Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Limana bağlama hakkında

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında mars35 tarafından paylaşıldı.

 1. hızır şeref gültekin

  hızır şeref gültekin Daimi Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.985
  Beğeniler:
  368
  Şehir:
  rize
  şeref abi bi yanlışınız var 5 mtre den sonra vergilendirme başlıyor 5-7 mtre 200 tl idi geçen sezon :D 4,98 e kadar vergiden muaf mtor olarak ta 9,9 limit 10 bg de ise adb ister ama ne olursa olsun liman kayıtı ister hatırladğımı kadrı ile
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  39
  Şehir:
  Balıkesir
  Bir limana kaydın varsa istediğin yerden suya indirirsin..
  Tabi aracındaki çeki demiri ruhsata işli olmalı.Yoksa denize indirirken değil,giderken yersin cezayı..
   
 4. mars35

  mars35 Yeni Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  17
  Beğeniler:
  0
  İnternette barınaklar ile ilgili araştırma yaparken şöyle bir yoruma rastladım;

  ''''işin gerçeği eğer kayığınızın liman kaydı var ise, limana bölgesi içerisindeki tüm barınaklara kayığınızı bağlarsınız, işin geçeği türkiyedeki tüm limanlar için geçerlidir, bazı şeyleride açıklığa kavuşturalım, türkiye karasularındaki liman ve barınakların%80 civarı halen şantiye statüsünde görünüyor,iş böyle oluncada orada bulunan balıkcı ve kayık sahipleri kendilerince kurallar koyup uyguluyorlar, limanlar bitirilipde yerel yönetimlere teslim edilse bu tür sorunlar yaşanmıyacaktır.aslında bu şekilde davranışların 2 nedeni var. 1. si liman içerisinde hırsızlık olayları çok fazla oluyor, yabancı kayık geldiğinde oradaki kayıklardan bir şeyler muhakkak gideraslında yabancı cesaret edipde o işi yapmaz, o limanı hırsızı faturanın yabancıya kesileceğini bilir işi götürür, birde liman içindeki balıkcı ve kayık sahipleriyle limana gelenler gerekli dostluğu kurmuyorlar yani oturup bir çayını içmek bir yemeğini yemek gibi yakınlaşmalar olmuyor bu da oplumsuz etkiliyor, şunu unutmamak lazımki kayık sahibiysen vede denizde bir arızan olduğunda yardıma gelecek olan oradaki arkadaşlardır, diyeceksiniz sahil güvenlik var doğru geliyor ve sadece sizi alıyor kayığınızı orada bırakıyor, malesefki türkiyede bu böyle, belgesellerde seyrediyoruz adamlar okyanus ortasından çekip getiriyorlar, ne diyelim devlet gelip bizi alıyor ya onada şükür !!. 2. mesele ise daha karmaşık, sizlarde bilirsinizki amatör balıkcılık yapan arkadaşların yakaladıkları balıkları satarak kazanç elde elde etmek istemeleri, ufak balıkcı camiasında hoş karşılanmıyor''''
   
 5. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  39
  Şehir:
  Balıkesir
  Bu yazıyı yazan kişi kendi düşüncelerini yazmış ve katıldığım yerleri olduğu gibi katılmadığım yerleride var.
  Marina ve barınakların işleyişi biraz farklıdır.Barınaklarda farklı uygulamalar yapmaktadırlar.Hırsızlık olayları genel bir sorun.Tek çözüm faturasız malzeme alınmaması.Tabi Faturalı bile olsa buradada pekçok üçkağıt dönebiliyor.
  Amatörün balık satması zaten yasak.Benim bildiğim birkaç yerde ticariler hemen şikayet ediyor.
  Hırsızlığa karşı çözüm olarak kilittir,zincirdir,başsız vidadır kar etmez.Kesin sonuç için radikal önlemler almak gerekir.Bazı uygulamalar 3 gün sonra bile motorun yerini size bildirebilecek yetenekte.
   
 6. mars35

  mars35 Yeni Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  17
  Beğeniler:
  0
  Peki en kötüsünü düşünerek hareket edelim,motoru söküp götürüyoruz her seferinde diyelim ( bu arada bu mümkün mü değil mi bilmiyorum ) geride sadece tekne kalıyor,bunun için alınabilecek önlemler nelerdir.

  Biliyorum benim alacagım kayık ve motor toplam 4-5 bin TL civarında belki çok büyük bir para olarak gibi görünmeyebilir ama yinede kaybetmemek için neler yapılabilir konusu başka arkadaşlarada yardımcı olabilir diğe düşünüyorum.
   
 7. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.476
  Beğeniler:
  6.413
  Şehir:
  İstanbul
  5,99 metreye kadar 5 m olarak değerlendirildiğini hatırlıyorum
   
 8. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  39
  Şehir:
  Balıkesir
  Can bey tekne çalınması motor çalınmasına göre çok çok nadir yaşanılan bir olaydır..Genellikle çalınacak motorun bağlı olduğu tekne ipi kesilerek ,tekne motorunu rahat sökülecek bir alana gelmesi sağlanır(akıntıyla yada çekilerek) .Sonra motor alınıp,tekne salıverilir.Hırsızlar için hedef kolay paraya çevrilecek motordur .Belki tekne daha pahalı olabilir ama 15 motoru 1 tekneyi saklayacağınız yerde saklayabilir,1 tekneyi taşıyacağınız araçla 30 motor taşıyabilirsiniz.Hırsızlar mağdurun zararını değil,kendi karını düşünür.
  Tabi %100 çözümü olan bir konu değildir.Milyonlarca dolar harcanarak güvenliği sağlanan araçlar bile saniyeler içinde çalınabilmekte.Eğer hırsız yetenekli ve kafası basan biri değil,dededen kalma yöntemle hırsızlık yapıyorsa alınabilecek önlemler biraz para harcanarak alınabilir.
   
 9. mars35

  mars35 Yeni Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  17
  Beğeniler:
  0
  Teşekkür ederim cevaplar için Erdal Bey,gayet açıklayıcı ve benim açımdan ögretici oldu :)
   
 10. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  39
  Şehir:
  Balıkesir
  Rica ederim Can bey,faydalı olabildiyse forum amacına ulaşmış demektir.
   
 11. ıskatari35

  ıskatari35 Yeni Üye

  Yaş:
  69
  Kayıt:
  21 Eylül 2011
  Mesajlar:
  8
  Beğeniler:
  0
  ben urla-iskelede oturuyorum. Bizde tekne alma aşamasındayız malesef barınaklarda yer yok ancak tekneyi barınaktan alırsanız o barınaga baglayabiliyorsunuz.