Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Levrekçiler, Levrek Avının Tiyoları, Levrek Avı Teknikleri ve Detaylar

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında m1976k tarafından paylaşıldı.

1. oktay16

oktay16 Moderatör

İşin zevkli kısmı burda zaten abi, her gittiğinde balık alsan zaten espirisi kalmaz öyle diymi..:)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. SUNAY GÜNGÖR

SUNAY GÜNGÖR Aktif Üye

Yeni başlayan arkadaşlar için tavsiyem bence bir önemli konu da, yakaladığımız balıkların boyları, 35 cm'in altındaki ispendekleri geri salmamız gerekir. Mümkünse zarar vermeden nazikçe iğnelerden kurtarmaya çalışmalı ve bu işlemi yaparken parmaklarımızı solungaçlarına kesinlikle sokmamız gerekir, çünkü solungaçlar balıkların en hassas organıdır. Solungaçlarına ve balığın dış yüzeyine mukoza tabakasının zarar görmemesi için kum, toprak, toz, pislik vb. bulaştırmamaya dikkat etmeliyiz. Bir karış boyundaki ispendekler yasal olarak ülkemiz sirküleri dahilindedir, fakat sirkülerin ne amaçla belirlendiği ortadadır ve bazı hatalar yeni yeni düzeltilmeye çalışılmaktadır, umut verici bir gelişme olsada yeterli değildir. Bir karış (20-25cm) boyundaki hatta daha küçüklerinin yakalanıp alıkonan balık yavrularını ;ispendek, eşkina, minekop vb. görüpte üzülmemek mümkün değil. 33-35 cm boyundaki bir ispendek daha yeni havyar dökme boyuna ulaşmıştır. Bu konuda birbirimizi biliçlendirmeli ve örnek olmalıyız. İnsan olarak kendimize saygımız varsa yapılan ava da saygı duymalıyız, hele Levrek kesinlikle bu saygıyı hakediyor.
    Şahsım olarak 40 cm altındaki ispendekleri salma düşüncesi ve amacındayım.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Kasım 2011
  4. flyingbass

flyingbass Üye

Sunay beye katılıyorum.En büyük erdem içimiz 'bırakma' desede aldırmadan levregin gözbebegine bakıp onun cıglıklarını anlayıp bırakabilmektir bence levrek avcılıgı.Bir kere yumurtlasın.
    Hatta balık etiketleme malzemesi ile (sanıyorum cok basit, bu konuyu bizzat kendim arastıracagım) sırt yüzgecine basit bir işaret bırakıp aramızdaki diğer avcılarla iletişim bile saglamamıza yardımcı bir kurye bile olabilir.
    Üstüne bir tüyo daha
    Levregin kulagına kar suyu kacarsa av verir.Özellikle akdeniz avcılarına duyrulur hala cok erken ocak subat ayları en verimli aylar acele etmeyin derim.

5. sadi

sadi Aktif Üye

Bu konunun ustalarına bi soru..?
    İki değişik kamış ve makinadada yaşadığım ve at-cek olayının bitirip katleden olayım,
    hafif rapalalar kullanuırken misinanın veya ip misinanın(her ikisinide denedim) kuş gözü
    düğüm yapması ve eğer farketmezsem bi sonraki atışta tamamen (tabiri caizse eşşek gözü gibi kocaman)
    ve içinden cıkılmaz düğüm haline gelme sorunudur.
    Bu sorunun nedeni ve en basit cözümü nedir..???

6. oktay16

oktay16 Moderatör

İp misinede kuş gözü dolaşma gibi sorunları bende yaşamıştım zamanında sadi,

hatta o problemle ilgili bir kaç konuda var sitede, linkini aşşağıda paylaşıyorum.

http://www.baliksevdam.com/forum/ip-misinada-kusgozu-dolasma-vbulletin-sorunlar-2994.html

İp misineyi makaraya sararken, parafin (mum) mum arasından geçirerek sardığında problem ortadan kalkıyor, şahsen denedim ve sonuç aldım, normal misinelerde ise, makaraya sardığın misine kalın ise genelde o problem benim karşıma çıktı.......

7. sadi

sadi Aktif Üye

cok teşekkür ederim.bu konuyu araştırdım ama eski plduğundan bu başlığı bulammıştım !
    Eğer kullandıysan bildiğimiz normal beyaz mum bu iş için uygunmudur veya
    nasıl bi mum gerekiyo ..?

8. oktay16

oktay16 Moderatör

Bildiğimiz beyaz uzun mumları kullanarak denemiştim, sonuç veriyor... (ip misine için)

9. sadi

sadi Aktif Üye

Tekrar teşekkür ederim ;)
    En kısa zamanda uygulamasını yapıp bi dahaki hafta sonuda deneme at-cek'lere
    devam edecem!
    İnşallah bende paşalarla tanışma hazzını yaşar bi güzelde paylaşımı yaparım ;)
    Cümlemizin kısmeti bol,misinası ince balığı kalın olsun :harika: :harika: :harika:

10. sayitusta

sayitusta Aktif Üye

Benden de bir kaç tyooo....
    Öncelikle levrek yakalayacağımız mera güzelce gezilir , en ufak ayrıntı atlanmadan özellikle derelerin ve ırmakların denize dökülmeden önceki başlangıtan 1 km geriye doğru suyun girdap yaptığı büyük kayalar vb şeyler iyi keşfedilmeli...Özellikle sahte ile avlarda bu gibi yerlerde rapala şansızı yüzde elli azaltır...Arkadaşlar mümkünse dere ve ırmağın son denize dökülmeden önceki virajı kapalım....
    Bundan sonrası anlatılmaz yaşanır...
    Arkadaşlar ne kadar tyo yazarsak yazalım bu iş anlatma ile olmaz...Bu durumda yapılacak en iyi teknik meranın ustadları takip edilmeli mümkünse aynı yol takip edilmeli.....

11. By_Pc_Kopat_

By_Pc_Kopat_ Yeni Üye

Merhaba Arkadaşlar..

Bugüne kadar levrek kadar zeki balıkla yüzleştiğimi hatırlamıyorum doğrusu. sular durgun olduğu zaman sahte yeminizin arkasından gelir siz beklersiniz yemi alır gider diye ama sadece ufak bi gülümsemeyle ortadan kaybolur :):) e artk bunun üstünede soğuk su yeterli olacaktır xD.. Şunu unutmayalım levrek avı gerçekten çokbüyük sabır istiyor. saatlerce dolaşırsınız tek bir balık vurmaz tam gidicem dediğiniz anda oltanız gelir. işte böyle bişey.

en verimli olduğu saat ise herkesin bildiği gibi sabah gün ağırırken ( özellikle gün ağırmadan önceki aydınlık vakti ) , birde akşam gün batarken. bu saatlerde levrek kıyıya yemlenmeye gelir. eğer hava müsaitse balığı almanız mümkündür. eğer deniz sakinse levrekleri yemlenirken görmek mümkündür. bu esnada rapala atsanız bile levrek buna bakmayacaktır. bizzat denedim. canlı yem atarsanız durum nasıl değişir bilmiyorum.

ve şunada şahit oldum. diyelim deniz durgun olsun. bir süre sonra havanın bozmasıyla deniz birden karışsın. eğer bu esnada levrek avındaysanız bi kaç saat böyle bir ortamda kalmanız gerekir. çünkü bu durumda levrek birden çok av vermektedir. bunun sebebi ise dalga ile birlikte denizin dipten karışmasıdır. buda levreğin istediği yemlerin ortaya çıkması demektir diye düşünüyorum..