Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Levreklerle ve Sürprizlerle Dolu Gece 06/03/2012

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Hakan KAVAKLIOĞLU tarafından paylaşıldı.

1. Hakan KAVAKLIOĞLU

Hakan KAVAKLIOĞLU Üye

Son birkaç gündür havalar geçit vermediğinden hem bende hemde sevgili dostum Cüneyt te balık krizi başgöstermeye başlamıştı ki Salı akşamı rüzgarsız bir av yapabileceğimize kanaat getirip balığa niyetlendik.
    Cüneyt işleri dolayısıyle saat 21.00 gibi limanda olabileceğini söyleyince bende bacanağım Fuat ı alıp iki saat erken balığa gitmeye karar verdim.Evdeki mamunlar yaklaşık dört günlüktü ve neredeyse leş pozisyonundaydı.Erken gidip av durumuna bakarım eğerki iyi av veriyorsa Cüneyt e gelirken yem siparişi veririm diye düşündüm.
    Saat 19:30 gibi av noktamıza vardığımızda balıkçıların geri dönmeye başladıklarını gördüm.Bu durumun nedeni malumdu.Bugün balık yoktu:(.
    Yaklaşık 45 dakika avlandıktan sonra Cüneyt i aradım ve yem almasına gerek olmadığını ,hiçbir balıkçıya balık vurmadığını söyledim.Hay söylemez olaydım:eek: Cüneyt,madem balık yok ben hiç gelmeyeyim kardeşim dedi ve bende kendisinin bileceğini belirttim.Av keyifsiz başlamıştı ve bende biraz oyalanıp dönmeyi düşünüyordum anlayacağınız.:eek:

Bir saat daha geçmiş ve üç tekne kalmıştık.Eşimin hazırladığı sıcak çay hala termosumdaydı.Tam kendime çay doldurduğum esnada üç metre yanımdaki Adnan abiyi gördüm.Hemen yanına yanaşıp bir bardak çay ikram ettim.Kendisine balık konusunda yakınırken etrafımızda su yüzeyine çıkıp derin nefes alan birşey olduğunu farkettim.Gecenin karanlığında o ani sesten ürkmedim desem yalan olur.Bu neydi diye sorduğumda Adnan abi bir fok balığının iki gündür bizim merayı mesken tuttuğunu ve balığı dağıttığını söyledi.Zaten balık yok ben döneyim bari dediğimde Adnan abi hangi yemle avlandığımı sordu.Mamun dediğimde yemini kayabalığıyla değiştir aşağıda Levrek var dedi kısık bir ses tonuyla.Yem patlağıma baktığımda biri ölü toplam beş tane kaya balığı olduğunu gördüm ve yemi değiştirdim.Daha ilk yemi indirmemle o muhteşem vuruşu aldım ve hemen tasmaladım.Yukarıya gelene kadar bir kez yol isteyen ilk misafirim güzel bir Granyozdu..;)
    Huyumdur balığa ilk tasma attığımda hemen çevremden kerteriz almaya çalışırım.Balık yukarı gelirken öyle boş boş bakınmam.Önce kepçeme gözüm gider.Eğer uygun pozisyonda değilse hemen düzeltirim.Malum tuttuğumuz balık iri ve yırtıcı.Kayığın kenarına geldiğinde kısa sürede kepçeleyemezsen anında koparır misinayı.Kepçe uygun pozisyondaysa çevreme bakarım kayıklara olan mesafeme,kıyıdan kerterize sürekli tetikte olurum anlayacağınız.Ne de olsa küreküstü avlanıyoruz.Çapa atmadığımız için balığı çekerken kayık akıyor ve avlandığımız bölgeden kayıyoruz.
    Balığı çuvala attıktan sonra hemen birkaç kürek çektim ve balığı aldığım noktada sabit kalmaya çalıştım.Birkaç dakika geçmişti ki yine o güzel duyguyu hissettim.Balığın çok iri olmadığını hissettim ve sakin sakin çevreme bakınarak çekiyorken 5-6 metre kala birden birşey asıldı.Oltayı yukarı çektiğimde neredeyse 1 kg olan Levreğin karnından bir parçanın gittiğini gördüm.Bizim fo balığı yapacağını yapmış avımdan kendine hak gördüğü kadarını çalmıştı

Şaşkınlıkla balığı çuvala attım ama bir tane ölü yem dışında yemim kalmamıştı.Hemen Adnan abiye yanaştım ve yem istedim.Sağolsun 7-8 tane kayabalığı verdi.

Hemen balıkları aldığım bölgeye geri döndüm ve oltayı indirdim aşağıya..Orada hala balıkların olduğunu daha önceki tecrübelerimden hissediyordum.

Fuat abi, beni bekletmemek için ayaküstü yameği götürmüş.Mide ağrısının yanına birde sinüzit tutunca avlanmayı bıraktı.Bir yandan bacanağın rahatsızlığı bir yandan da Cüneyt e balık yok deyip balıkları tutmanın düşüncesi kafamda dönüyor. Allah ın işine bak..Balık yapacak herhalde ama saat geç oldu arasam mı aramasam mı diye düşünüyorum ki küt diye bir balık daha vurdu.Meşhur üçlü tasmamdan sonra yine o güzel duyguyla balığı çekmeye başladım.Bu daha çok direniyor ama çok sağlam tasmaladım.İğne ve misineme de güveniyorum.O zaman balıkla senkronize hareket etmekten başka bir iş kalmıyor geriye.
    Aynı güzel bir kadınla dans eder gibi.Kadın ayağını geriye atarken sen ileri atarsın,o sana doğru adım attığında sende uygun bir şekilde ayağını geriye atarsın.Eğer bu senkronizasyonu bozarsan kadının ayağına basarsın ve bu da gecenin faciayla sonuçlanmasına neden olabilir:(.İşte Levreklede aynı uyumu yaşamazsan geceni kabusa döndürebilir.Geliyorken çekeceksin,geri adım attığında da gitmesine izin vereceksin.Ama hem dans da hemde avda kontrol hep sende olacak..;)
    Fakat bütün bu uyuma rağmen Levrek birkaç metre aşağıda oltadan kurtuldu.Kimbilir belkide bizim obur fok balığı bu defa hepsini kendine hak görmüştür..
    Tekrar balığı aldığım yere tekneyi sabitledim ve yeni bir yemle şansımı birkere daha denedim.Kısa bir süre sonra tam da çayımı yudumlarken kaya balığının deli gibi hareketlendiğini hissettim.Öyleki ilk başta Levrek vuruyor diye tasmaladım.Kendimi toparlayıp fincanı masaya koyduktan sonra oltayı dibe indirip birkulaç yukarı çektim ve pür dikkat beklemeye başladım.Ve yanılmamıştım Levrek sert bir şekilde asıldı.Aslında normalde bu kadar net vuruş yapmaz ama bu akşamki Levrekler farklı davranıyor ve net bir şekilde asılıyorlar.Yine meşhur üçlü tasmadan sonra tanıdık bir neşe içinde balığı kepçeme aldım.İlginçtir yem zarar görmemiş.Misinaya kadar kaymış ve Levreğin ağzında değil.Daha balığın ağzından çıkarır çıkarmaz balığı çuvala koymadan oltayı aşağıya saldım.Balığı çuvala attım ve misinanın boşluğunu alırken tekrardan balık bindi üstüne ..Allah ın işine bak.Cüneyt e balık yok derken bir yemle iki balık birden bile aldım diye düşündüm..

Saat baya bir geç oldu.Bir iki yem kaptırdıktan sonra iki balık daha aldım.
    Artık ne yem kalmıştı ne de vakit.Zaten bacanak da o sıcak havada gözlerine kadar kapanmıştı.Daha fazla eziyet olmasın diye karaya dönmeye karar verdik..

Sevgili bacanağıma rahatsız olmasına rağmen benim isteğimi görüp saatlerce avı sonlandırmamı beklediği için teşekür ediyorum.Sevgili dostum Cüneyt de artık beni öldürürmü bilmiyorum.Adama balık yok dediğimiz gece süper bir av yaşadık.Artık ne yapsa boynumuz kıldan ince :eek:..

Detaylar:
    Yem:Yem kaya balığı
    Misine:0,40 Asso Disc. FL
    İğne:Owner No 0/3
    Takım:Klasik gezerkurşunlu takım
    Derinlik:Yaklaşık 30m
    Yöntem :Küreküstü av
    Hava:Güneybatı 6-7km/saat

Tüm dostlara bundan daha bereketli avlar diliyorum.;)

Herkeze Rastgele..:)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Atila KÖKSAL

Atila KÖKSAL Aktif Üye

Paylaşım için teşekürlerler güzel bir rapor olmuş sonucunda av da güzel afiyet olmuştur inş.

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Hakan bey keyifle okudum, çok güzel bir av olmuş sizin için. Ama Cüneyt beyin yerinde olmak istemezdim :D

5. bahadir37

bahadir37 Aktif Üye

Gerçekten güzel bir av olmuş tebrikler

6. Latif Uğurluçimen

Latif Uğurluçimen Aktif Üye

Tebrik ederim çok güzel balıklar.

7. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Fokların bu kadar kuzeyde olması da levrekler de çok güzeller.

8. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Çok güzel bir av olmuş tebrikler. Fok ise bambaşka bir güzellik.

9. celiközden

celiközden Aktif Üye

tebrik ederim hakan bey, güzel ve maceralı bir av olmuş inşallah devamı daim olur bol bereketli avlar temenni ederim

10. löngöz

löngöz Daimi Üye

tebrikler sevgili Hakan,,,raporun çok güzel,,balıklar ayrı bir güzellik,,tebrik ederim....:):)

11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler
    Çok güzel bir av olmuş.
    Demekki balık yok demeyip alternatif yemlerle denemeye devam edeceğiz.
    Benim bu rapordan çıkardığım sonuç bu.. :)
    Afiyet olsun