Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Leader ve sok leader

Konu, 'Misina Düğümler, Düğüm Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında baysal tarafından paylaşıldı.

1. baysal

baysal Aktif Üye

Forumda bu konularla ilgili çok güzel makaleler olmasına rağmen benim algıda Problem var heralde ki istediğim cevapları alamadım.şimdi benim bir surf ve bir spin setim var ve her ikisinde 0.16 mm ip misina sarılı.bunlardan surf için olanı yemlerde kullandığım için araya takımda gireceği için misinanın kalın olmasında sakınca yok mantığıyla 0.30 -0.50 aralığında kamışın 2 katı kadar bir şok leader yapmam gerekiyor.buraya kadar mantığıma uygun. Sıkıntı spinde rapalayı ben direkt olarak ip misinanın ucuna bağlı olan rqpala klipse takıyorum.ip misina ince olduğu için balığı ürkütmez mantığıyla bunu yapıyorum.ama şimdi ip misinanın ucuna daha kalın 0.26-0.35 aralığında bir leader bağladığımda balığı ürkütmezmiyim.bunu merak ettim ve leader ve şok leader gerekliliği konusunda da tam tatmin olmuş değilim henuz misinayı almadım almayı düşündüğüm misina aşağıda degerli yorumlarınızı bekliyorum. Saygılar. uploadfromtaptalk1411575551676.jpg

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Surf takımın ucuna takılan şok leaderin amacı atış hasarlarından minimum etkilenmek. Asıl yükün daha kalın olan şok misinaya binmesini sağlamak.

Spinde ise bağlanan misinanın boyunun ilk halkaya ulaşmayacak kısalıkta olmasında fayda var. Monolar daha kalın da olsa görünürlükleri ip misinalara nazaran daha düşüktür. Daha iyi sonuçlar için (spin) FC misina kullanabilirsin.

İp misinalara mono misinaları eklemek zordur. Bir de bakmışsın birkaç atış sonrasında mono misina düğümden kaymış sahtenle birlikte açıklara doğru yol almakta. :)

hızır şeref gültekin bunu beğendi.
  4. baysal

baysal Aktif Üye

Agaratan abicim bana bir fc misina önerisinin surf takım için

5. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Surf takımlarda shock leader olara fc kullanılmaz ki... düğüm mukavemeti düşüktür, atışlarda patlama riski yüksektir. O riski bertaraf etmek için kalın sarmalısın ki bu da başka problemlere neden olur. Al bi tane pelican 0.40 işini gani gani görür.

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

FC ancak spinde işine yarar

7. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

biraz konuyu çatallayalım :) gündüz avı yapmıyorsanız spinde pek faydası olmaz zararının yanında eksik bile kalır :)
    kopan giden sahte yemler kaçan balıklarla dolu anı defterine sahip olursunuz
    yok gündüz av yapıyorum suda cam gibi derseniz fc bi tık öne geçer vuruş sayısında ama kaçan balık kervanı da bir o kadar kabarıktır