Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kürek ile Levrek

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında müthişaman tarafından paylaşıldı.

1. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Bu spora başladığım ilk günden beri her avlağa inişmide,en son avım da dahil,aynı duyguları hissetmişimdir.Belki biz amatörleri esareti altında tutan,şehirden ve diğer sıkıcı şeylerden bunaldıkça kendine çeken budur.Tabiatın her halini gördüğümüz bu anlar,bir nevi terapi gibi.Bezen yemimi takip etmeyi bırakır,uçan kazlara,denizdeki gemilere,kumlarda dolaşan yengeçlere ve tabiat ananın diğer bütün çocuklarına dalarım.Issız sahillerde balığın saati geçse de güneş tepeme dikilene kadar oltamı sallarım.Etrafımda betonu ve şehir hayatının diğer izlerini görmeyince sınırlarımın daha da genişlediğini,o anın ve mekanın bir parçası olduğumu duymaya,düşünmeye başlarım.Benim her defasında ait olduğum kurmaca dünyadan birkaç an da olsa uzaklaşabilmemi sağlayan bu spora,spin levrek avcılığına,büyük bir tutkuyla bağlıyım.

Levrek avında olmanın verdiği heyecanın ne kadar eşsiz olduğunu bu balığı avlayan bütün spinciler bilir. Çünkü ne zaman,nerede,hangi boyutlarda karşınıza çıkacağıyla ilgili önceden bir öngörüde bulunmak imkansızdır.Sürprizlerin balığıdır,demek belki daha doğru olur.Fakat bir gerçeği de göz ardı etmemek gerekir.Levrek,denizin dalgalı,bulanık,çamurlu,otlu olduğu zamanlarda,özellikle lodos sonrası, spinde çok iyi av veriyor.Bayram boyunca süren avlarımda bunu daha iyi gözlemledim.Tabii ki bu gözlemlerim benim avlandığım avlaklar için geçerli.Çünkü her avlakta aynı taktikler işe yaramıyor.Söz uzar gider.Gelelim hikayeye.

İlk günkü avımda iki tane hemen hemen bu boyutta balığı kıyıya getirmiş,gözgöze gelmişken vedalaşmıştık.Daha önce kancama taktığım hiçbir Levrek benden kaçamamıştı,kısmetmiş.Bu kaçan iki balığın ardından poper tarzı bir sahteme gelen kocaman bir kafa ise elimi ayağıma dolaştırdı.Üç kere üst üste yeme hamle yaptı,o da kısmet değilmiş.Son Lodos,avlakları güzelce karıştırmış,fırsatçı Levreğin en sevdiği ortamları hazırlamıştı.Bu balığı tuttuğum gün neredeyse 4 km’lik bir şeridi taradım.Yok,olmuyor.Evin yoluna doğru yollandım.Denizde otla kürek,gökyüzünde martıyla bulut vardı.Evet çok güzel,kımızı üzerine işlemeli,çiçekli,kuşlu,balıklı bir sandal küreği.Göğüs çizmelerimle ava indiğim için belime kadar suya girip küreği kaptım.Tamam,dedim.Sezonu kürekle açar,bir de rapor düzersin,Levreksizliğe dair.Vurdum omzuma trofe küreğimi.Fakat son virajda merdivenlere girmeden küreği kuma sapladım.Çantamı da küreği yanına.

Ne olursa olsun denemeye devam. Deniz fena halde her haliyle levrek vaat ediyor,buram buram Levrek kokuyordu.Üç gündür inatla kullandığım poper yemim örgü misinamda hala bağlıydı.Suya dizlerime kadar girdim.Sağımı ve solumu tarıyorum.Sular çok sığ;ancak teke düşkünü Levreğin bu sularda olduğu da muhakkak.Her yer köpük köpük.Sağa at,asıl bırak,asıl bırak,yavaş yüzdür.Sol tarafta da sağdaki hareketler…Balık soldan geldi.Dalgaların arasındaki köpüklerin içinden,kaynayan kazandan.Önce,takıldı mı,derken.Yok,taşlar kafa atmaz,balık bu.Kalamamın sesini de duymayalı çok olmuştu.Balığı önüme kadar getirdim.Sudan çıktım.Kafalar sertleşmeye başladı.Kalamayı biraz daha sıktıktan sonra fazla da oynamadan balığı sudan çıkardım.Fotoğraf çek,ölç,tart işlerinden sonra sezonu zor da olsa açmış olmanın heyecanıyla ve kızıma bir gün önce verdiğim sözü de gerçekleştirmenin mutluluğuyla avıma son verdim.
    Levrek 56 cm,2.100 gr

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 25 Kasım 2010
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. nidya78

nidya78 Üye

Küreği göremedik. :D

4. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Kürek,o gün bugündür,o sahilde saplandığı kumda durmaktadır.;)

5. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Emre Bey,
    Sezon açılışınız hayırlı olsun. Skitter pop ile güzel bir levrek kandırmışsınız.
    Devamı dileklerimle...

6. nidya78

nidya78 Üye

Totem mi yaptın abi. Darısı başımıza. :)

7. BİROL

BİROL Daimi Üye

Darısı daha sonraki avlara artık.
    Fena bir açılış olmamış Emre,
    trofelerden haberler bekliyoruz...

8. BAYBORA

BAYBORA Daimi Üye

Tebrik ederim.
    Hikayesiyle güzel bir av olmuş,
    Umarım böyle gider.
    Ve güzel trofeler görürürüz devamla.

9. Uluç Karadeniz

Uluç Karadeniz Üye

Emre abi tebrikler.Gerçektende spin için deninzin bulanık otlu yani berrak olmamsı lazım. Lodos demişsinde bildiğim kadarıyla rüzgar karşıdan esicek yani dalga olsun bu meradan meraya değişir.Ayıca dediğiniz gibi spin ile avlanmak muhteşem bir duygu :)

Tekrar tebrikler...

10. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Teşekkür ediyorum Bahadır Bey.Size de rast gelsin...

11. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Levreği kucaklayınca küreği müreği unuttum.Birkaç saat sonra ise benim trofe kürek başkasına nasip olmuştu.Yerinde yeller esiyordu.Bana niyet,başkasına kısmet...:)