiz ve zevk aldığımız yöntem olan WTD'ye ayıracaktık. Bu arada gelen yağmur ve fırtına haberleri bizi delirtmeye yetmişti bile. Kalan 3 sabah ve akşam devamlı WTD ve atçek üzerine avlar yaptık. Ve kapalı ve yağmurlu havalar sayesinde güzel levrekler kandırdık. Yeni keşfettiğimiz bir dere bizim için mükemmel bir avlaktı ve 1 metre 1,5 metre önümüzden deli saldırılar alıyorduk ve bu da bize feci adrenalin yaptırıyordu, su aşırı şekilde bulanıktı ve levreğin iğneyi ağzına oturtamadığımız çok oluyordu fakat takipler ve saldırılar bile yetiyordu bize. Bir yandan da umarım bu avlağı keşfedip önümüzdeki seneye kadar kurutmazlar diye içimizden geçiriyorduk. Sayısız ispendeği ise suya iade ettik. Hatta avlağı ilk keşfettiğimiz gün ben ilk 1 saatte 3 tane ispendek çekince burada levrek yok abi anca adrenalin verir burası diye söylenince abim saçmalama oğlum bunlar buradaysa elbet büyükleride gelecek sabret biraz demişti. Nitekim ilk levreği ben evde yatarken telefonumun titremesiyle bana gelen fotoğrafta nispet yaparcasına gösteren abim almıştı. Montumu giyip evden nasıl çıktığımı hatırlamıyorum bile. Yakaladığı levrek kilo üstüydü ve daha önce yakalanmış ve kaçmıştı, ağzında paslanmış bir bırakma iğnesi vardı.

Sonrasında ben bir ispendek alıp saldım.

Ve sonrasında hemen önümden güzel bir kilo üstü levrek aldım.

O gün kaydadeğer başka bir av olmamıştı ve akşam ben eve dönmüştüm, Ayvalığa gidipte bir gece Cunda yapmadan olmazdı diyerek avı bırakmıştım. Fırtına ve hafif yağmur vardı ve abim ava devam edecekti, ve o beklenen fotoğraf ben Cunda'dayken cebime gelmişti, tam iki kiloluk bir levrek almıştı atçekle, abim gene ustalığını konuşturmuştu adeta. Ve hain levrek gelirken kamışını da kırmıştı abimin. Artık benim sadece bedenim Cunda'daydi aklim tamamen avdaydı. Bunu hanımda anlamış olacak ki hadi dönelim artık dedi.

İşte kamış kıran levreğimiz ve kırık kamışımız:

Ertesi sabah buna benzer başka bir avlak denedik ve gene WTD çalıştık, çünkü gece boyunca yağan yağmurlar ve sert lodos avlağımızı çamur içinde bırakmıştı ve su turuncu renkte akıyordu. İyiki de öyle olmuş ki gittiğimiz başka bir avlakta ben ve abim birer tane yarım kilo üstü levrek aldık ve gene tam ben umudumu kaybetmişken ve umutsuzca WTD'ye devam ederken 50 metre civari savurduğum sahte suya iner inmez ben aksiyona başlarken deli bir şapırtıyla gözden kayboldu, ben de adrenalin gene tavandaydı tabii ki. Deli gibi bağırıp bu baya büyük aldı oltayı gidiyor diye bağırıyordum kalama cırlayıp duruyordu. O heyecanla başladım bende sarmaya, o cırlatıyor ben sarıyordum, yavaş yavaşta geri geri yürüyordum. Kıyı kumluk olduğu için kenara yatırarak alacaktım. Sonunda levreği almıştım kıyıya ve benden daha mutlusu yoktu tabii ki. Tarttığımda 1 buçuk kilonun az üzerindeydi ve WTD'yle aldığım en büyük levrekti.

Diğer gün hava aşırı yatıktı ve maalesef balık kandıramamıştık. Ama gittiğimiz dere ağzında ki levreklerin kefal katliamı manzarası filmlere konu olacak cinstendi. Her tarafta levrek saldırısı vardı, aralarına onlarca atış yapmama rağmen su aşırı berrak ve dalga sıfır olduğundan sadece bir takip alabildim ama kefaller havada uçuşuyordu adeta. Bunlarda avdan kalan diğer fotolar ve ben ve aslan parçası oğlum.

1,5 litrelik şişe ve levreğim;

Herkese bol ve bereketli avlar dilerim...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Ekim 2013
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Zeki,
    Sen de çok güzel bir bayram geçirmişsin, çok güzel balıklar yakalamışsın
    Çok daha güzelleri rast gelsin

4. dr.zeki

dr.zeki Aktif Üye

Zekeriya; tebrik ederim. Güzel bir maraton olmuş. Bayramın bayram olmuş. Her gün değişik mera ; değişik avlar olmuş. Levrekler bir harika ... Sen şimdi ilk Ayvalık fırsatını iple çekersin. Ve gelince bana da haber ver :) lütfen.Çünkü çok imrendim. Altınoluktan Cundaya kadar fırsat buldukça levrek peşindeyiz. Wtd seviyorsan çok güzel meralar var Ayvalıkta. http://www.baliksevdam.com/forum/16-02-2013-dr-zeki-ile-levrek-avi-8550.html

5. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Denizde levrek kalmamış valla süper bir tatil olmuş kutlarım daha niceleri rastgelsin :)

6. MADMAN

MADMAN Aktif Üye

tebrikler kardeşim güzel rapor 10 numara balıklar 10 numara avcılar

7. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Çok güzel detaylı bir rapor olmuş. Özellikle şu 1,5 kg. gelen levreğe bayıldım. Allah tüm balık sevdalılarına nasip etsin böyle güzel levrekler.

8. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Zeki,harika resimlerle sunduğun güncen ve levrekler için tebrik ediyorum.

9. sivriceli

sivriceli Aktif Üye

çanakkale-Ayvacık ve edremit körfezde kıyıdan ve t
    Tebrikler zeki,eni konu av yapmışsın,çok güzel,ve istediğin gibi bir bayram geçirmişsin,
    Avlarının devamını delerim.

10. ayvalikli34

ayvalikli34 Yeni Üye

Teşekkür ederim, herkese rast gelsin...

11. ayvalıklı10

ayvalıklı10 Üye

valla hemşerim harika balıklar almışsınız devamı olur inşallah. kıyıdan nerelerde avlandınız güzel levrek almışsın.

Ellada bunu beğendi.