Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kuzey Ege Kılıç Katliamı!..

Konu, 'Balık ve Avcılığıyla ilgili Makaleler' kısmında FUCUCUOGLU tarafından paylaşıldı.

1. FUCUCUOGLU

FUCUCUOGLU Üye

Ama ve maalesef sevgili Roy bu sene bu avlar çok deşifre olunca,profesyoneller derhal harekete geçmiş,takriben 5 senedir yasak olan yüzen ağlarla, kılıç ve orkinos avı tekrar serbest hale getiirilmiş ve yüzlerce tekne tekrar bu balıkların peşine serbestce düşmüş(D sınıfı tekneler,trol yada gırgır değil 12 ay 24 metreye kadar olan profesyonel tekneler)hergün limanlara yüzlerce kılıç ve orkinos getirlir olmuştur..
    Seneye bu bolluk asla olmayacaktır.

Sevgiler

Sevgili forumdaş arkadaşlar
    Sevgili büyüğüm Vedat ağbinin yorumunu alıntı yaparak ayrı bir konu açmak istedim.
    Vedat ağbi gibi özellikle kuzey ege kıyılarında amatör olta avcılığı ile uğraşıyorum.
    Yaşadığım örnekleri sizlerle paylaşmak ve ortak çözüm önerilerinizi almak istedim.
    Bu bölgede açık su sardalya avı yapan gırgırlar balığı derin sudan kabartmak için ışık kullanıyorlar ışık ile kabarıp yüzeye yaklaşan balığı ağla çeviriyorlar ancak bu durumda teknelerinin altıda 10 - 15 kg lık kılıç ve yazılı orkinos ile doluyor ve bu balıklarıda alıyorlar daha sonra bu balıkları kıyıya çıkardıklarını gördüğüm her an kahroluyorum ve üzülüyorum ama ne yazıkki birey olarak yapabileceğim şeyler sınırlı gelin bu konuyu hep birlikte tartışalım ve bir yerlere taşıyalım istedim

Sayfılarımla

cihan33 ve KARINCA bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. muhsin5791

muhsin5791 Aktif Üye

bir yerlere atılacak mesaj bir imza vs varsa desteğe hazırım.

norsmen bunu beğendi.
  4. senihcan

senihcan Daimi Üye

Hocam valla 1 senedir imza atmadığım yer kalmadı şikayet etmediğim yer kalmadı :( Ne yapılır bilmiyorum ama benim gördüğüm devlet kanadıyla hiç bir halt yapılmaz. Son 10 gündür boğazda sahil güvenliğin gözü önünde 9 10 metrelere ağ atıyorlar. Enteresan bir şekilde 10 gündür istanbulda hiç bir şeyde kanun işlemiyor. Onun dışında zaten koyulan kanun balık katliamını engellemek için hiçbir koruma içermiyor. Ne yapılır sorusunun cevabı ... kural koyuculardan devletten bir şey beklememek. Aklıma gelen tek çözüm silahlanıp adamları kurşuna dizmek ya da bütün gırgır trol veya 15 metre üstü balıkçı teknelerini dinamitle havaya uçurmak bunun dışında benim gördüğüm herhangi bir kurtuluş yok...

norsmen, Mesut1903, Timsah ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  5. tarsus33

tarsus33 Üye

belkide Türkiye denizlerinde balık olup yüzmenin fıtratında da bu vardır.!?

bulent45 ve neosi bunu beğendi.
  6. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Silah yerine 200-225 gr kurşun çalışılabilir. Birşey diyen olursa o kadar uzağa atabileceğimi hesap edememişim dersiniz. :)

bulent45, Mesut1903 ve Önder Kanığ bunu beğendi.
  7. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Gırgırlar Sardalya sürülerini her çevirdiklerinde mutlaka kılıç yakalıyorlar gözlerimle şahidim, en az 5-6 kılıç mutlaka oluyor..

8. İrfan

İrfan Moderatör

Bırakın şunları büyüsünler çoğalsınlar.oynasınlar zıplasınlar..

9. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Tebliğde yasak olduğu için el altından restoranlara sattıklarını düşünüyorum, benim şahid olduğum yer Mordoğan gibi sıkı koruma altında olan bir bölge.. Bu bölgede bu yapılıyorsa kim bilir Saros da neler oluyordur..

10. night fisher

night fisher Aktif Üye

Senihcan,senden korkulur:eek: İki çinekop avlamana engel oldu diye alayını(gırgır vs.) yok edecen neredeyse:)
    Gırgırın teknemizi çevirip içinde bıraktığı anlar yaşadık,bu şekilde olmadık yahu:D

11. night fisher

night fisher Aktif Üye

Sonra sen tut demi;)

İrfan bunu beğendi.