Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Levrek Çorbası

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında sabora tarafından paylaşıldı.

1. sabora

sabora Daimi Üye

Merhaba Arkadaşlar;

Bu gün ne zamandır denemek istediğin balık çorbasını yapmış bulunuyorum. Tarifi bir siteden almıştım, aynen aşağıya yapıştırıyorum.

LEVREK ÇORBASI

MALZEMELER
    1 kg ağırlığında levrek balığı
    1 adet küçük patates
    1 adet küçük havuç
    1 çay kaşığı yeni bahar
    1 çay kaşığı karabiber
    2 baş soğan
    1 çorba kaşığı yağ
    1 fincan sirke
    4-5 diş sarmısak
    2 adet yumurta
    yarım limonun suyu

HAZIRLANIŞI
    Bir tencereye temizlenmiş levrek parçalarını, soyulmuş bir bütün soğanı, bir kaşık sirkeyi ve bir kaç dal maydanozu koyun üzerlerine çıkacak kadar su ilave edip,etler kılçıklardan ayrılana dek haşlayın.
    Soğuduğunda , suyu bir süzerek bir kaba boşaltın. Sonra balığın etlerini, küçük küçük parçalayıp, tekrar suyunun içine bırakın.
    Diğer bir tencereye, bir çorba kaşığı yağı, küçük doğranmış soğanı, küp şeklinde doğranmış havucu ve patatesi koyup kavurun. Üzerine ayırdığınız balık suyunu ve balık etlerini ilâve edin.
    Kaynamaya başlayınca, bir kasede, bir dolu kaşık unu suyla bulamaç yapın ve kaynamakta olan çorbaya yavaş yavaş karıştırarak, katın.10-12 dakika daha kaynattıktan sonra, iki yumurta sansı ve limon suyunu iyice çırparak sulandırıp, çorbaya yavaş yavaş ilâve edin ve altını kapatın. Üzerine karabiber, yeni bahar, kıyılmış maydanoz serpip, servis yapın.

Daha önce balık çorbası yememiş, ve çok merak etmekte idim. Aslında bu tür yemekleri öncelikle güzel yapılan bir yerde yemeli bence. Ama be nedense yemek yemek kadar yapmayı da sevdiğim için, bu tarifi bulup denedim. Az önce de tadına baktım. Hala yaşıyorum. :D Müthiş bir şey çok başarılı bir tarif. O yüzden de tarifi denenmiş bir tarif olarak paylaşmak istedim.

Hepinize afiyet olsun.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Denizci Bora

Denizci Bora Üye

Afiyet olsun, mutlaka güzeldir, o kadar çok levrek avlayalım ki çorbasını da yapmak nasip olsun:)

4. sabora

sabora Daimi Üye

Ben çiftik levreği ile yaptım. :) Tuttuklarınıza kıyamıyorsanız sizde deneyin.

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tadı iyi olmuştur şüphesiz.
    Bu kadar güzel malzemeyiusülünce neyle karıştırsanız güzel olur.
    benim dikkatimi çeken havuç ve patateslerin çorbada bütün olarak kalmış olması.
    Balık etlerini katmadan blenderdan geçirmek çorbanın formatını değiştirebilir kanaatindeyim.

6. onder

onder Aktif Üye

Öncelikle tarif için teşekkürler. Ben de çok severek yapar ve içerim bu çorbayı.

Benim daha önce yazdığım bir tarif vardı. Ben o tarifi uygularken blender kullanıyorum. Dediğin gibi çok değişiyor çorba şeref abi.

7. sabora

sabora Daimi Üye

Doğru söylüyorsunuz, blenderdan geçirince daha farklı bir çorba olacaktır. O da tercih edilebilir. Ama bu şekilde de güzel oluyor. Ben şahsen yerken azına tanelerin gelmesinden de hoşlanıyorum. Bu şekilde taneli olan bir kaç klasik türk çorbası var. Keşkekle yapılan çorba mesela. Onları andırıyor.

8. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

1 kg levrek için çorba mı olurmuş :D şaka şaka eminim harikadır ama ben levreğin etini diri ve elle yemeyi tercih ederim çorbalık iskopit kırlangıç kaya balığı daha iyi olur

9. freefish

freefish Aktif Üye

afiyet olsun
    bende merakdan iskorpit çorbası yaptımm HaRikaaaaaaaaaaaaaaaaaaa oluyo
    yapmayanlara tavsiye derim hem sağlıklı hem leziz

10. muratbozk

muratbozk Aktif Üye

Aynen bende tavsiye ederim, Levrek'e göre ekonomik de:D

11. sabora

sabora Daimi Üye

İskorpit yada kırlangıç bulsam bende yapıcam da, benimkide ekonomil değil imkan meselesi.