Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Levrek Şemsiyesi ile ilk levrek avı

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Bahadır Sarıca tarafından paylaşıldı.

 1. Bahadır Sarıca

  Bahadır Sarıca Daimi Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.073
  Beğeniler:
  59
  Şehir:
  İzmir
  Merhaba amatör balıkçı dostlar,

  Son dönemde vakit buldukça yeni keşfettiğim “levrek şemsiyesi” ile avlar yapmaya çalışıyorum. Geçen hafta levrek şemsiyesinin(Alabama rig) mucidi Andy Poss ve imal ettiği firma olan Mann’s Lure Company’den sipariş ettiğim şemsiyeler de geldi.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Tabii aldı içimi bir heyecan. Hemen kurulumunu yaptım. Daha önce tanıttığım ABT Lure Company levrek şemsiyesinden biraz farklı. Bu imalatta kollar sabit. Toplam beş adet kol var. Kolların ortalarında da montaj yerleri mevcut.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Mann’s firmasının ürününü daha yakından tanımak ve montaj ile ilgili detay isteyen arkadaşlar için bir tanıtım videosu hazırladım.  Ne yapmak gerek? Acil bir av planı. Hava 1 Şubat için mükemmel, hafta sonu hüsran. Bu sebeple işleri ayarlayıp, Cumaya programımı yaptım. Tek başıma yapacağım bu avda, araştırdığım yeni “levrek şemsiyesini” deneyecektim.

  Av tarihi : 01/02/2013, Cuma
  Av yeri : İzmir kıyıları
  Av türü : Tekneden sürütme(sırtı)
  Avı gerçekleştirenler : Bahadır Sarıca
  Hedef av : Levrek
  Gerçekleşen av : 2 Adet lüfer (34cm),
  1 Adet levrek-ispendek (35cm geri salındı)
  Av saati : 05.30 - 15.00
  Kullanılan ekipman : 15-30LBS kamış Lenght:1.65m Section:2, 4000 kafa makine, Ф0,21mm(65LB) ana ip, Ф0,35mm(16LB) öncü misina, yerine göre FG, Albright ve palomar düğümleri, levrek şemsiyesi(Mann’s) ve muhtelif sahteler
  Hava durumu : 2-3 Bft Kuzey/Kuzeybatı

  Gece 03.30 itibarıyla uyanarak yola çıktım. 05.30’da iki olta takımı ile birlikte sırtıya başladım. Çıkar çıkmaz levrek şemsiyesi ile ilk tecrübem sistemin iyi daldığı üzerine oldu. Dipteki ilişkenlere takıldım. Avlandığım bölge 2-5m derinliklerde. Bazen derinlik 8m lere kadar ulaşıyor. Levrek şemsiyesi rölanti hızında, 30-40m civarında tekne akasından salındığında 2,5-3m civarında dibe dalıyor. Bu tür takılmalar av keyfimi bozacağı için, levrek şemsiyesini gün ışıyınca, tek sırtı çekerek kullanmaya karar verdim. Karanlıkta hem motor kullanıp hem iki takım ile sırtı(levrek şemsiyesiyle) yapamayacaktım.

  Yeri gelmişken özellikle tek başıma çıktığım sırtı avlarında kullanılacak sahtelerimin floating(fılotink-yüzen tip), suspending(saspendink-askıda kalan tip) olmasına özen gösteririm. Teknenin sağından ve solundan sahtelerin yüzme kontrollerini yapıp saldığınızda(uzaklaşma mesafesi kadar -30, 40m kadar- sahteler boşta kalıyor), sahteler dibe batmamış oluyor. Eğer sığ bölgelerde avlanıyorsanız(ki levrek oldukça sığ bölgelerde gezebiliyor) çift takımı dibe oturtmadan zapt etmek zor oluyor. Sinking(sinkink-batan tip) sahteler bu boşta kalma durumunda dibe oturuyor. İlk çekme anınızda da ilişkenlere takılıp hem vakit hem de moral kaybetmenize yol açıyor.

  İki yüzen tip sahtemle birlikte sırtıya devam ettim. Karanlıktaki sessizliği kalama sesi bozdu; cızzzz. Hoplaya zıplaya gelen porsiyonluk güzel bir lüferdi. Avın başlamış olması sevindiriciydi. Fakat bu dişli balığın olması hedef avım olan levrek açısından olumsuz bir durumdu. Eğer “efe” buralardaysa, bizim “paşa”lar buradan uzaklaşmışlardır… Ne yapalım, mevcut duruma uyum sağlayalım diyerek akşamın nevalesini çıkarayım dedim. Aynı bölgede ava devam. Kısa süre sonra ikincisi, ardından üçüncüsü geldi. Maalesef tamirden gelen Penn Battle 4000’lik makinemin tekrar dişli sıyırması sebebi ile verdiğim boşlukta üçüncü efe özgürlüğe yelken açtı.

  Penn Battle 4000 makineyi gerek at-çek avlarımda, gerekse sırtı avlarımda severek kullandım. Özellikle hafifliği ve kalama ayar sahası bence mükemmel. Fakat 1 yıl gibi kısa bir sürede dişli sıyırması normal bir durum değil. Aldığım Av bayii ile yaptığım görüşmede ithalatçı fiemanın garantisi ile değiştireceklerini söylediler. Umarım en kısa zamanda tekrar makineme kavuşurum.
  Makinenin bozulması bir yandan iyi oldu. Artık tek sırtı takımı çekebilecektim. Öyleyse levrek şemsiyesi zamanı diyerek sahteyi değiştirdim. Av olsa da olmasa da amacım levrek şemsiyesini çalıştırmak ve tecrübe etmekti. İşte yüzdürme denemelerim:

  Levrek şemsiyesi 4+1 yüzdürme denemesi - 1


  Levrek şemsiyesi 4+1 yüzdürme denemesi - 2


  Kah küçük vuruşlar, kah dibe takılmalar sonunda sevgili dostlarla yaptığım telefon görüşmesi esnasında beklenen vuruş geldi. Zaten vuruşlar hep beklenmeyen zamanlarda gelmez mi… Ne kadar tecrübeli olursanız olun her seferinde ilk defa yaşıyormuşçasına yaşanan o heyecandan çekime geçemedim. Ancak tekneye aldıktan sonra kamerayı açabildim.

  Levrek Şemsiyesi (Mann's) montajı ve ilk ispendeği


  [​IMG][​IMG]

  Gelen yakışıklı ispendek beni bir trofe kadar sevindirdi. Çünkü uzun zamandır emek vererek araştırdım ve inandığım sistem sonunda başarıya kavuşmuştu. Yaşanan tüm emekler ve zorluklar bir anda mutluluğa dönüşüverdi. Daha öncede belirttiğim gibi levrek şemsiyesinin uygun koşullar altında başarıya ulaşacağına emindim. Gelelim uygun koşullar dediğim durumun ayrıntılarına;
  Bir çok arkadaşımız levrek şemsiyesinin görünür kollarının av açısından sakıncalı bir durum oluşturduğunda hemfikirdi. Özellikle berrak sularda bu negatif yanı daha bir etkin olacaktır. Konuya katılmakla birlikte durumu tek başına değerlendirmek bizi doğru sonuca götürmez. Kar/zarar miktarları sonucu çıkacak oran belirleyici olacaktır. Bence bu oran 1,…+’dır. Sistemin en büyük üstünlüğü sürü izlenimi vermesi. Sürüden uzakta kalmış en zayıf halka konumundaki sahteler daha bir cezp edici. Bulanık ve akıntılı sular(akarsu ağızları – dalga alan mendirekler – gemi yanaşma bölgeleri vs) şemsiyenin etkin ve başarılı kullanılabilecek bölgeleri. Kullanılabilecek çağırıcıların çeşitliliği meraklı levrek için başarı şansını arttıracaktır. Bu konuda kullandığım blade(bileyt-yaprakların) üstünlüğü tartışılmaz. Sahtelerin önünde dönüşleriyle bir su kanalı oluşturuyorlar. Bu da sahtelerin kuyruk aksiyonlarını/hareketlerini arttırıyor. Ayrıca ses ve ışık kırınımı yaratıyorlar. Aşağıda çeşitli yaprak çeşitleri mevcut.

  Buzz blades
  [​IMG]

  Spinner Blades
  [​IMG]

  Yakaladığım ispendeğin heyecanla acaba iri bir levrek kandırabilir miyim diyerek bir saat kadar dolaştım. Akabinde aldığım ikincisini çekim yapayım derken kaçırdım. Sonrasında , günün yorgunluğunu daha bir hissedince, başarmanın verdiği mutlulukla gene düşler dünyasından ayrılmaya karar vererek, “efe”lerle birlikte dönüşe geçtim.

  [​IMG]

  Tüm amatör dostlara bundan daha keyifli avlar dilerim.

  Sevgi ve selamlarımla…
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. wolf

  wolf Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Mart 2012
  Mesajlar:
  136
  Beğeniler:
  25
  bahadır abi levrek süpürgesiylede raporunu bekliyorum..yenisini yapar denize bırakırsın umarım..
  bu teknikte süper.
  raporlarını dört gözle bekliyorum
   
 4. sunny1403

  sunny1403 Daimi Üye

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  7 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.022
  Beğeniler:
  268
  Şehir:
  MERSİN
  Mükemmel bir sunum..Ben de işe yarayacağını amerikalılar yaptıysa vardır bir bildikleri diye yorum yapmıştım..Şemsiyenin altında balıkları görmek hoş..Daha irileride olacaktır eminim..Tam olarak size kac liraya geldi bu malzeme mumkunse ögrenebilir miyim.?Saygılar
   
 5. rapalacikral

  rapalacikral Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Aralık 2012
  Mesajlar:
  509
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  İstanbul
  tebrikler
  büyük azim
  helal olsun
   
 6. 35fish

  35fish Aktif Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  26 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  105
  Beğeniler:
  1
  Sevgili Bahadır.Araştırmacı,sportif balıkçılık açısından bizlere örnek olabilecek bu güzel paylaşım için tebrik ederim.:harika:

  Ellerine ve emeğine sağlık.Nice güzel avlar dilerim.

  Selamlar.
   
 7. sinoplu57

  sinoplu57 Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  28 Ocak 2013
  Mesajlar:
  78
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Sinop
  Gercekten profosyenel bir anlatim olmus
  Emegine saglik ustad tesekkurler.
   
 8. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.856
  Beğeniler:
  6.778
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler Bahadır,
  Hazırladığın konu en az diğerleri kadar açıklayıcı/aydınlatıcı ve yol gösterici.
  Bu kadar emek verip hazırladığın av materyallerinin başarıya ulaşması ise çok güzel.
  Denizin en saldırgan sürü balıkları olarak lüfer bu yöntemle çok daha verimli bir şekilde avlanabilir diye düşünüyorum. Tek sorun lüferin keskin dişleri silikonları kolayca bozabileceğinden silikon yerine sert maket balıklar kullanılarak çözüm sağlanabilir.
  Bunun yanında asıl hedef olan levrekte de başarısını ayrıca göstermiş.
  Her zaman rastgelsin
   
 9. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.588
  Beğeniler:
  9.529
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler Bahadır, bu cümlen çok hoşuma gitti.."Bu Sistem Levrek Yakalar Arkadaş" :)
   
 10. dr.zeki

  dr.zeki Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  451
  Beğeniler:
  113
  Şehir:
  Balıkesir-İzmir
  Bahadır Abi; bu güzel sunumu keyifle okudum. Daha önceden kıyıdan atçek için bu sistemi nasıl uygularım diye düşünmüştüm ama pek birşey bulamamıştım. Sanırım omuzundaki rahatsızlık seni farklı teknikler denemeye yöneltiyor. Başardığını görmek sevindirici. Bu işin keyfinin yeniliklerle başarmak olduğunu biliyorsun. teşekkürler...
   
 11. YaşaR

  YaşaR Moderatör Yönetici

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.039
  Beğeniler:
  225
  Şehir:
  İstanbul
  Bahadır tebrikler. Keyifle okuyup izledim. Emeğin karşılığında başarıya ulaşmış olmak çok güzel. Video sonundaki bu sistem balık yakalar arkadaş işin özeti olmuş.

  Başarılı avlar rastgelsin. Emeğine ve değerli paylaşımına teşekkür ederim.