Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Livar - Balıkları yaşatabilmek (ENG:BAITWELL)

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Canlı Yemler' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

 1. AKIN KAPTAN

  AKIN KAPTAN Editör Moderatör

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.915
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  Marmaris
  Livar ; Balıkları yaşatabilmek

  Amatör balık avcılığının en iddalı ve en zevkli yöntemlerinden biri hiç kuşkusuz canlı yem ile yapılan avcılıktır. Canlı yem her detayında kendine has incelikler ve ustalıklar gerektirir. Mesele yemin yakalanması ile başlayıp, canlı muhafaza edilmesi, iğneye takılması ve avcı balığa sunulması ile devam eder. Bu yazıda meselenin sadece “MUHAFAZA” kısmıyla ilgileneceğiz.

  [​IMG]
  Şekil 1: Bunlar yemlik mi, yemelik mi? :)

  Canlı yemin her safhası benim için başlı başına sorundur. İlk sorun temin edilmesi aşamasında başlar. Canlı yemin kendisini yakalamak bile başlı başına bir av macerasıdır. Sadece bu amaçla harcanan süre bazen bir av gününün yarısından fazlasını alabilir. Sorunlar bu kadarla da kalmaz. Yakalanan değişik türde canlı yemlerin canlı muhafazası bir sonraki mücadeledir. Soğuk kış aylarında derinlerin ılık suyundan gelen canlı yemler soğuk yüzey suyunda kısa sürede şoka girerler. Sıcak yaz aylarında livardaki su güçlü güneş ışığla hamam suyu kıvamına gelip balıkları kısa sürede telef edebilir. Derinden gelen balığın dolaşım sistemindeki sıvı nitrojen gaz haline dönüşüp çok kaliteli tasarlanmış livardaki balıkarın bile kısa sürede beyin felci geçirip ölmesine neden olabilir. Bütün bunlar yetmezmiş gibi livarda toplanan balıklar sudaki oksijeni hızla tüketip boğulabilirler. Ayrıca balıklar ürkek hayvanlar olduklarından çok kolay bir şekilde livar ortamında aşırı sitrese girip ölebilirler. Bu nazik yaratıkları canlı tutmak göründüğü kadar kolay değildir.
  [​IMG]
  Şekil 2:Sürekli taze su ile beslenen livar tasarımı

  Balıkları kısıtlı bir ortamda canlı tutabilmek uğraşı “AKVARYUMCULUK” hobisinin konusu. Dolayısı ile iyi bir livar tasarlamak için başvurmamız gereken teorik bilgileri bu konuda çalışma yapan forumlardan bukabilriz.
  [​IMG]
  Şekil 3:Akvaryum gibi livar

  Bizim meselemiz “TUZLU SUDA YAŞIYAN CANLILARI KISITLI BİR SÜRE VE KISITLI BİR ORTAMDA CANLI TUTABİLMEK.” Bunu yapabilmek için yakalanan yem balığın livara girmeden evvel gayet sağlıklı olduğunu farz ediyoruz. (hırpalanmamış, kan kaybetmiyor ve vurgun yememiş)İlk dikkat etmemiz gereken şey oksijen. Bu dar ortamda panik halinde bulunan yemlik balıklar ortamın oksijenini süratle tükeceklerdir. Öyleyse suya oksijen geçmesini ve karbondioksidin atılmasını sağlamalıyız. Bunu sağlamanın en kolay ve ucuz yolu suyu yeterli oranda tazelemek. Yani kovaya denizden taze su eklemek. Ancak bu su denizin yüzey suyu. Yani kışları soğuk yazları sıcak olan su. Bazı yemlik balıkar için suyun sıcaklığı özellikle soğuk kış günlerinde sorun olabilir.
  [​IMG]
  Şekil 4:Su tazeleme yöntemiyle çalışan livar tasarımı

  Oksijeni suya katmanın ve bu arada sudaki karbondioksidi uzaklaştırmanın diğer bir yolu suya kabarcıklar halinde hava sirkilasyonu sağlamak. Yani tıpkı akvaryumlardaki gibi bir hava motoru ve hava taşı vasıtasıyla suda ve yüzeyinde kabarcıklar oluşturabilmek. Bu sistemin etkinliğini belirleyen en önemli husus suyun yüzey alanının büyüklüğü. Yani ne kadar sığ ve geniş bir livarınız varsa o kadar çok oksijeni suya katabilirsiniz. Bu yöntemde sürekli olarak taze su eklemediğinizden livar ısısı nispeten daha sabit kalacaktır. Ancak yinde sıcak yaz aylarında ve soğuk kış aylarında livar ısısı istenmiyen seviyelere ulaşabilir.
  [​IMG]
  Şekil 5:Yüzeyde oluşturulan kabarcıklarla oksijen enjekte eden livar

  Herşeyi doğru yapsanız bile yemlik balıklarınız bu kısıtlı ortamda uzun süre yaşayamazlar. Akvaristlerin (akvaryum hobisi ile uğraşanların) çok iyi bildiği üzere balık sağlığını etkileyen önemli parametrelerden biri de STRES'tir. Livarda bekleyen balıların stres seviyelerini düşürmek amacıyla ortamın karanlık, sessiz ve hareketsiz olması sağlanmalıdır. Bu üç etkenden özellikle ışık ve titreşim balıklar üzerinde ölümcül seviyede stres yaratabilir. Bu nedenle livarın karanlık olmasını sağlayacak şekilde kapaklı ve makine titreşimlerini içindeki su kütlesine yansıtmayaak şekilde amortisörlü (titreşim önleyici yastıklarla desteklenmiş) olmasında fayda vardır.
  [​IMG]
  Şekil 6:Herşeyin lüksü var. Bu da livarların villası.Buraya giren balıkta stres falan kalmaz:)

  Kova şeklindekilierden tutun da modern bir akvaryumun teknik donanımına sahip olanlarına kadar her tür LİVAR balıkçının yerel ve kendine has ihtiyaçlarına göre tasarlanmış olmalıdır. Kanaatimce en iyi livar, balıkçıya, günün sonunda kullanma fırsatı bulamadığı yemlik balıkları sağlıklı şekilde geri salma fırsatı verebilen livardır. Livarınızdan yemlik balık, kepçenizden trofeler eksik olmasın...


  [​IMG]
  Şekil 7: Portatiflikte son nokta. Tekne yerine kano, livar yerine alet çantası.

  [​IMG]
  Şekil 8:Pelikan marka livarın reklam resmi

  [​IMG]
  Şekil 9:Kıyı avcıları için livar tasarımı
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. sinarit_baba

  sinarit_baba Aktif Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  28 Haziran 2010
  Mesajlar:
  167
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  İzmir
  Akın Kaptan eline sağlık,
  ahşap teknelerde balıkçılıların olmazsa olmazı livar, amatör balıkçılıkta da önemli.

  Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 2/2 Numaralı Tebliğ de konuyla ilgili şunlar var.

  Yemlik balıklar
  MADDE 10 – (1) Çizelge-3’de yer alan yemeklik balıkların, amatör avcılıkta yemlik balık ağı ile avlanmaları
  serbesttir.

  Çizelge–3 Yemlik Balıklar

  Türkçe Adı Latince adı Türkçe Adı Latince adı
  Çaça Sprattus sprattus Noktalı inci balığı Alburnus bipunctatus
  Horozbina Blennius sp. Tirsi Alosa fallax nilotica
  İnci balığı Alburnus alburnus Sardalya Sardinella sp. Sardine sp.
  İstavrit Trachurus trachurus Tatlısu kaya balığı Proterorhinus marmoratus
  İzmarit Maena smaris Tatlısu gümüşü Chalcalburnus mossulensis
  Gümüş Atherina boyeri Tatlısu gümüşü Chalcalburnus mossulensis

  (2) Bir amatör balıkçı livar ya da canlı yem kovası içerisinde, çizelgede yer alan türlerden, en fazla 30 adet yemlik balık bulundurulabilir.
   
 4. BAYBORA

  BAYBORA Daimi Üye

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  22 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.586
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  SİVAS
  Tebrikler kaptan,
  İşlenmemiş ve fakat işlenmesi belki de en gerekli konulardan birisini anlatmışsın.
  Biz de benzer sıkıntılar çekmekteyiz.Turna ve yayın için canlı yem tedarikinde,
  Ben bir gün öncesinde canlı yem için müstakilen ava çıkarım.
  Avladığım canlı yemi (gümüş ve kefal büyük tel livarlara kor livarıda avlandığım suda tutarım.Canlı yem avladığım yer ila asıl avlak arasını da 40-50 km ile sınırlarım.En yakın akarsuda avlanırım yani.ve livarı suda bırakırım.Canlı yemler geceyi kendi sularında geçirirler sabah geçerken onları alır yem kovasına yine aynı derenin suyu ile doldururum.böylelikle yem için şok geçirme problemi kalmaz.avlağa vasıl olunca da line tel livarla avlak suyuna bırakırım.genellikle 2-3 ten başka zaiyatım olmaz.
   
 5. büyükçolpan

  büyükçolpan Aktif Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  17 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  288
  Beğeniler:
  81
  Bu konuyu bende çok düşündüm.Basit bi yöntem buldum sanki hani su evlerde bulunan damacana su pompalarının pili olanı var ek bı hortumla uzatım bı ucunu denıze cıkısınıda kova veya lıvarımıza koyup ara sıra çalıştırarak devamlı taze ve oksijenli su sağlamış oluruz.Ayrı bi konu akvaryum a hava bastığımız hava motorlarının hava taşı ile cıkarttığı kabarcıklarının çok az bı miktarı suda çözülmektedir.Bu hava taşlarının asıl amacı su üstünde oluşturduğu dalgalanmadır bu sayede taktıgımız hava taşından kat ve kat daha fazla oksijen elde etmiş oluruz.
   
 6. soner Yılmaz

  soner Yılmaz Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  126
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Hatay
  Canlı yem ile avlanmadığımdan konuya pek hakim değilim, fakat sıcak yaz günlerinde suyun ısnmasının sorun olduğu geçmiş Akın beyin yazısının içinde. Bunu engellemnin en kolay yolu yaz aylarında illaki yanımızda götürdüğümüz Buz, 50 Lt. lik bir livar için yumruk büyüklüğünde belli aralıklarla bir parça atarsanız hem suyun sıcaklığını ayarlarsınız hemde çözülen buz içine hapsolan oksijen açığa çıkacağından kısmende olsa oksijen seviyesine katkı sağlarsınız.
   
 7. AKIN KAPTAN

  AKIN KAPTAN Editör Moderatör

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.915
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  Marmaris
  Çok keyifli katılımlar olmuş. Her katılımda birbirinden değerli bilgiler var. Bütün arkadaşlara katılımları için teşekkür ediyorum.
   
 8. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.856
  Beğeniler:
  6.778
  Şehir:
  İstanbul
  Teşekkürler Akın
  Birçoğumuzun kullandığı 4-5 metrelik teknelerdeki livarlar yukarda anlatılanların minimumunu bile kapsamamakta.
  Yemlikler livarda olduğu ve liver kapakları da açık olduğu halde avlağa giderken eğer 5-6 mil süratin üzerine çıkarsanız livarın suyu boşalmakta ve balıklar ölmektedir.
  Ya çok yavaş giderek, ya da livarın contasını takarak tam gaz avlağa ulaşmaya çalışarak bu durumu çözmeye çalışıyoruz. Yine de balıların canlı kalması biraz da tür dayanıklılıkları ile ilgili.
  İstavrit uzun süre sağlam kalabilirken sardalya, kolyoz hızlıca ölmekte.
   
 9. Berkay reis

  Berkay reis Kıdemli Üye

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  25
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İZMİR
  LMANIN İVARDA BALIĞI CANLI TUTMANIN YOLU YENİSİNİ TUTUP ESKİSİNİ DİBE GÖNDERMEKTİR.
   
 10. hızır şeref gültekin

  hızır şeref gültekin Daimi Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.985
  Beğeniler:
  370
  Şehir:
  rize
  şeref abi benimde başıma sıkça bu olay geliyordu bu küçük hafif fiber 4 metrelik teknelerde büyük dalgalarda bile livar suyu çok az miktarda kalıyor işin en tuhafı bi artıp bir azalan suda balık daha çabuk ölüyor birde daha önce akvaryum araştırdığım için bilgi edinmiştim deniz balıklarının suyuna direk hava verilmese daha iyi olur çünkü hava kabarcıkları balıkları boğuyor bu sebepten suyu başka yerde oksijenle köpürtüp durağan suyu akvaryuma veriyorlar haberiniz olsun ama daha iyisi mutlaka vardır teşekkürler akın kaptan :)
   
 11. ozi

  ozi Aktif Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  16 Haziran 2010
  Mesajlar:
  568
  Beğeniler:
  2
  Ucu çapraz kesik hortumu livardaki deliklerden ön taraftakine kesik yüzey teknenin burun kısmına doğru saplarsanız livar suyu tekne hızle gitsede boşalmaz. Aksine hız arttıkça livara su basıncı artar. Tecrübe ile sabittir.Ancak teknenin livar kısmı sudan kesilecek kadar hızla gidiyosa o konu beni aşar.i