Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Limit altı balık satışı!

Konu, 'Ticari Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ' kısmında pars tarafından paylaşıldı.

1. pars

pars Aktif Üye

Arkadaşlar Selamlar,

Kendi bölgemde her cuma pazara çıkıyorum. Pazarda ki tezgahlarda bizlerin "yaprak" olarak adlandırdığımız lüfer yavrularını satan satıcıları görünce içim burkuluyor. Pazarda, bir değil üç balıkçı var, hepsinde durum aynı.

Durumu 1530 büyük şehir ihbar hattına bir hafta önce kısa mesajla bildirdim. Hafta içi iki kez beni aradılar ancak telefona cevap veremedim.
    Bugün tekrar pazardaydım. Yine aynı görüntü. Pazarda dolaşan zabıtaları bulup durumu anlattım. Ne yazık ki arkadaşların satılabilir limitler ve balık türleri hakkında çok bilgilileri yoktu. Bir süre sohbet ettik. Balık Hal inde bu denetlemenin başlaması konusunda hemfikir kaldık. Yine de büyük şehir tarafından yönlendirilen şikayetlerin kendilerine iletilmesi durumunda satıcıya ceza kesebileceklerini söylediler.

Tüm değerli forum üyelerini bu gibi durumlarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi şikayet hattı için;

Alo 153 veya kısa mesaj servisi 1530 numaralarından duyarlılığa davet ediyorum. Beklenenin aksine geri dönüş yapmaktalar ve her şikayeti dikkate alıyorlar.

Forum sayfalarında kovasında iki küçük balık gördüğümüz amatör balıkcı için gösterilen duyarlılığı, lütfen gündelik hayatımızda da gösterelim.

Herkese rastgele!

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Ben çok uğraştım zabıtalarla ama çay içip muhabbet ettikleri yerden çıkaramadım..
    Anladım ki onların tek işi pazarcılara fiş kesmek. :(

4. Önder Kanığ

Önder Kanığ Moderatör Yönetici

5. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Arada bir ceza kesiyorlar ancak çok sıkı oldukları söylenemez :(

6. pars

pars Aktif Üye

Göründüğünden daha büyük sorunlarımız mevcut!
    Balık gibi bir ürünün pazarda soğutma donanımı olmayan tezgahlarda satılabilir olmasından, zabıtaların denetim yöntemlerinden, aldıkları eğitime kadar konuşulacak çok şey var.
    İri Sardalyanın ada çinekopu diye satılması mı yoksa üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde sazanı deniz balığı diye alanlarımı konuşmak lazım.

Balığı yakalamasını da, satmasınıda, yemesini de bilmiyoruz malesef!

Biryerlerden başlamak lazım. Duyarlılık ilk adım olabilir!

7. tolga1903

tolga1903 Üye

Perşembe günü Dikilde bulundum bazı işlerimi halletmek için
    Git gel durumları olunca limanın yanında yürürken bir Restoranın buzlugunda 50 cm Kılıç balığı gözüme ilişti,
    Bakdim durdum aynı yolu vakit geçirme amaçlı yürürken Tarımın önünde buldum kendimi,hemen içeri girdim
    Dedim ABB almak istiyorum hemen buyrun dediler belgeyi verdiler elime bir de limitler hakkında
    Bir yazı okur iken memura sordum bu sırf amatörler için mi diye yok her için dedi,
    İyi de şu isimli restoran 50 cm kılıcı sergiliyor ama dedim,cevap aynen şu sekildi
    Malesef belirten bir limit altı satma yetkileri var eğer orda 6 kılıç var ve 5 i limit altı ise satması yasak yok 1 tane ise müdehale edemiyoruz.
    Pek bu konularda bilgim yok ama cevap bu sekildi .

8. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Dün akşam ben de işten biraz erken çıktım. Eve doğru yürürken Cennet Hürriyet caddesindeki iki balıkçıdaki kılıçlara ilişti gözüm. Bir tanesindekinin kılıcı 40 cm kadar vardı. Diğerindeki ise 25 cm anca gelirdi. 25 cm olana bu daha bebek yazık değil mi dedim. Bende senden taraftayım abi ama maalesef tutuyorlar. Öyle oluncada alıp satıyoruz dedi. Mevzuyu uzatmadan yoluma devam ettim. Yazık çok yazık.

9. ocormanck

ocormanck Aktif Üye

elimize sopaları alıp 500 kişi gidersek çözümü olurmu acaba :D

10. Tgy

Tgy Aktif Üye

Bence bıkıp usanmadan şikayet edelim. Şikayetler arttıkça yetkililer de daha fazla ilgilenmeye başlayacaktır.

pars bunu beğendi.
  11. pars

pars Aktif Üye

Bu konuda bende sizinle hemfikirim. Artan şikayet ve duyarlılık ister istemez bazı mekanizmaları harekete geçirecektir.

Tgy bunu beğendi.