Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kurutulmuş boru kurdu ile balık yakalayabilir miyiz ?

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Canlı Yemler' kısmında Strongerstriker tarafından paylaşıldı.

1. Strongerstriker

Strongerstriker Üye

Belki adını yanlış da söylüyor olabilirim. Böyle poşette satılıyor öyle gördüm.. Suda mı ne açılıyormuş. Doğrusunu siz daha iyi bilirsiniz.. Daha önce hiç kullanmadım. Geçenlerde de canlı boru kurdu almıştım ama muhafaza etme imkanım olmadı doğru dürüst. Kancaya taktıgımda her defasında düştü.. Anlıyacağınız hiç verim alamadım. Tabi denizde denemedim yemin halini görünce.
    Belki bu kurutulmuş yada kurumuş yada ölmüş her ne ad koyuyorsanız bu boru kurdunu kullansam denizden bir şeyler alabilir miyim ?
    Bu arada öylesine boru kurduyla dereye attım bıyıklı sazan aldım.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Denizde ne avlamak istediğine bağlı. Eğer canlı yem seven bir Balik avlamak istiyorsan ( eskina ) gibi, bu kurtlarla biraz zor.

Ben o kurtlarla Sarosda Çipura, mercan, karagöz gibi balıkları yakaladım. Marmarada mezgitte denedim, çok güzel iş yaptı.

Yani diyeceğim ne avlamak istediğine göre değişir.

galapagosluiguana bunu beğendi.
  4. Strongerstriker

Strongerstriker Üye

Şimdi hocam atacağım yerden 25 - 30 metre kadar sağa gittiğimizde derenin denizle birleştiği yer oluyor öyle diyelim.. Bu yerde bolca istavrit yakalıyoruz. 15 20 gün önce de iyi mezgit avlıyorduk çapari ile.
    Bu av yaptıgımız süreçte ordan vatoz alanda oldu, somon alan da oldu, geçende de uzaktan gördüm ama bir oltada 2 çupra yada çinekop yakaladı. Kefal olduğu da söyleniyor.
    Bir de bu malzemeyi nasıl kullanabiliriz ?

5. Coşkun meray

Coşkun meray Aktif Üye

öncelikle merhaba.boru kurdunun kurutulmuşu çok sert olur iğneye öyle takmaya kalkarsan hep kırılır verim alamazsın.gittiğiniz avlağın ordan bir ufak kaba su doldur yemleri iğneye takmadan 1 dk önce o kaba atki yumuşasın iğneye rahatça girsin.su hem yumuşamasını hemde iğneye rahat girmesini sağlar.rastgelsin.

6. KalamA

KalamA Daimi Üye

Merhabalar, biz İzmir'de özellikle de körfezde çoğunlukla bu bahsettiğiniz boru kurtlarını kullanıyoruz. Evet kurutulmuş ve tuzlanmış kurutulmuş olarak da satan dükkanlar mevcut. Bunun sebebi de genellikle satamadıkları ellerinde kalan boru kurtlarından bir şekilde zarar etmemek, kar elde edebilmek. Boru kurdu denizde iş yapar mı? İzmir için söylüyorum en fazla iş yapan yemimiz odur buralarda bizim. Çipura, kaba lidaki, ispari, mırmır, mercan, karagöz, vatoz - çiçina, camgöz..... gibi balıklar bayılıyorlar bu yeme. Boru kurduyla son 3 balığa gidişimde 1 haftada totalde 66 parça kaba lidaki, çipura ve mırmır aldım. Acaba diyorum biz mi alıştırdık bu körfezin balığını boru kurduna da başka yemlere o kadar rağbet etmiyor bilemiyorum. Kullanıp da ya hiç verim alamadığımız ya da çok az verim alabildiğimiz diğer yemler ise; mamun, teke, sardalya & tuzlanmış kurutulmuş sardalya, sülünez & tuzlanmış kurutulmuş sülünez, tavuk göğsü ve daha birçokları. Boru kurdu için söyleyebileceğim son birkaç şey de; ister kurutun, ister çürütün, ister tuzlayın ve hatta isterseniz atın dolaba bir kavanozda çıkarın 1 yıl sonra kullanın (denedim), her zaman iş yapıyor, bizim buralarda en çok işi o yapıyor. Dikkat edilmesi gereken husus nacizane fikrim; öyle kömür gibi olacak kadar kurumamış olması, iğneye zor girmesin ve takarken delik deşik olmasın ve oltayı denize atarken ya da attıktan sonra iğneden kolayca çıkmasın. Bunun için de benim yaptığım; aldığım boru kurtlarını güneşli yada rüzgarlı havada borularından çıkartıp taşın üzerine sererek sakız yada kulak memesi tabir edilen kıvama gelinceye kadar arada bir taşa yapışmaması için çevirerek kuruttuktan sonra (ki bu kıvam iğnede balığı inanılmaz cezbediyor) cam, hava almayan bir kavanoza birbirleriyle çok iç içe girmeden muhafaza etmek. Yine nacizane son tavsiyem; bu hafif kurumuş boru kurtlarının kafasından 3 cm kadar aşağısından kesin, kestiğiniz yerden iğneyi içinden geçirin ve iğne hiç dışarıya pırtmadan kurdun kafası tam iğnenin ucuna denk geldiğinde 'çıt' sesi geldikten sonra bırakın, ve kesilmiş tarafı ile de misinanın iğneye bağlanmış kısmını kapatın balık o kısmı göremesin. Size bu haliyle eğer o denizde bahsini ettiğim balıklar var ise onları tutacağınızı garanti ediyorum ;)

Herzaman rastgelsin.

absolute, Mehmet Sertkaya ve Dündar bunu beğendi.
  7. Strongerstriker

Strongerstriker Üye

Deniz, karadeniz ve kıyı balıkçılığı olacak hocam.. Şimdi yazdıklarından iş yapacağını düşünmeye başladım buraya kadar tamam.. Yukarda bir hocamız da 1 dk su da beklet dedi onu da araştırayım.. Hani bununla ilgili internette illaki yazılar bulurumda hem burdakilere fikir olur hem de bende öğrenmiş olurum.
    Şimdi kafasından aşağıya doğru 3cm kestik diyelim. Bu durumda önce geri kalan kısmını kancadan geçirip misina ile bağlandığı yeri kapatıp sonrada bu 3 cm olan baş kısmına gelene kadar da kalan yeri kapatmak için takacağım ve o sesi duymaya çalışacağım. Duyamasam da demek ki hafif baş kısmına değecek diye anlıyorum bilmem yanlış mı anladım.
    Bir de 30 metre açığa atarsam sorun yaşamam umarım. Çünkü yakınlar kayalık kancanın takılma ihtimali yüksek ilerilere atayım diyorum ne dersiniz acaba

8. KalamA

KalamA Daimi Üye

Hocam şimdi fotoğraflayıp buraya yüklemeye çalışacağım...

9. KalamA

KalamA Daimi Üye

Dündar ve emrahbrs bunu beğendi.
  10. KalamA

KalamA Daimi Üye

Kullandığım takım resimlerde de görüldüğü üzere; fırdöndü, 20-25 cm. altında 20-25 cm. aralıklarla 5-6 cm.lik 3 köstek, köstek uçlarında mustad norveç modeli 3 no. iğneler (en avcı iğnelerdendirler burada), en alttaki kösteğin 25-30 cm. altında klipsli fırdöndü (kurşun için) ve ona bağlı 25-30 cm uzunluğunda hısrız köstek ucuna bağlı vmc 1.0 ( en sevdiğim iğnelerden burada, en büyük balıklarımı genelde bu hırsız verir :) ). Boru kurdunun sadece kafası iş yapacak demiyorum ama o çıt sesi kurdun kafatascığından gelmekte ve iğne oraya girer dışardan görünmez ise iğneden kurt kolayca çıkmaz ve balıklar o diğer yerlerine nazaran kurdun daha sert olan o kafa bölümünü daha çok sevdiklerinden ilk orayı ısırmaya çalışacaklardır. Yine dediğim gibi; boru kurdu her haliyle iş yapar, yeterki iğneye girebilsin ve orada kalabilsin, ta ki balık onu yiyene kadar. Yanlış anlatmış olmayayım; kurdun sadece kafası değil her yeri iş yapıyor, kafasından aşağısı da dediğim o sakız kıvamındaki kuruluğa eriştiyse iğneden kolay çıkmayacaktır zaten. Umarım yardımcı olabilmişimdir ve umarım çok güzel balıklar getirir size bu nacizane bilgiler. Son olarak bu yöntemle tek olta 1 gece avımdan 1 kare size:

Herzaman rastgelsin.

11. Strongerstriker

Strongerstriker Üye

Hocam bunları heralde yeni yaptın.. Uğraştırdık seni de kusura bakma.. Tamam anladım olayı ben.. Umarım ordaki gibi diri görünürler..
    Denemelerimi yapıcam tutarsam bir şeyler paylaşırım artık