Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kuzey Ege'nin Kırmızıları

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Burak Karadeniz tarafından paylaşıldı.

 1. Burak Karadeniz

  Burak Karadeniz Aktif Üye

  Yaş:
  64
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  571
  Beğeniler:
  84
  KUZEY EGE'NİN KIRMIZILARI


  Ocak ayının ilk haftası,değerli dostlarım Tahir Gürhan ve Cengiz Bektaş ile sohbet ediyoruz.Konu doğal olarak balık avı ve Kuzey Ege'nin sinaritleri, mercanları, trançaları,akyaları.Bu arada Cengiz'de bir taraftan internetten hava durumuna bakıyor ve arkadaşlar hafta sonu hava balığa çıkmak için çok müsait, Kuzey Ege'de bu mevsimde böyle bir hava yakalamak büyük şans demesi üzerine;hemen program yapmaya başlıyoruz.Cuma ile cumartesi günleri balığa bakmaya,pazar gününün hava durumuna göre de İstanbul'a dönmenin uygun olacağı konusunda karar birliğine varıyoruz.

  Kararlaştırdığımız üzere,perşembe günü İstanbul'dan hareket ederek, yaklaşık dört saat süren bir yolculuk neticesinde Cengiz Kardeşimin teknesinin bağlı bulunduğu limana ulaştık.Teknenin kontrolu ve yakıt tedarikinden sonra güzel bir sohbet eşliğinde atılan iki tek aslan sütü ile birlikte yenen akşam yemeği hepimize çok iyi geldi.Cuma sabahı erkenden denize çıktık.Uzun olta canlı yem ile büyük balığa bakacağımız için merada bulabildiğimiz kolyozlardan boyları biraz küçükde olsa çapari yaparak yeterli miktarda yakaladık.Bilahare daha derinlere giderek,canlı yem ile büyük balığa dolaşmaya başladık. Çok geçmeden sol taraftaki çıkrığın takılı olduğu takıma büyük bir balık bindi,ancak 15-20 metre kadar oltayı sardıktan sonra gelen balığın büyük olması ve yem olarak taktığımız kolyozlarında küçük kalması neticesinde,yakalanan balık yem ile birlikte tüm iğne gurubunu da ağızlayıp beden misinasını kesti ve bir hayli büyük olduğunu tahmin ettiğimiz balığı çıkaramadık.Aradan çok geçmeden aynı hadiseyi bu kezde sağ taraftaki takım da yaşayıp,yine yakalanan balığın 0.70 mm kalınlığındaki beden misinasını yem ve iğneleri ile birlikte kesip götürmesi üzerine,daha uygun yem olan kalamar yakalayarak başka bir
  merada balığa bakmanın daha iyi olacağı kararını verdik.

  Yaklaşık iki saat kadar uğraştıktan sonra 5 adet kalamar yakaladık. Kaçırdığımız balıklar nedeniyle meranın biraz kendini toparlaması gerektiğini düşündüğümüz için daha uzaktaki bir merada bu kez de canlı kalamar ile şansımızı denemek üzere yola koyulduk.Yaklaşık 30 dakika sonra yeni merada iğnelerine canlı kalamar takılmış iki uzun olta takımı ile dolaşmaya başladık. Çok geçmeden yem olarak kullandığımız canlı kalamarın cazibesine dayanamayan yaklaşık 3,5 - 4 kg ağırlığında bir sinariti kandırmayı başararak tekneye aldık.Bir müddel daha dolaştıktan sonra oltalarımıza başka bir vuruş olmadı.Bu mevsimde havaların erken kararması ve dönüşde artan poyrazı kafadan yiğeceğimiz için bu günlük kısmet bu kadarmış diyerek dönüşe geçtik.
  Hava kararmadan yarım saat önce geldiğimiz limanın açığında,ertesi günün yemi için kalamara baktık.Kısa sürede 8 adet canlı kalamarı yakalayarak teknenin livarına attık.Tekneyi limandaki yerine bağladığımızda hava çoktan karamış ve bizlerinde üzerine günün verdiği keyifin yanı sıra yorgunluğuda çökmüş,karnımız da bayağı açıkmıştı.Akşam yemeği için Cengiz Kardeşimin tanıdığı bir resterona gittik.Günün yorumunu ve ertesi günün planlarını yaptığımız süre içersinde aslan sütü eşliğinde yenen güzel akşam yemeği bütün yorgunluğumuzu aldı.Ertesi gün erkenden kalkacağımız için fazla geç olmadan yattık.

  Cumartesi sabahı kaltığımızda sevgili Cemal Madenoğlu'nun da İstanbul'dan ekibe katılmak üzere yanımıza geldiğini görünce çok mutlu olduk.
  Birlikte yaptığımız kahvaltıdan sonra tekneye gidip,livardaki kalamarların canlı olduklarını ve canlı yem için başka kalamar yakalamamıza gerek kalmadığını görünce sevindik.Vakit geçirmeden canlı yem ile dolaşacağımız meraya geldik. Yine teknenin her iki yanından iğnelerine canlı kalamar takılı olan uzun olta takımlarını rölantide giden tekneden denize indirdik.Kısa bir süre içinde 4 - 4,5 kg cıvarında iki adet sinarit yakaladık.Kalan yemlerimize meradaki küçük balıkların musallat olup didikleyerek öldürmeleri ve canlı kalamarımız kalmaması üzerine biz de daha derin suda deep drop (derin su) takımıyla koca göz mercan (manda göz) yakalamaya karar verdik.

  Yaklaşık yarım saatlik bir süre sonra koca göz merasına geldik ve hemen takımları yemleyerek elektrikli çıkrıklarla oltalarımızı 200 - 250 metre derinliğe indirdik.Tam yerini buldunuzmu koca göz mercanlar önlerine gelen yemlere hiç hayır diyemiyorlar ve hemen saldırıyorlar.Ortalama 600 - 800 gr ağırlığındaki koca göz mercanlardan akşam yemeğinde bize yetecek ve giderken evlerimize de götürecek kadar yakaladıktan sonra limana dönüş yolunu tuttuk.Akşam yemeğinde günün mükafatı olarak yenen koca göz mercanların tadı çok güzeldi ve artık yavaş,yavaş İstanbul'a dönmenin de vakti gelmişti. Bizde Kuzey Ege'nin güzelliklerini en kısa zamanda tekrar yaşamak dileklerimizle arkamızda bırakarak dönüşe geçtik.

  Belkide bir daha hiç birlikte balık avına çıkma fırsatı bulamayacak olan bu ekibin av sırasında yaşadıkları,masa başındaki sohbetleri,anıları ve şakaları benim için ve diğer dostlarım içinde çok değerli ve daima hatırlanacak güzelliklerdeydi.

  Hep birlikte ömrümüz ve gücümüz yettiği müddetce nice avlara.

  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

  Çekerken dolaşan iki oltanın Kocagöz Mercanları:

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. KalamA

  KalamA Daimi Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  25 Nisan 2013
  Mesajlar:
  2.614
  Beğeniler:
  2.309
  Şehir:
  KsK 35½
  Gönülden tebrik ederim Burak ağabey, unutulmayacak bir av gerçekleştirmişsiniz. Hayalimi yaşamışsınız. Daha nice sağlıkla, huzurla, sevdiklerinizle tadından yenmeyecek avlar dilerim. En güzelleri rastgelsin...
   
  Burak Karadeniz bunu beğendi.
 4. around deep

  around deep Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Aralık 2013
  Mesajlar:
  292
  Beğeniler:
  203
  Maasallah, belli ki keyifler yerinde ve herkes mutlu :) Nice avlara, rast gele.
   
  Burak Karadeniz bunu beğendi.
 5. sabriyazici

  sabriyazici Daimi Üye

  Kayıt:
  17 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.531
  Beğeniler:
  1.383
  Şehir:
  İçerenköy / Ataşehir / İSTANBUL
  çok güzel balıklar tekrarları rast gelsin
   
  Burak Karadeniz bunu beğendi.
 6. müthişaman

  müthişaman Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.126
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  İstanbul
  Gerçekten harika bir ekip Burak Abi.
  Balıklar birbirinden güzel.
  Tüm ekibi gönülden kutluyorum.
   
  Burak Karadeniz bunu beğendi.
 7. seyfi1973

  seyfi1973 Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  15 Kasım 2010
  Mesajlar:
  56
  Beğeniler:
  17
  elinizesağlık nice güzel avlara abim....
   
  Burak Karadeniz bunu beğendi.
 8. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.871
  Beğeniler:
  6.791
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler Burak Abi
  Güzel bir ekiple harikulade bir av olmuş.
  Her zaman rast gelsin
   
  Burak Karadeniz bunu beğendi.
 9. Can_Ordu

  Can_Ordu Aktif Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  24 Ekim 2013
  Mesajlar:
  510
  Beğeniler:
  207
  Şehir:
  Ordu
  Tebrikler, çok güzeller. Nicelerine rastgele.
   
  Burak Karadeniz bunu beğendi.
 10. semih

  semih Yeni Üye

  Kayıt:
  22 Kasım 2012
  Mesajlar:
  27
  Beğeniler:
  4
  Üstadım gönüden tebrik ediyorum, güzel avlarınızın ve sohbetlerinizin devamını dilerim, Ayvalık dan selam ve sevgiler...;)
   
 11. Ahmet R. ÖZDEMİR

  Ahmet R. ÖZDEMİR Daimi Üye

  Kayıt:
  12 Ocak 2013
  Mesajlar:
  1.068
  Beğeniler:
  661
  Şehir:
  istanbul
  tebrikler ellerinize sağlık
   
  Burak Karadeniz bunu beğendi.