Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Levrek Süpürgesi (Barchino)

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında Bahadır Sarıca tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Sevgili Atilla.
    Takdiriniz için teşekkür ederim. Tabii ki aynı fikirde olmayabiliriz.;) Estağfurullah. Amacı-mız(nız/m) tabii ki polemik değil. Hepimiz düşünce ve fikirlerimizi ortaya koyup tartışacağız. Benim açımdan bu konunun hedefini şöyle açıklayabilirim;
    Yeni, uygulanmamış yöntemleri denemek hoşuma gidiyor. Levrek şemsiyesi de böyle bir konudur. Her nekar İtalyanlar bunu çook uzun zamandır uygulasa da benim için yeni. Bir çok arkadaş için de ilgi çekici gelecektir diye paylaşmak istedim. Amaç ihtiyacı olup araştırana bir ışık olması.
    Doğal olarak bu sistemin de karşıtları ve savunucuları mevcut. Bu noktada tartışmaya girmeyecek olmakla birlikte, temel bakış açım girişte belirttiğim levrek için farklı yakalama sistemlerini tanımak ve tanıtmaktır. Levrek süpürgesi için başka platformlarda da dendiği gibi “süpürür”, “balığı kırmak mı istiyorsunuz” gibi söylemler için Mevlana’nın güzel değişine ekleme yaparak;
    "İçinde gönül ışığı bulunmayan gönül, gönül değildir. O gönüle ne kural, ne de ceza, ne de yöntem kifayet eder."
    diye söyleyeceğim. Ayrıca yöntemler ve sistemler, yasaklayarak veya bilmeyerek zararsız hale gelmezler/getirilemezler. Amaca uygun kullanıldığı sürece hiçbir sakıncaları yoktur.
    Sevgi ve selamlarımla...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. tırtıl

tırtıl Aktif Üye

Merhaba Bahadır Bey,
    Polemiğe girmeyeceğimi söyledim, o yüzden de girmiyorum.
    Size tanık olduğum bir olaydan bahsedeceğim sadece.
    Bir kaç yıl önce, İskenderun tarafında biryerde, mendirekte avlanırken yanıma birisi geldi. Selamlaştık, sonrasında arkadaş büyükçe bir balon şişirmeye başladı.Daha sonra çantasından onlarca sahte balığın bağlı olduğu büyük bir takım çıkardı. Bu takımın başlangıçını balona bağladı ve balonu denize bıraktı. Rüzgar, balonu ilerilere sürükleyecek kadar esiyordu. Neredeyse 1000 m yakın misinada 30' a yakın sahteyi bırakmıştı. Misineyi bırakma işlemi bittikten sonra, belli bir hızla toplamaya başladı. Ara sıra bana dönüp bir oldu, iki, üç oldu gibi laflar ediyordu. Ama yaptığı işten hoşlanmamıştım, o yüzdende muattap olmuyordum. Misinayı topladığında, 6 adet torik ve iki adet levrek yakalamıştı. Tam toparlanıyorken, kıyıdan sahil güvenliğin ekibi geldi (büyük ihtimalle mimli birisi olmalı ki, şikayet olmuş). Arkadaşın tuttuğu balıklara, ekipmanlarına el konuldu ve ceza kesildi. Çünkü yaptığı iş yasal değilmiş (amatör için).

Bu yüzden, benim sizin araştırmalarınıza, yeni teknikleri ortaya çıkarmanıza, uğraşmanıza, emeğinize ve merakınıza bir diyeceğim yok, haddime de düşmez. Bana sadece takdir etmek yakışır. Ancak, bu tür bir sistemi bizim gibi amatörlerin kullanarak balık yakalamaya çalışması bana göre yasal değil. Bunu söylemeye çalışmıştım. Bu nedenle yaptığınız güzel işi takdir ediyorum ama amatörlerin bu tekniği hayata geçirmesini onaylamıyorum, hepsi bu.

Sevgi ve saygılarımla

4. tolgakurul

tolgakurul Üye

Abi emeğine sağlık. Verdiğin bilgilerle bende bir levrek süpürgesi yaptım. Bu alet adama gerçekten olta sporu yaptiriyor. 3 km lik sahili 5 sefer gidip geldim ( bu kadar yolu para verseler yurumem normalde) sayende ilk levregimlede tanıştım. Tekrar teşekkür ler

Bahadır Sarıca bunu beğendi.
  5. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Lütfen levrek süpürgesi ile değerli tecrübelerinizi ve avınızı paylaşınız ki, diğer dostlar da bundan faydalanabilsinler.
    Sevgi ve selamlarımla...

6. tolgakurul

tolgakurul Üye

Abi ben bunu bu yaz Tekirdağ kumbağda 3 gün üst üste sabah suyuna indirdim. ilk iki gün suya indirmemle 100 metre içinde aynı yerden biri 44cm biri 36cm olmak üzere iki tane kuzu çektim. Ikiside bana en yakın silikonlara atladı. Ve ikiside sudan firlayinca fark ettim. Fakat 3.gün yoğun dalgada bir türlü dalgaları asiramadim. Bu dalgalarla baş edecek süpürgeyi yapabilmek için deneme yanılma yöntemiyle uğraşıyorum. İşin enterasan yanı bu hafta sonu kumbagdaydim ve yazın merak edip soran üç tane abi ellerinde birer levrek süpürgesi sahili bir o yana bir bu yana geziyorlardi. Yani abi sayende bu iş git gide popüler oluyor haberin olsun

ferhat920 ve Bahadır Sarıca bunu beğendi.
  7. ferhat920

ferhat920 Aktif Üye

Arkadaşlar bu aletten bir tane yapmayı düşündük, hatta internette 90 liraya satanlar da var? ama ? bu alet eğer hakikaten işe yarıyor olsa idi herkes bunu anlatmaz mıydı efsane olmaz mıydı? ilk defa Tolga arkadaşımızdan balık aldığını duyduk, o da fotolarını koysaydı daha bir güzel olacaktı?

Özetle; ilk duyduğumda çok heyecanlandım ama şuan " tırt " olduğu kanaatine varmak üzereyim( biri çıkıpta aldığı balıklarla bizi inandırmaz ise ). Ya da bu eski İtalyan balıkçı efsane abilerin bu aleti daha farklı bir kullanım tekniği vardı ve biz o kısımda hata yapıyor olabiliriz. ( ne biliyim koşarak olabilir, daldırıp çıkararak, çeşitli aksiyonlar yaparak vs. vs.)..

8. tolgakurul

tolgakurul Üye

[​IMG] Ferhat aslında elimde resimde var videoda yakalarken ama bi türlü buraya yukleyemedim. Fakat youtube da Turkiyede balik alma videolari var. Ben levrek yakalamak için bu aletin on numara olduğunu düşünüyorum. Ama satın almak yerine kendin yaparsan bence daha keyifli olur

ferhat920 bunu beğendi.
  9. ferhat920

ferhat920 Aktif Üye

Eyvallah Tolga, Teşekkürler..

En azından bu resimle umut verdin, bir arkadaşım dün marangoz tanıdığına aleti yaptırdı, şu an vernik aşamasında, pazar günü yüzdürme testlerine başlayacağız, ilaveten Levrek siftahım olmadığı için gerçekten çok heyecanlıyım,
    Tolga bir soru daha sormak istiyorum, bizim yaptırdığımız süpürgenin ( ki ben buna su uçurtması demeyi tercih ederdim :) ) toplam ağırlığı 1 kilo 250 gram.
    sence bu ağırlık yeterli mi? arkasına yani uzun parçaya ne kadar ağırlık ilave etmek lazım ve ağırlıkların takılabilir çıkarılabilir mi olması lazım vs vs.. kullanıcı yorumlarını merak ediyorum??

Ve en merak ettiğim de 1 kiloluk bir levrek sahteye takıldığında hissetmiyor musun? Yani sadece suyun üstünde balık zıplarsa mı anlayabileceğiz. Demek ki alet suya karşı koyarak baya bir mukavemet sağlıyor ve balığın misinayı veya ipi çektiğini anlayamıyoruz öylemi?

Son düzenleme: 14 Kasım 2014
  10. tolgakurul

tolgakurul Üye

Ferhat öncelikle ben aleti hic tartmadim ama çok ağır olmasi iyi değil çünkü suya ne kadar batarsa çekmesi bir o kadar güç oluyor. Arka kanatta bende 200 gr kurşun takılı buda bana yetiyor zaten bu kurşun dalgalı denizde takla atmasını engellemek için durgun suda ağırlığa gerek yok. Bende ki sökülüp takılıyor , bu yer kaplama açısından faydası var. Gelelim vuruşa, balık vurduğu zaman misinede hissediyorum fakat bu daha çok silikon dibe surtme hissi veriyor arkasından balığın su üstüne vurması zaten bir iki saniye alıyor yani yakaladigini fark etmemen mümkün değil. Umarım sanada kısmet olurda paylaşımını görürüz. Başka sorun olursa ben burdayım

11. senihcan

senihcan Daimi Üye

Levrek süpürgesi çok hızlı yayılmaya başladı bayramda Mersinde 3 kişi gördüm kullanan. Ama kolay bir yöntem değil 1 arkadaş bayadır kullanan günde 13,4 parça kofana alıyordu diğerleri 1 tane bile alamadı. Tempolu bir şekilde sağlam yürümek gerekiyor çok yorucu görünüyor. Ama ticari avcı değilseniz bu işi amatör olarak yapıyorsanız tasvip ettiğim bir yöntem değil hile yapmak gibi geliyor.