Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

levrek hakkında

Konu, 'Spinning Avcılığı Teknikleri ve Malzemeleri' kısmında lvlualliml3ey tarafından paylaşıldı.

1. lvlualliml3ey

lvlualliml3ey Yeni Üye

slm arkadaşlar
    dün gece aynı konuyu açtım bildiklerimi tecrübelerimi yazdım ama konu görünmedi.:) o kadar da yazmıştım.
    arkadaşlar spin de başarı elde etmek iyi sonuçlar almanın en önemli ayrıntılarından biri de avını iyi tanımaktan geçer. levrek hakkında ne kadar çok bilgi edinirsek ne kadar çok şey öğrenirsek onu yakalama ihtimalimiz bir o kadar artacaktır.
    yumurtlama zamanları avlanma zamanları beslenme şekilleri bölgesel ve iklimsel etkilenme uyum durumları sevdikleri sevmedikleri zaafları üstün ve önemli özellikleri v.s. gibi
    ilk levrek avına başladığım yıllarda levreğin kokuya duyarlı olduğunu düşünürdüm. ona göre yem kullanmaya çalışırdık boru kurdu sülünes gibi. tabi balığı tanıdıkça avlanma şekli avda kullanılan teknik ve yöntemler değişiyor.
    levrek edindiğim tecrübelere göre işitme yeteneğini ve görme yeteneğini en fazla kullanan bir balık koku 3. sırada yer alıyor. en büyük zaafı merakı öylesine akıllı ürkek avcı bir hayvan bu merakı yüzünden av oluyor. balıklarda hafıza yok deniyor ama büyük levrekler yeme olsun sahteye karşı olsun çok temkinli ve daha dikkatliler. onlarda da tecrübeler işin içine giriyor bence:) ispendekleri tutmak kandırmak çok kolayken trofeler insanı çok zorluyor ve yoruyor. hatta bazen çıldırtıyor.
    yaz aylarında barbuna kefale olta atarken kayalıklar üzerinde biriken yosunların altından arkadaşlar spatula ile kayaları kazıyarak deniz solcanı çıkarmaya çalışırlardı. onların o kazıma ve çıkardıkları yosunları suya atarken çıkardıkları sese bölgeye yakın bir yerde levrek varsa mutlaka gelir orada bir iki tur atar ve uzaklaşırdı. bu şekilde gelen ispendekleri ve hatta bir kaç trofe levreği bizzat gördüm.
    özellikle denizin sakin ve açık olduğu zamanlarda yaptığım at çeklerde bazen levreklerin sahteyi takip ettiklerini ama dalmadıklarını gördüm. ve aynı sahteyle at çek e devam ettiğimde kesinlikle bi daha dönüp bakmadıklarını fakat farklı sahteyle denediğimde yine takip etmelerin olduğunu gözlemledim.
    bu tür durgun ve suyun açık olduğu zamanlarda gündüz avlanılacaksa sahteyi mümkün olduğu kadar sarabildiğimiz kadar hızlı sarmak gerektiğini düşünüyorum. bu şekilde 2-3 kez kandırdım 1 kilo civarı ispendeklerden.
    gece avlarında çok hızlı sarımlar yaptım poper tarzı sahtelerle balık tepki verdi ama hep ıska geçti. sahtenin arkasında combalak yaptı. geceleri suyun durumuna göre sahteye hız vermek gerektiğini düşünüyorum. çok hızlı ve seri sarımlar genelde boş geçiyor.
    arkadaşlar yanlışım varsa lütfen düzeltin. şimdilik aklıma gelenler bu kadar hatırladıkça yeni bilgiler eklerim. sizlerin de bu konu da bilgi ve tecrübelerinizi bekliyorum saygılar.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hırçın Karadeniz

Hırçın Karadeniz Aktif Üye

Merhabalar abi, bu güzel bilgilerini vede tecrübelerini bizlerle paylaşmışsın ne yazık hiç cevap atan olmamış.. çok teşekkür ediyorum..

4. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

gece avlarında daha yavaş hatta yavaş biraz daha yavaş olmanız avınızın verimini arttırır levrek meraklı ve o kadarda inceleyici balıktır hızlı sardığınızda oltanıza yüksek ihtimal oraların afacan efeleri dalacaktır yeminize ama kocabaşlar ağır abiler öyle yemin peşinden koşmaz daha temkinli ve yavaştırlar beleş gelen yemi daha az hareket ederek avlamayı severler belli taşları vardır suyun akıntısına göre yerleri değişse de genelde o kayada yada etrafında yatarlar ( beklerler) oradan geçecek herhengi bir olası yemi ansızın ve kısa sürede mideye indirirler kayalık onlar için süper market olur ayrıca midye yosun onun altında varlığını idame eden kurtçuklar yada onlarla beslenmeye gelen taş yalayan kefaller yada midyeleri seven karagözler yengeçler onları seven gelincikler vs vs vs bir çok döngü bu kayalıklarda cereyan eder burada en obur ve zincirin en üstünde bulunan levrek yem bulmakta hiç acele etmez en kolay yemi bekler benimde diyeceklerim bu kadar anlattığım sebeplerden ötürü kayalıkların etrafında silikon yemlerin daha verimli çalıştığını gözlemledim ama tabii ki ben bilirim demek yanlış bu sadece gözlemlerim hepinize rast gelsin

5. Manavgatli

Manavgatli Yeni Üye

Levrekte sahte kullanımında çok önemi var edindigim ufak tefek tecrübelere göre 14 cmlik rapalalara atlaması imkansız gibi bişey trofe levrekler anca ve çok pullu ve parlak sahtelere alınması kısmen zor gerçekten çok ürkek balık birde takip aldıgınızda elinizde aynı renk ve daha ufak bir rapala varsa onu kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim lüfere 14 cmlik rapalayla atarken levrek takibi alıp aynı sahtenin 9 cmligini 2. atışımda ( sanırım aynı levrekti ) aldıgını hatırlıyorum.

6. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

syn manavgatli kardeşim ben 13 15 17 cm yemlerle avlanıyorum :) inan bazen yemin boyu kadar levrek bile atlıyor bu iş boy işi değil balık ürkek evet ama pırıl pırıl suda levrek avlama şansınız zaten az o gibi durumlarda ince uzun şu gavurcası slim olan yemlerden kullanın gündüz çok parlak yemler yerine daha balığa benzer kurşuni sırtı yağ yeşili yada mavimsi yemler deneyin suyun rengi bozuk ise renkler parlaklaştırılır o amenna ama pırıl pırıl suda levrek görsede sadece merakından bakmak için gelir peşinde unutmayın yemi attığınız yer onun mekanı orda 1/0 o önde başlar oyuna ama kurnazlığınızla verdiğiniz aksiyon kullandığınız teknikler ile durumu eşitler yada öne geçersiniz levrek bir iki taş attığınızda bile pırıl pırıl suda dönüp bakacaktır ancak orada asla av vermez bunu deneyin isterseniz sizi görürse de orada av vermesi zordur

7. ünsal koptur

ünsal koptur Üye

faydalı bilgileriniz için teşekkürler benim sorum levrek için derinlik nekadar önemli ben sığ suda daha iyi av veriyor gibi gördüm sizinde düşünceleriniz nelerdir

8. Theseus

Theseus Aktif Üye

Ordulu ve Hızır beyin tespitleri doğru.
    Levrekler öğreniyor.Belirli meralarda artık balık o sahteyi öğrenmiştir,atlamaz,rengi aksiyonu o civarda kullanılmamış bir sahte denerseniz atlayacaktır büyük ihtimalle.Defalarca görülen bir olaydır.Aynı denizin karşılıklı koylarında bile farklı usüllerde av verdiği olur.
    Deniz sakin açıksa gerçek balığa benzeyen sahteler daha etkili.

Dereağızlarında kefale benzeyen ve suüstü sahteler etkili.Çünkü burada böyle avlanır.

Bir tespitim de;çok avlandığı rahatsız edildiği yerde ufak ve dalan yemlere saldırıyor.
    Rahat olduğu meralarda ise suüstüne görüntü vermekten korkmadan saldırıyor.