Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Lagos ve Sinarit Palazı (Ağustos Ayı Avları)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Rapor gelmiyor diye balığa çıkmadığımı düşünmeyin. İnanın sıcaklara rağmen en azından haftada birkez balığa çıkıyor ve bildiğim tüm yöntemleri deniyorum. Ancak ne yazikki Temmuz ve Ağustos aylarında dişe dokunur bir av yapamadım. Hem dip sırtısında hemde dikey seğirtmede işler kesat. Zor zamanların en etkili yöntemi olan canlı yem ile sırtıda da işler iç açıcı değil. Hem düzgün bir canlı yem bulmak hem onu canlı ve diri muhafaza etmek hemde güzel bir sunumla balığın yanına indirmek gerçekten çok zor. Anlaşılan (Ahmet Esgi'nin de söylediği gibi) balıklar 29 dereceyi bulan deniz suyunu sevmiyor ve muhtemelen çok derinlere çekiliyorlar.
    Geçtiğimiz iki ay canlı yem olarak temin edebildiğim bütün balıklarla sırtı yaptım. Ancak sadece lokum balığı ile bir akya tutmayı başardım. Ne yazıkki o sabah yanımda fotoğraf makinası yoktu. Kullandığım canlı yemler, küçük kefal, küpez, lokum, mercan, barbun ve melanur oldu. Ancak sadece lokum balığı ile başarı sağlayabildim. Bir seferinde ağırlıksız olarak yüzeyden çektiğim küpez yan tarafından derin bir ısırık alsa da balığı iğneye oturtamadım. Bütün avlarımda burundan tek çember iğne kullandım.

Kullandığım en ilginç canlı yem büyük balıklara yapışarak parazit şeklinde hayatını sürdüren bu balıktı. Ancak o da başarılı olamadı. (Daha doğrusu ben başarılı olamadım.) Gerçekten ilginç bir balık. Kafasının üstünde büyük balıklara yapışmasını sağlayan vantuzlu bir doku var. Çok dayanıklı ve mücadeleci. Kolay kolay ölmüyor ve ani derinlik değişimlerinde vurgun yemiyor.

Sıcakğa rağmen AILE zoka ile yaptığım seğirtmede bir palazı zorda olsa kandırabildim.

Bizim buraların karpuz rapala avcısı kum lagosunu bugün dip sırtsında 24mt derinlikten gelmeye ikna ettim.

Geçen sene yakalamayı becerebildiğim TRANÇALAR bu sene sanıyorum gelmediler. Hem ben hemde diğer arkadaşlardan TRANÇA alabilen ne gördüm nede duydum. Esasen ilk olarak Haziran ayında bulmamız gereken bu balıkları ne yazıkki iş durumları nedeniyle fazlaca balığa çıkamadığımızdan pas geçtik.

Bu sene şunu kesin olarak anladım ki Temmuz ve Ağustos aylarında balık tutmak gerçekten çok zor. Hem balıklar tok ve isteksiz hemde havalar insafsız derecede sıcak. Şimdilik beklemekten başka bir çare yok. Herkese hayırlı ramazanlar dilerim.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Sanırım sıcaklar çok etkin Akın Kaptan.
    Ama kum lagosunu kandırmayı başarmışsınız. Tebrikler. Lezzetine bayılırım. Afiyetle...

4. BİROL

BİROL Daimi Üye

Sevgili Akın,
    Bu ayları sonbahar sezonunun hazırlık ve bünyeyi dinlerndirme ayları olarak görüyoruz biz buralarda.
    Mırmır gibi balıklarla avunuyorduk ama bu sene o da yok ...

5. zafersat

zafersat Aktif Üye

Tebrikler Akın abi, karpuzlarla götürüyosun işi valla. Bu arada bahsettiğim avın resimlerini ekleyemedim malum iş yoğunluğu pazar günü bile insafsızca çalıştırılıyorum. saygılar.

6. erkan85

erkan85 Üye

tebrikler kaptan elelrine saglık...

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Akın
    Bu sıcaklarda ava çıkmak bile ayrı bir cesaret işi.
    Buna rağmen çıkıp pasını silecek balıklar da almışsın

8. keyfmustafa

keyfmustafa Aktif Üye

tebrikler Akın raporsuz kalmaktan iyidir.

9. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Akın kaptan tebrikler. Ne demişler avcı 40 gün taban eti bir gün av eti yer :)

Rastgelsin.

10. İrfan

İrfan Moderatör

Tebrikler Akın,
    Resimlerden anlaşıldığı gibi bu işi çok sevdiğin belli her zaman tedarikli ve hazırlıklısın.ava emek ve saygı bence herşeyin başında gelir.gerisi zaten kendiliğinden geliyor.yine önemli iki cins balığı kandırmayı ve livara almayı başarmışsın.:harika:bu güzel avlarının devamını dilerim.sevgiyle kal selamlar.:)

11. Murat BİLGE

Murat BİLGE Aktif Üye

Uğraşmak ve uğraşmak...
    Bu uğurda boş durmak yok.
    Ellerine sağlık. Paylaşım için sağol.