Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kuşadası/Davutlar plajında, kıyıdan spin balıkçılık mümkün mü?

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında biu tarafından paylaşıldı.

1. biu

biu Aktif Üye

Sevgili Arkadaşlar, yeniden merhaba. Bölgeyi bilen arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

Yaz hariç çalıştığım Denizli'de yaşıyorum malum. Ama yaz tatilini Davutlar'da ki yazlığımızda geçiririz.

Önceden kesinlikle bilmediğim at/çek avcılığı hakkında bilgi sahibi olmaya başladıkça bu işin tam bana göre olduğunu anladım.

Nedenleri:
    1) Bende minyatür hastalığı vardır, bu sebeple kısa 2 parçalı kamışlar, minik spin makineler çok hoşuma gitti.
    2) Canlı yemlerden (Boru kurdu, midye, vb) biraz tiksinirim. Suni yem ve kaşıklar sanırım tam bana göre.
    3) Spin balıkçılığı monotonluktan çok uzak devamlı bir aksiyon söz konusu.

Denizli (Çal/Bekilli)yöresinde bulunan menderes nehrinde turna balığı, t.s. levreği malesef yok ve spin ile balıkçılığı söz konusu değil. Genelde sazan, tatlısukefali bulunmakta.

Gelelim asıl soruma.

Ben Davutlarda uzun yıllardır balık tutmadım, çocukken kıbrıs oltası ile kefal yakalardım.
    Sahilde surf tip oltalar ile bekleyen birçok balıkçı görürüm ama genelde elleri hep boş dönerler. Ve şu aralar hangi balıklar çıkıyor pek bilgim yok. Ama Davutlar gençlik kampı önünde dere var ve denize akıyor buda levrek için bir umut sanırım.

Şimdi sezonun 5/4 ünde dalgalı olan denizde max 2.10m 2 parçalı spin kamış ile balık yakalayabilir miyim? Belime kadar suya girip av yapabilirim sorun değil. Kesinlikle surf kamış düşünmüyorum.

Dalgalar izin verse bile sahte balıkla avlayabileceğim balık çıkıyor mu?

İyi bir amatör spin balıkçısı olmak istiyorum. Şartlar uygun mu?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Sevgili Bedri,
    Bildiğiniz gibi denize birleşen dere ağızları, balıkçı barınakları, mendirekler gibi yerler eğer hedef avınız levrekse, balığı bulabileceğiniz yerler.
    Davutlar yaz mevsiminde sahil boyunca denize girilen bir yer. Bu sebeple yukarıda bahsettiğimiz yerlerden gün doğumunda ve gece avlarını tercih etmenizde fayda olacaktır.
    Davutlar konusunda av yapabileceğiniz yerler konusunda çok fazla bilgim yok.
    2.10m spin kamış, kıyıdan ve su içinden atışlarda rahat edeceğiniz bir kamış.
    Ayrıca milli parkta önü kırma taş olan kayalıklardan da balık alabileceğinizi düşünüyorum.
    Şimdiden rastgele.
    Sevgi ve selamlarımla.

4. biu

biu Aktif Üye

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Hedef balığım levrek gibi bir şey söz konusu değil. Bu konuda acemiyim. At/çek yapan avcıların genelde levreği tercih ettiğini ve avının zevkli olduğunu söyledikleri için tercih ettim. Ama tadınıda çok severim.

Bu arada bir alışveriş sitesinden birkaç ürün spariş etmiştim içlerinden 4 tl lik bir ürün tedarik edilemiyormuş. Onun yerine bu ürünü seçtim. Bu fiyata başka öneriniz var mı, yoksa seçtiğim renk başlangıç için iyi mi?

Bu plajda At/çek ile başka hangi balıklar alınabilir?

Pelican Xenon 70 Mm

5. biu

biu Aktif Üye

Konudan konuya atlıyorum heyecanımı mazur görün.

Şimdi tatlı su kefallerinin de maket balıklara tepki verdiğini öğrendim. Yukarıda ki balık ile denizde ve tatlı suda av mümkün mü? (Denizde levrek / tatlı suda kefal)

Tatlısu kefalini araştırayım da kaşık sipariş edeyim bari.

6. Volkan

Volkan Daimi Üye

Bedri hocam balık avında her şey mümkün. Resimdeki sahteyi kullanmadım, iş yapmaz diyemem ama 1-2 tane hemen hemen kesin iş yapacak önerim olacak, deniz levreği için. Tatlısu kefali için birşey diyemeyeceğim.

RIVER2SEA ROVER 98 12.8 cm G15R veya HA16R
    RIVER2SEA ROVER 98 SUN BALIK AVmarketi.com

RAPALA X-RAP (XR) 120MM S Kodlu
    RAPALA X-RAP (XR) 120MM AVmarketi.com

Daiwa Saltiga-Laser Sardine 15cm Sahte Yem - Orjinal Japon
    Daiwa Saltiga-Laser Sardine 15cm Sahte Yem - Orjinal Japon - 20.34 $ + KDV

Yozuri CRYSTAL MINNOW F10 110MM C5
    CRYSTAL MINNOW F10 110MMYozuriYO-ZURİ

7. biu

biu Aktif Üye

Tercihen Beyaz renk ve kırmızı kafa çok tutmuş. Denizimizde bulanık, akarsumuzda o sebeple 4 tl lik sipariş değişikliği için bu tercihimi değerlendireyim. Açık renk olması iş görür izlenimi bıraktı bende.

Yahu tutmasam da, yeme atlasa ya da vursa... O heyecanı yaşamak istiyorum.

Spin ile belirttiğim avlaklarda balık tutabileceğimi bilsem cam rapala dahil her renk her çeşitten alasım var.

Yeter ki birisi "evet Davutlarda kıyıdan spin avcılığı yapabilirsin" desin.

8. Tolga

Tolga Aktif Üye

Bedri Merhaba,
    Senelik iznimi çoğunlukla Kuşadasında geçiriyorum bende. Davutlarda Sevgi plajı civarında levrek aldıklarını sadece duydum. Benim de bir kaç denemem oldu oralarda ama yakalama şansım olmadı maalesef. Kuşadası da herherde bana göre spin avcılığı yapabilirsin. Milli park 3 koy kayalıklar tarafından bile yapma şansın var.
    Umarım yaz aylarında denem şansımız olursa birlikte deneriz.

9. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Ben de düşünüyorum bu Davutlar'a bir uğramayı düşünenler olursa haberleşelim beraber gidelim.

10. biu

biu Aktif Üye

Beraber bir av yapmayı bende çok isterim. Gerekli günlük izinler alınabiliyorsa Kalamaki'ye kadar denenebilir.

Sevgi plajı civarı levrek alındığını duymanız oradaki mini kayık barınağı ile ilgili olabilir. O halde kuzey yöndeki gençlik kampı civarında da alınabilir.

Sırtı değilde kıyıdan başka hangi balıklar alınabilir At/Çek ile? Lüfer bulunuyor mu mesela?

11. biu

biu Aktif Üye

Spin balıkçılığı denemek için aşağıda seçimlerime yorum alabilir miyim? Yavaş yavaş hazırlık yapmak istiyorum.

Levrek avında Cam Rapala çok övülmüş. Ama bu sahte 30gr, o sebeple kamışın max 40gr atarlı olmasını istedim.

FLADEN ECO 210 10-40G KOMPOZİT 2P KAMIŞ

Okuma Safina Pro SPa-25 makine

0,25 MM TRABUCCO XP-LINE BLUE SEA 300 MT

OKUMA RAPALA HALKASI

PROCATCH BBK 05 CAM RAPALA 11CM(Levrek katili)

Kamış için biraz cimri davrandım sanırım. Ayrıca kıyıdan 180cm lik kamışlarda iş görür mü?

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Nisan 2011