Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Levrekçilere bir soru

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Lüferman tarafından paylaşıldı.

1. Lüferman

Lüferman Aktif Üye

Henüz bir levrek tutamadım ama bildiğim levrek meraları var. Bunun en büyük sebebi levrek avı için çok fazla vakit ayırmamış olmam. Tabi kısmetten öte köy yok, o ayrı.

Meralardan birinde bazen çok fazla sıçrama oluyor. Sıçrayan bu balıkları kefal diye biliyorum. Bazen küçük bazen çok büyük balıklar su üstüne çıkıyor ve düşüyor. Levro s ıçrar mı? meradan bazı arkadaşlar iileri sıçrarsa kefal çıktı ğı yere düşerse leevreeek diyor. Siz ne dersiniz?

goldboy52 bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Aktif Üye

Bence de ileri sıçrarsa kefal sıçramadan olduğu yerde kafayı sokup çıkarırsa ki bu su üstündeki kefale hamlesi oluyor o zaman levrektir

nzmcnr bunu beğendi.
  4. korayb3406

korayb3406 Aktif Üye

Daha detaylı ve daha bilimsel bilgi verebilecek ustaların yorumlarını bende bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

5. trakonya79

trakonya79 Daimi Üye

Selamlar kefal sicramasi merada levrek oldugu anlamina gelmez,

Su isisi 15 16 derecenin ustunde ise ozellikle gunesli havalarda kefal baligi 1 2 metre yuzup defalarca sicrayabilir,

Merada levrek varsa ve beslenme durtusune sahipse kefal gumus baligi zargana istavrit benzeri orta ve su ustu baliklarini kacistirir,
    Lakin bu sicrama kacisma kefalin sicramasi gibi olmaz,
    Levrek sikistirmasi, ayni anda birkac baligin sicramasina kacismasina delalet eder,
    Levrek baligi yem baligi surusune hamle yaptimi hepsi ayni anda saga sola yukari asagi hamle yapar,

Meranin derinligine gore kacisan baliklarin verdigi tepki farkli olabilir,

Uzun Lafin kisasi kefal sicramasi merada levrek var anlamina gelmez tam aksine sicrayan kefaller merada tehtid unsurunun olmadiginin bir gostergesidir,

Yaz bitmeden gidin bir gün Zeytinburnu Kazlıçeşme deri ağzına orada bol bol sicrayan kefalleri göreceksiniz

Sicrama ayri kacisma ayri karistirmayalim :)

6. Mehmet Fatih

Mehmet Fatih Daimi Üye

400 Grama kadar olan beslenmeyi ve avlanmayı öğrenen levrekler kefallere dalarken kuyruk atar ama su üstüne zıplamıyor en azından benim mekanda böyle, 1.5 yıl içinde görmedim.. sürü halinde kaçıyorlarsa Levrek vardır.. ayrıca mekana levrek girince yem balıkları suyu kaynatıyor buda dikkatimi çekti su titremeye başlıyor en fazla 10-15 saniye içinde saldırı oluyor olmasa bile balıklar huzursuz oluyor..Ve mera taşlık ve derin değilse taş gıcırdatma sesi geliyor levrek girince..Çiftleşme mevsimi daha çok olsada yazında bir şekilde taşlara vuruyor zamanla anlıyorsun.

Levreko bunu beğendi.
  7. Lüferman

Lüferman Aktif Üye

Öncelikle teşekkür ederim. Merada levrek var, zaman zaman yakalayanlar oluyor. Sıçramaların olduğu bir gece bir arkadaşım bir ispendek yakaladı ve fotoğraflayıp saldık hemen. Sıçrayanlardan bazıları yakalanandan çok daha büyüktü. Ama bu kaçışma şeklinde değildi. Sanırım bunlar büyüüük kefallerdi...