Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kuşadası Gemi Turu öncesi önerilerinizi bekliyorum...

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında kyuksel tarafından paylaşıldı.

1. kyuksel

kyuksel Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba, nasipse bu hafta veya önümüzdeki hafta sonu böyle bir tura çıkacağız. 1 tane makinem var Shimano Exage 4000FD, ve Abu Garcia'nın 2-25 atarlı spin kamış. 25'lik Ghost misina sarılı. Ayrıca elimde birkaç sahte var şu şekilde;
    * Eurofish'in 2 adet rapalası var 13cm (turuncu/sarı ve gümüş renkli) su üstü sayılır çok az dalıyor.
    * 3 tane de kalamari sahtesi var. Birisi 20liralık çok önerdikleri için aldım, kalan ikisi 3 liralık olanlardan. elimdeki malzemelerim bunlar.

Şimdi tekne turuna çıkmadan önce ; ip misinaya kesin olarak geçmeli miyim_? Ben Bornova'da yaşıyorum. 2 kez Karşıyaka'dan at çek yaptım takip ve vuruş aldım ama yakalayamadım. Açıkçası artık boşa zaman geçirmek istemiyorum. Ayda 1-2 kez ava çıkmayı onu da tekne turlarına katılarak yapmayı planlıyorum.

Çok fazla düğüm işinden, iğne takmadan falan anlamam. (Rapala düğümü falan atarım fakat ne biliyim gezer kurşunlu uç takımı hazırlayamam ) dolayısıyla hazır, kaliteli 3-5 tane uç takımı almam gerekiyor. Ne önerirsiniz?

Yem olarak ne öneriyorsunuz? Amacım kesinlikle mürekkep balığı, ahtapot, yengeç vs tutmak falan değil :D normal bildiğimiz balıklardan tutmak istiyorum 30 yaşına kadar onlardan hiç tutmadım niyetim de yok :p , tutarsam oltadan büyük ihtimalle açıkaramam çünkü :eek:

Tenkede avlanma zamanının büyük bir bölümünü sahtelerle mi geçirmeliyim yoksa canlı yemlerle mi? :confused:

Not: hedef balığın ne demeyin hangi balık ne çok çok fazla bilgim yok :). Çipura, antenli gibi balıkları alsam yeterli benim için :). Hepinize şimdiden teşekkür ederim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. prometheus

prometheus Üye

Merhaba,
    nereye açılacaksınız,kuşadası körfez,özdere tarafı(sünger burun),darboğaz ?

4. taskin90

taskin90 Yeni Üye

Kuşadası darboğaz turları fazlasıyla oluyor.Bence tam bir planla gitmeyıp teknede balığı avlayan insanları takip et ne takyorlar ne alıyorlar olta takımları nasıl buna gore hareket edersın.
    Bir de özdere taraflarında balık durumu nasıldır ki anne tarafı özdereli bzim tekneyle de acılma ımkanı bulabılırım fakat balık durumu hakkında hıc bır fıkrım yok

5. kyuksel

kyuksel Yeni Üye

Arkadaşlar nereye gidiliyor bilmiyorum Kuşadası'ndaki günübirlik balık turlarına katılacağım. Denizin A yerinde farklı B yerinde farklı bi takım mı kullanıyorsunuz ki? Bu arada elimdeki rapala gagasız sanırım gagalı yapmak lazım bunu ? İP misina ve yemler, kurşun ve iğneler konusunda görüşleriniz nedir?

6. kyuksel

kyuksel Yeni Üye

Muhakkak öyle olacak ama konuyu açma amacım zaten bu kargaşanın önüne geçmek. Sabahın 4'ünde millet oltaları hazır bir şekilde gelirken ben o saatte iğne iplikle uğraşmayım hazırlıklı olayım diye soruyorum.

7. prometheus

prometheus Üye

Darboğaz a gidecekseniz öncelikle misinanızın ip misina olamsında fayda var 0,25-0,35 aralığı olabilir.Darboğazda genellikle antenli mercan avlandığından malzemecilerdeki hazır bedenlerden kullanmanızı önermem son katıldığım darboğaz avında kiloluk balıkları çeken hazırladığım bedenleri patlatan bir balıkla çok kısa bir mücadelemiz olmuştu sadece 3-5 metrede kösteği koparıp kaçmıştı http://www.baliksevdam.com/forum/darbogazin-antenlileri-15973.html raporu açmıştım.zaten katılacağınız turun kaptanı size 12-13 numara paragat iğnelerinden takım yapmanızı söyleycektir yani iğneler uzun pala olmalı.klasik 3 yada 4 köstekli takımlar yapılmalı takımınız kesinlikle hırsızlı takım olmalı ama kursununuz çift deliklilerden değil armut diye tabir edilenlerden olmalı ve hırsız kurşunun hemen üstüne bağlanmalı.Yem meselesine gelince Darboğaz turlarında yemler tekneden oluyor sınırsız çimçim ve sardalya verilir gündüz sardalya ve çim çim gece sadece çim çim kullanılır bot kamışınızın en hassaslarından olmasına gerek yok hatta orta sertlikte olması biraz daha iyi olur kullanım rahatlığı açısından ve 250 gr lık kursun kullanmanız gerekecektir akıntı fazla olur yanınızda fazlaca yedek takım ve kurşun bulundurun genelde turlar 15-20 kişilik oluyor ve akıntı fazla olduğundan çok sık takım dolaşıyor birde balık yakalandıktan sonra sağa sola basıp daireler çizdiğinde etrafınızdakilerin takımlarınıda toplayıp yukarı geliyor balık geçiş balığı olduğundan geçiş anını kaçırmak istemezsiniz bu nedenle takım ayıklamak yerine yeni takımı klıpse takıp hemen oltayı indirmek akıllıca olur geçiş yada yemlenme zamanı bittiğinde yenisi için bir yada bir kaç saat bekleyebiliyorsunuz

şimdiden rast gelsin

kyuksel bunu beğendi.
  8. kyuksel

kyuksel Yeni Üye

Çok teşekkür ediyorum bilgiler için. Yazınızda anlamadığım noktalar var bunları da yanıma not alıp av bayisiyle konuşacağım. Cumartesi günü çıkacağız inş. balığa.
    Bu arada darboğaz değil de sabah erken başlayan günlük turlardan birine katılacağız büyük ihtimalle.

9. prometheus

prometheus Üye

O zaman körfez yada sünger burun a gideceksiniz orası darboğaz kadar teferruatlı değildir ama darboğaz kadar tatminkar da değildir.Balık bu bir gün vurur bir gün vurmaz hiç belli olmuyor ama ben kuşadasından 12 saatlik tura katılacak olsam tercihimi süngerburun (özdere tarafı) dan yana kullanırdım ama katılacağınız turun kaptanı nerenin o tarihlerde daha verimli olduğunu biliyordur
    rast gelsin şimdiden

kyuksel bunu beğendi.
  10. kyuksel

kyuksel Yeni Üye

İlgili av aşağıdaki şekildeki sonuçlanmıştır :).

11. prometheus

prometheus Üye

tebrikler afiyet olsun

kuşadası körfez mi?

kyuksel bunu beğendi.