Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Levrek Avcılığında TEXAS RIG Tekniği

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında Hür MOL tarafından paylaşıldı.

1. Hür MOL

Hür MOL Aktif Üye

Merhaba arkadaşlar, bu raporumda sizlere Texas Rig adı verilen , yurt dışında akarsular ve göllerde çok sık kullanılan ancak tuzlu su avcılığında da bizzat çok verim aldığımız bir teknikten bahsetmek istiyorum. İçinizde bilenler, görenler ve hatta kullanıyor olan arkadaşlarımız da olduğuna ben eminim ama yine de bilmeyen arkadaşlarımızın da olabileceğini düşünerek bu tekniği bir masaya yatıralım dedim.
    [​IMG] [​IMG]

Aslında bu tekniği birçok yurt dışı videolarında izlememe rağmen açık söylemek gerekirse ben de daha çok göl ve akarsu avcılığında kullanıldığını düşünerek çok da üzerinde durmamıştım. Çünkü At-Çek avcılığına ilk başladığım zamanlarda seyrettiğim videolardan etkilenip de aldığım , ama daha çok göl avcılında kullanılabilen ve son derece yorucu bir aksiyonu olan Banjo Minnow’ ları alıp ; daha sonra oğluma oyuncak olarak teslim edince , sanırım yine böyle bir hata yapmaktan korktum . Ta ki forumumuzun da üyesi olan av arkadaşım Aykut’un müteşebbis kişiliği sayesinde bir anda kendimizi bu tekniğin içinde bulana kadar. Öyle ki; neredeyse 1 aydan fazla bir zamandır sadece bu teknikle Levrek avı yapmaya çalıştık ve itiraf etmeliyim ki umduğumuzun çok üzerinde bir verim aldık. Hem verim aldık hem de keyif aldık. Üstelik de elimizdeki malzemeler de yetersizdi bu teknik için. Ama eğdik-büktük kestik yuvarladık bir şeyler yapmaya çalıştık. Baktık ki sistem güzel şimdi malzeme arayışına girdik. Çünkü bu tekniğin malzemeleri maalesef şu an piyasamızda çok zor bulunuyor.

Nedir bize gerekli olan malzemeler önce onlara bir göz atalım.

Yumuşak Silikon Yemler (Soft Plastic Lures)
    Bu silikonları diğer silikonlardan ayıran en önemli özellik, çok daha yumuşak ve hareketli olmaları; öyle ki, elinizde tuttuğunuzda,gözünüzle tespit edemediğiniz elinizin doğal titreşimi bile yemin elinizde kıpır kıpır oynamasına neden olur, bu kadar hareketli yemlerdir. Bu yüzden sudaki aksiyonları da mükemmeldir. Bu konuda çok detaylı akvaryum-aksiyon testleri de yaptığımı samimice itiraf edeyim. Akvaryumun içindeki filtrenin üflediği suya karşı tuttuğunuzda yemin yüzüşüne bayılacaksınız. Benim akvaryumdaki balıklar bile kandılar yani :)
    Şu an için bu teknik ile kullanabileceğimiz en uygun silikon FORTUNA marka silikonlar, işte aşağıda;

Kullanacağımız kurşunlara gelince;
    Genellikle Yurt dışında Texas Rig düzeni için kullanılan kurşunları aynen 7.65 bir mermi çekirdeğine benzetiyorum ben, bir de size bir fikir vereyim bazı tükenmez kalemlerin uç kısmında pasolu aynı mermi şeklinde böyle bir parça vardır. bu parçaların içini doldurabilirseniz mermi görünümünde bir ağırlık elde edebilirsiniz.

Fakat ille de bu ağırlıklardan olacak diye bir zorunluluk yok. Biz bildiğimiz 10 gr zeytin kurşunla da pekala başarılı sonuçlar aldık.
    Hatta bu zeytin kurşunları, imkanlar ölçüsünde kesip kullanabilirsiniz de.

Bu düzende kullanacağımız iğneye gelince;
    Bu düzende kullanacağımız iğneler, kullanacağımı silikonun yapısına göre farklılık arz edebilir. Bu yüzden bu iğnelere ''offset worm hooks'' diyoruz.

Misina seçimine gelince, hedef balığınıza uygun göreceğiniz kalınlıkta bir monoflament seçebilirsiniz. Ama kendi tecrübeme göre ben 0.28 mm kalınlığın üzerine hiç bir zaman çıkmadım ki; bu kalınlıkta bir misina ile 10 kg'a kadar bir levreği kalama faktörü ile de çok rahat alabilirsiniz.

Malzemelerimizi tanıdıktan sonra şimdi isterseniz görsel olarak takımı oluşturalım. Burada en önemli unsur iğnenin silikona takılması işlemi. Önce iğneyi silikonu üzerine koyarak takıldığında alacak pozisyonu görünüz. İğne üzerindeki kıvrımlar size silikonu deleceğiniz noktaları gösterecektir. Şimdi düzeni oluşturmaya başlayalım.
    İşte malzemelerimiz;

Burada iğneyi sahtenin burun kısmından soktuktan sonra, dışarı çıkacağımız nokta , iğnenin misinadan itibaren ilk kıvrımına kadar olan mesafe kadardır. Bu önemli bir nokta , hatta en önemli nokta.

Şimdi iğnemizin ucunu silikondan çıkardıktan sonra iğnemizi misina bağlı olan noktaya kadar çekelim, sonra da iğnemizi 180 derece çevirelim ve silikonun üzerine ölçüm için koyalım. İğnemizin silikona temas eden noktaları batıp-çıkacağımız noktalardır. Aşağıdaa vereceğim video linkinden de bunu görsel olarak izleyebilirsiniz.
    İğneyi aşağıdaki pozisyonda da kullanabilirsiniz. Böylece takılmalar da minimuma inecektir.
    Merak etmeyin iğne takılmaz diye endişe etmeyin. Balık iğneyi ağzına aldığında ve siz tasmayı attığınızda nasıl çalıştığını göreceksiniz. İnanmıyorsanız atın ağzınıza deneyin :)

İşte takımız hazır. Vereceğimiz aksiyon son derece basit olmakla beraber sizin yaratıcılığınıza da kalmış. Kapatın gözlerinizi suyun altını görmeye çalışın zihinizde. Kamış suya 45-50 derece, kamış ucundan geriye bilekten küçük yumuşak darbeler bazen tek darbe bazen iki bazen seri darbeler, bazen de bırakın sahteniz dibe kadar insin ve küçük darbelerle dipte yemlendirin.
    Keyfini çıkarın , emin olun çok sevecek ve zevk alacaksınız. Silikonunuzu oltanın ucunda ağırlıkla beraber hissetmek ve bir anda silikonun gelmediğini hissedip o tasmayı çakmak muhteşem bir duygu.
    Son olarak işte videolar, sizde video sitelerinden değişik videolar izleyerek tekniğinizi geliştirebilirsiniz.

http://www.bassfishin.com/videos/video.php?v=15 (HD olarak izleyebilirsiniz)

http://www.youtube.com/watch?v=5h-GD2QP5hw
    http://www.youtube.com/watch?v=9NpndQeBhnU
    http://www.youtube.com/watch?v=K9AyIxdJ2BY
    http://www.youtube.com/watch?v=SpXcA...eature=related
    http://www.youtube.com/watch?v=nTQPj...eature=related

Hepinize trofe Levrekler dilerim.
    Sağlıkla Kalın.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Haziran 2010
    Fatalbooz, kerem03, emrmtn ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Bilgilendirici paylaşımınız için teşekkürler. Sevgili Aykut da bu sistemden çok verim aldığını söylemişti. Jighead zokalı sistemin bir değişik versiyonu gibi.
    Bereketli ve keyifli avlarınız olsun. Rastgele...

4. C.POLAT

C.POLAT Aktif Üye

Hür abi çok teşekkür ederim,daha önce hiç bilmediğim bir av disiplini hakkında sayenizde bilgi sahibi oldum,emek verilmiş güzel sunulan bir paylaşım oldu,izninizle size bir kaç sorum var,kurşunla iğne arasındaki mesafeyi kaç cm yapıyoruz,bu sistemle nerden avlanmayı tavsiye edersiniz,iskeleden mi ,tabanı taşlık veya kumsal bir denizdemi veya sığ bir denizdemi, avlak seçerken dikkat etmemiz gereken bir şey var mı:) sağlıcakla kalın..

5. Hür MOL

Hür MOL Aktif Üye

Teşekkür ederim Cem, Sorularına yanıt vereyim;
    kurşun gezer kurşun olacağı için herhangi bir mesafe yok, dilersen kurşunu silikonun ucuna dayadıktan sonra, kurşunun arkasına koyacağın bir stoper ile kurşunu sıfır olarak sabitleyebilirsin de...
    Bu sistemle heryerden avlanabilirsin. Ben şimdiye kadar karadan denedim, yani daha çok sığ sularda denedim ve başarılı oldu. Ancak farklı ağırlıklar ile derin sularda da kullanılabilir diye düşünüyorum, hem dipte yürütme aksiyonu ile , hem de '' Jig '' tarzı orta suları da tarayarak. İlk fırsatta der,n suyu da deneyeceğim tabi bu durumda sahtelerini de hedef balığına göre seçmelisin. Mesela kalamar veya ahtapot sahtelergibi.
    Avlak seçimi derken, eğer levrek avlamayı düşünüyorsan, azmak başlar genelde levreğin çok sevdiği yerlerdir biliyorsun, bunun dışında liman içleri ve mendirekleri de deneyebilirsin. buralar levrek için çok uygun yerlerdir.
    Sağlıkla kal.

6. C.POLAT

C.POLAT Aktif Üye

Hür abi ilgin ve alakan için çok teşekkürler :)

7. onder

onder Aktif Üye

Benim de sormak istediğim, kamış boyu, atarı, özellikleri ne olmalı? Mesela bende 10-30 gr atarlı 2,70 m boyunda kamış var. Bununla bahsettiğiniz bu aksiyonu gerçekleştirebilir miyim? Ben ve öğrenmek isteyen diğer arkadaşlar adına yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

8. ozi

ozi Aktif Üye

Hür Abim bu bilgilendirici ve eğitici paylaşımdan dolayı teşekkürler ederim.

9. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Çok güzel paylaşım Hür.
    Teşekkürler

10. Evren Tamer

Evren Tamer Moderatör Yönetici

Çok teşekkürler...

11. Hür MOL

Hür MOL Aktif Üye

Sevgili Önder, 10-30 gr atarlı kamışlar bu av için uygundur. Kamış boyuna gelince bulunduğun kıyı denize sıfır ise 2.40 - 2.10 kamışlarla aksiyon vermek daha pratikleşir. iskele mendirek gibi yerlerden atıyorsan 2.70 - 3.00 m kamışlar daha kullanışlıdır.