Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Levrek Avcısı / El yapımı sahtelerim

Konu, 'Balık Avında Kullanılan El Yapımı Sahte Yemler' kısmında diverozcan tarafından paylaşıldı.

1. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Merhaba Arkadaşlar
    Yine levrek avcısı olacağını ümit ettiğim bir başka sahte çalışmamı sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu seferki çalışmam biraz uğraştırdı. Üzerindeki pul imitasyonunu vermek için epey zaman harcadım. Yüzen(Floating) model. Ebatları; 13 cm, 21 gr. Kendi etrafında yalpalarla ve yanlara sert ve seri ataklarla, çekim hızına göre dalarak( tahmini en fazla 90cm) gelen, çok hoş bir aksiyonu oldu. Atış anında bilyeler kuyruğa doğru kayarak atış mesafini artırıp sahtenin dönmeden düzgün bir şekilde ileri gitmesini sağlıyor. Hareket halinde ise bilyeler sahtenin ön kısmına kayarak aksiyonu sağlıyor. Bekleme anında bilyeler tekrar kuyruk kısmına hareket ederek, sahte başı yukarı gelecek şekilde su üzerine çıkıyor.

Kullandığım Malzemeler:
    1cm kalınlıkta Balsa levha
    3 mm kalınlıkta şeffaf mika
    1,2 mm çapında krom paslanmaz tel
    5 dk epoksi yapıştırıcı
    şeffaf ahşap tutkalı
    çift taraflı yapışkan bant
    hologram folyo
    akrilik boyalar
    simli kalem ve ojeler
    epoksi gözler
    çelik bilyeler

1 cm kalınlıkta Balsa levhadan 2 eşit parça olarak kestiğim modeli çift taraflı bant ile yapıştırıp, falçata ve zımpara ile şeklini verdikten sonra parçaları ayırıp simetrik bir şekilde ortalarını, telin yerleşeceği ve bilyelerin serbest haerek edebileceği şekilde oyuyorum.
    teli ve bilyeleri yerleştirip ahşap tutkalı ile parçaları birleştiriyorum. Üzerini şeffaf ahşap tutkalı ile kaplayıp kuruduktan sonra zımpara ile düzeltiyorum. Delik zımbası ile hologram folyodan hazırladığım küçük yuvarlakları sahtenin üzerine pul imitasyonu verecek şekilde tek tek yapıştırıyorum. Bir kat epoksi ile kaplıyorum. Akrilik boya ve simli kalemler, ojeler kullanarak renklendirdiğim sahteyi tekrar epoksi ile kaplıyorum. Epoksiden hazırladım gözlerin ve damağın yuvalarını el motoru ile açıyorum. Epoksi kulanarak göz ve damakları yerlerine yapıştırıyorum.Son 2 kat epoksi kuruduktan sonra el motoru ile çapakları temizleyip koruyucu spreyini skıyor ve iğnelerini takıp kullanıma hazır hale getiriyorum. Sezonda özellikle gece avlarımda, levrek alacağına %100 emin olduğum sahtelerimden biri oldu. :)
    Keyifli seyirler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. BİROL

BİROL Daimi Üye

Muhteşem bir sahte,kesinlikle levrek katili olmaya aday.
    Ellerine sağlık.artık senden bunların av raporlarını da okumak isteriz...

4. tomy77

tomy77 Aktif Üye

çok güzel olmuş abi şimdiye kadar baya yaptın bunlardan kullanıpta balık aldığın oldumu acaba merak ettim..

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler
    Bizi kandırır, umarım levreği de kandırır.. :)
    Elinize sağlık

6. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Oldukça güzel görünüyor.Ellerinize,emeğinize sağlık.:)

7. Emir Şengezer

Emir Şengezer Daimi Üye

Elinize sağlık yine harika bir iş çıkarmışsınız. Akıl vermek gibi olmasın ama hiç levrek için pencil ya da bomber tarzı popper yapmayı denediniz mi :) ?

8. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

:) Tam da üzerinde yeni çalışmaya başladığım bir konuya el attınız. Birkaç model hazırladım internetteki yabancı siteleri örnek alarak. Maalesef Türkiye' de bu tip sahteleri pek göremiyorum. Oysa yurtdışında oldukça yaygın(özelikle offshore) ve talep görmekte. Hobi olarak sahte yapanların da en çok çalıştıkları modeller aslında. Yakında bir kaç örnek çalışmamı sizlerle paylaşacağım. İlginize teşekkür ederim. Saygılar.

9. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Teşekkürler Erdal bey.

:) Teşekkürler Şeref bey. Asıl amaç balıkları kandırabilmek.

Teşekkürler. Önceki yaptıklarımdan 1-2 tanesi ile ispendek aldım. Zaman ve yer müsait olmadığı için denemelerimi sık yapamıyorum.

Teşekkür ederim Birol bey . İnşallah denemelerime başlar ve balık da olur da ben de sizlerle zevkle paylaşırım. Sağlıcakla kalın.