Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Liman Kaydı ve Cezası

Konu, 'Botlar ve Bot Motorları' kısmında mertsedef tarafından paylaşıldı.

1. mertsedef

mertsedef Yeni Üye

Merhaba Arkadaşlar,

360 bir botum ve 9,9 Hp bir motorum var , malumunuz 250 ve üzeri botlar için liman kaydı gerekmekte ve 10 hp ve üzeri motorlar için de ADB gerekmekte.

İşim dolayısı ile istanbula geldiğim den teknemi izmir de bırakmak zorunda kaldım istanbulda barınak büyük dertmiş araştırdım öğrendim :mad:

Botumu ağırlıklı olarak bostancı adalar istikametin de ve istanbul il sınırları içerisinde kullanacağım fakat liman kaydım yok.

Yaptırmak zor değil tabi ki takriben 2 iş günü gerekli lakin işden izin alıp liman başkanlığı - bota isim yazdır - sörvey bekle derken hafta sonu da çalışmadıklarından benim için çok zor. Bir tek hafta sonum var.

Liman kayıtsız olarak bu botu kullanırsam denetim istanbul da ne derecededir ?

Sahil Güvenlik tarafından alıkonulurmuyum veya cezası nedir , tecrübe eden duyan bilen kullanan birileri bu konu da bana yardımcı olabilir mi ?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. tuncay-ay

tuncay-ay Aktif Üye

9.9 hp motorlarda evrak gerekmiyor diye biliyorum . Vergiden de muaf olduğunu duydum. Ama sadece bunlar duyumlara göre söylediklerim. Yine de araştırmak lazım nedenli doğrudur bilemem.

4. senolecevit

senolecevit Üye

merhaba arkadaşlar , benimde 4,20 bir botum ve 20 hp motorum var , ben 4 sene önce balıkesirden bir arkadaştan internet üzerinden almıştım bugüne dek sahil güvenlikle karşılaşmadım ama her an heyecanla bekliyorum çünki hiç bir evrak vs liman kaydı yok , alırken bu konuya hiç önem vermemiştim ama şu sıralar oldukça tedirginim .. bu konunun yasal cezası nedir ? maddi olarak ne kadardır ve botumu bağlarmı ? konuya hakim bir arkadaşın tavsiyelerine ihtiyacım var .. tşk

5. mertsedef

mertsedef Yeni Üye

Merhabalar,

Bahsi geçen konu aslında istanbul il sınırlarındaki denetim sıklığı ve liman kayıtsız bot için ceza durumudur :confused: sizin bahsettiğiniz ve bildiğim kesin bilgi şu şekilde bilmeyenler için de;

-250 cm ve üzeri bot veya tekne deniz aracı vs liman kaydı zorunludur.

- 10 HP ve üzeri motor kullanacaksanız bot tekne vs ne olursa olsun ADB belgesi istenir.

- Bot ve motorunuzun toplam ağırlığı 100 kg ve üzerinde ise KDV siz fatura değeri üzerinden %8 ÖTV ödersiniz.

Sanırım bu durum ile karşılaşan yada bilen birileri şu an için yok , bu konuyu okuyup da bilgi sahibi olanların engin bilgilerinden yararlanmak isteriz , teşekkürler...:rolleyes: