Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

LEADER Kullanmalı mı Kullanmamalı mı?

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında burakgulas tarafından paylaşıldı.

1. burakgulas

burakgulas Aktif Üye

Değerli büyüklerim akranlarım, sayfamızda bir çok soruma sayenizde cevap buldum bir çok şey öğrendim. Şimdiki sorum da şudur.
    TRABUCCO T-Force Special Casting 150 m Misina TRABUCCO T-Force Special Casting 150 m Misina | avfoni.com

kullanıyorum ve misinayı ince bulduğum için çelik tel kullanmak zorunda hissediyorum kendimi, rapala vs. kaybetmek istemiyorum pek de lüksüm yok açıkçası rapala kaybetmeye o yüzden çelik beden kullanıyorum ve sonuç olarak aksiyon kötü yönde etkileniyor haliyle değişik aksiyonları öğrenmeye çalışırken pek sağlıklı olmuyor. Bu yüzden tekrardan paraya kıyıp Sufix 832 veya Powerpronun 0.15 lik güzel çekerli ip misinalarını almayı düşündüm ama şimdide kafama şu soru takıldı. Bu ipin ucuna Leader bağlamak zorunda mıyız? Zorundaysak onunda mono olması lazım, leaderın ucuna da çelik tel bağlamak zorunda kalıcam e ne anladım bu işten hiç ip almam böyle devam ederim. Bu leader neden bu kadar gerekli veya gerekli mi? Ayriyeten bu olayı sadece turna avı sırasında düşünüyorum başka avlarda gerek kalmıyor misina gayet güzel çalışıyor, illada şuan sahip olduğum misinaya çelik bağlamak zorunda mıyım bağlamasam çok risk olur mu?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. γavuz

γavuz Daimi Üye

neden rapala kaybediyorsun anlam veremedim acıkcası.. kardeşim sen ne yap sölim sana nacizane fikrimi..
    dediğin gibi 0,15 veya 13/14 farketmez hangisi uygunsa senin için makineye sar ucuna 0,35 den leader yap yapmanın nedeni ise misinanın esnemesi buda atışını gözle görülür bir şekilde ileri taşır,bir diğeri ise misinayı balık pek görmez ürkmez yani bir kaç nedeni daha var aslında ama sonraki iş bu.. birde esas önemli nokta şu eğerki rapala klipsi kullanıyorsan kesinlikle kilitli olanlardan kullan ötekileri acılıyor belkide bu yüzden kaybediyorsundur.. veya attıgın düğüm patlıyordur bilemicem artık
    rastgele kardeşim.. sormak isedigin bişe olursa cekinme elimden geldince anlatırım kal salıcakla

bu arada leadersiz olmazmı olur tabikide ama atış erimin 10 metre veya belkide daha fazla oynar..

4. burakgulas

burakgulas Aktif Üye

Problem düğümde vs değil balıkta, turna dişli balık kafa hareketinde misinayı kesme olasılığı beni korkuttuğundan çelik tel kullanıyorum veya ip misina kullanmayı düşünüyorum. 0.35 leader ı balık dişiyle kesemeyecekmi?

5. γavuz

γavuz Daimi Üye

vallahi gölde pek avlanmadım ne yalan sölim.. vede misinanın balıgın agzında ne işi var.. o zaman kullandıgın rapala kucuk komple azına giriyo misina filen ne varsa parcalıyo yada iğneler küşük.. veyada boşluk bırakıyon cekerken misina balıgın agzına giriyo bir kaç nedeni olabilir senin bulman lazım bunu..

6. burakgulas

burakgulas Aktif Üye

Yavuz abi rapala istediği kadar büyük olsun turna için fark etmiyor, turnanın can havliyle vurduğu kafalar sırasında misinanın kopma ihtimali dışındaki ihtimaller zaten tüm misinalar için geçerli düğüm patlar, misina hasar görür, fırdöndü açılır vs. İp misina bu konuda daha dayanıklı diye biliyorum ama Turna tecrübesi olan abilerimden fikir alabilirsem güzel olur.

7. burakgulas

burakgulas Aktif Üye

Ayrıca katii suretle misinaya boşluk vermemek çok önemli değilmi hangi balık olursa olsun misina hep gergin olmalı diye biliyorum

8. γavuz

γavuz Daimi Üye

eyv kardeşim :=)

burakgulas bunu beğendi.
  9. Lazarus

Lazarus Aktif Üye

turna için leader olarak DAM'ın kevlar celik tel karışımı bir malzemesi var onu kullanmanı tavsiye ederim oldukça yumuşak

10. burakgulas

burakgulas Aktif Üye

Aksiyona etkisi varmı? Bide hangi ürün bu bulamadım?

11. burakgulas

burakgulas Aktif Üye

Birde sorulara başlamışken KUŞ GÖZÜ olayı baitcasting makinelerde sıkca rastladığımız bişey ani boşalmadan kaynaklı kendi baitcasting makinemde sürekli olduğundan dolayı kullanmayı bırakmıştım. Normal makine okuma ceymar ağız yapısı ipe çok uygun bu makinede kuş gözü ve bu tarz eziyetlerle karşılaşırmıyım? Ne olursa karşılaşırım?