Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

levrek avı ve ragot meselesi

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Sahte Yemler' kısmında duzensiz tarafından paylaşıldı.

1. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

okuduğum kadarıyla en etkin yöntemlerden birisiymiş levrek avında silikon kullanmak. şamandıralıydı, kurşunluydu, jighead'liydi, çapari gibi çoklu vs bir çok yöntem uygulanıyor. şeffaf simli olan ise efsane olmuş. uygulanıp balık alınmış yöntemleri ve en etkin renk, model ve kullanım şekillerini paylaşırsanız çok mutlu olucam :) özelliklede derinliği 6-7 metreleri bulan mendirek çevresi ve liman içine yönelik kullanım şekillerini öğrenmek istiyorum.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Kasım 2010
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ORKA

ORKA Aktif Üye

benımde merak ettıgım ama deneme fırsatım olmayan bı konu kolay ve zevkli uygulama gibi gelıyor ama ıllakı bı ıncelıgı teknıgı vardır.. mereakla beklıyorum cevapları

4. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Uzun yıllardır kullandığım bu sahteleri nasıl kullandığımı yazdığımda hararetli bir konu oluvermişti bunun benzeri bir başlık.:)
    Sonrasında oldukça fazla sayıda teşekkür mesajı aldım.:)
    Ben bu sahteleri kıyıdan Jig kafa ile kullanıyorum.İğnesiz jig kafalar vardı bir ara ama şimdilerde yok sanırım.Ama iğneli olanları alıp,iğnesini kesip sadece kafa olarak kullanırım.İğne olarak kendi iğnesini kullanırım.Jig kafaya iğneyi bağlayarak ve kıyıdan 2-3 metre derinleşen sularda levrek avında vazgeçilmezlerim arasındadır.Özellikle Şubattan sonra yani levreğin derine çekildiği dönemde verimlidir.Ekim-Şubat arası levrekleri hafif çırpıntıda 50 cm suda avlarım.
    Özellikle 12-14 cm aralığındaki boyları vesüt beyaz,simli,üstü mavi altı beyaz renkli olanları verimlidir.
    Bottan sırtıda 3 metre önüne leblebi (Çorum olcak :D)büyüklüğünde kurşun ile kullanırım.Sığda kıyıdan kullanımı zor olduğu için teknede çokdaha başarılıdır.Şamandıralı kullanımınınıda duymama/denememe rağmen pek verim alamadım.
    Kullanımında en önemli nokta çekilirken düz yüzmesidir.Dönerek gelen bir raglou'dan verim almak zordur.;)

5. YaşaR

YaşaR Moderatör Yönetici

Hüseyin merhaba,

Bodrumlu Ünal abi diye bir levrek sevdalısı ile tanıştım onun takımı şöyleydi; iki ucu fırdöndülü kurşunlar var bir ucu makaradan gelen misinaya diğer ucuna 2 kulaç floracarbon beden ve ucuna raglo. Genelde şeffaf ve simli olanları kulanırlar. Bodrumda Ünal abimiz sadece bu şekilde avlanıyor en az senin kadar levrek yakalıyor :)

6. lüfercan

lüfercan Aktif Üye

Hüseyin bence en güzel teknik senin tekniğin.Maşallah yaptığın avlar benim hayal bile edemeyeceğim güzellikte yani kısacası neyin peşindesin kardeşim:D kendi şeytan oltanla topla canavarları.

7. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

teşekkürler erdal abi, çok değerli bilgiler. peki fosforlu ragloular ve kırmızı baş beyaz gövdeler ne kadar iş görmekte bir bilgin varmı?

evet yaşar abi en mantıklı yöntem bu geldi banada. raglounun dengesini bozmayacak sıyırtma kurşunlu bir yöntem bulmam gerekiyor.

kışın gelmesiyle teke problemi başladı, limanda teke çok azaldı. mevzu sadece levrek tutmak değil birazda atçek-yaparak efor harcayarak avlanmak değişik noktalarıda denemek niyetindeyim. belki aradığım kelleye denk gelirim :rolleyes: geceler soğudu oturup bekleyince olmuyor artık hareket lazım :)

8. Aldirmaz

Aldirmaz Aktif Üye

Ben tekneden 8 cm Şeffaf simli olanlarından kullanıyorum girebildiğim kadar kıyıya girip ağırlıksız çekiyorum sahtenin suyun üzerinde bıraktığı iz ve titreşim bence levreğin hoşuna gidiyor.
    Ayrıca mera değiştirirkende derin suya çıktığımda silikonu toplamıyorum. 0-50 mt derinlik aralığında yüzeye yakın yaşıyan Torik,lambuka yakaladım hatta kolyozda yakalandığına şahit oldum.

9. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Sbrilo ile kullanıyorum, kullanmadan önce silikonun iğnesine 0.45 misina sarıyorum deliğine kadar ve japonluyorum kuruduktan sonra silikona takıyorum iğne silikondan çıkmıyor ve kıpırdamıyor düzgünce yüzüyor sulu şamandıra arkası kullandım bir metre kadar beden ile simli raglou güzel iş yapıyor marmarada.

10. bahaberk

bahaberk Üye

12 cm içi simli olanı gayet iyi avcıdır. tabi tekne arkasından.at çekte ise 6 cm olanını kullanıyorum çok başarılı.

11. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Bu fosforlu modelleri hiç kullanmadım.Ancak bazı fosforlu sahtelerin ticarilerce kullanılıp,verim alındığını biliyorum..