Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

LRF Baslangic Seti Onerileri

Konu, 'LRF (Light Rock Fishing) Yöntemi İle Balık Avı Teknikleri' kısmında CanZ tarafından paylaşıldı.

1. CanZ

CanZ Üye

Merhabalar,

Forum`a uzun bir aradan sonra tekrar dondum. 2-3 sene once forum`a Jig konusunda bilgi edinmek icin takip ediyordum. Biraz ara ve sonrasinda yeniden farkli bir disiplin hakkinda bilgi almak icin buradayim.

LRF videolarini seyrettikce senelerdir yasamak istedigimiz o vuruslari LRF ile tadabilecegimi anladim ve merak saldim. Ancak malum konu ekipman... Herkes farkli bilgiler paylasmis. Neredeyse 2014 senesinde yazilan basliklari dahi okudum. Ozellikle silikon yemler konusunda pek sorucak birseyim kalmadi cunku forumda oldukca net bir sekilde anlatilmis.

Ancak ekipman olusturmuya gelindiginde kafam oldukca karisiyor ve bu konuda sizlere danismak istedim. Degerli dusuncelerinizi Paylasir iseniz cok sevinirim.

Ilk olarak makina icin 1000-2000 arasi en uygun oldugu konusunda ortak gorus var. Hatta 2500 kullanan arkadaslar veya abilerimiz var. Avlanilicak bir hedef balik yok ama merada olanlar Mirmir, eskina, ispari belki cipura. Bu avcilar icin en uygun maikana orani ne olur sice ? Okuma Dead Ringer anladigim kadari ile forumda onerilen ve baslangic icin uygun gozuken makinalardan biri. Ayrica light jig ile derin suda mercan avi denemeleri yapmak istiyorum.

Kamis konusunda atar maks 2-12 gr. dusunuyorum. Forumda farkli oneriler ortaya cikmis. Solid uclu olmasinin onemli oldugu zaten cogu yazida belirtilmis. Favorite White bird, Daiwa Crossfire one cikan kamislar cogunlukla. Ancak baslangic amacli bir kamis oldugundan ucuza yakin bir kamis olmasi onemli.

Degerli goruslerinizi paylasir iseniz cok sevinirim...

coner, alperserttas ve keremeymen bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. karga

karga Aktif Üye

merhaba makina ve kamis icin bütçe belirtirsen elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım

CanZ bunu beğendi.
  4. enginson

enginson Daimi Üye

Merhaba Can hoş geldin. Dead ringer 1000 makine şu an piyasada yok, bir çok kişi de artık gelmeyeceğini söylüyor. benim makine tavsiyem dead ringer 1000 kullanan biri olarak söylüyorum okuma ceymar 2500 alman. kamış olarak şimdilik uygun alayım diye düşünme sonra yine bir kamış almak zorunda kalabilirsin. başlangıç olarak alacağın kamış uçtan esneyen bir kamış olsun, dediğin gibi de solid ya da tubular uçlu olsun derim. atar olarak 0,5 - 10 gr arası atarlı kamış ideal. mesela mebaru 0,5 - 7 gr arası atarlı ya da white bird 1 - 7 gr atarlı kamışlar başlangıç için bence gayet uygun kamışlar. kamış boyu 2 - 240 arası uygun. ortalama 220 bir kamış ideal.
    nerede oturuyorsun, malzemeciye gitme imkanın var mı bilmiyorum ama eğer gitme imkanın var ise kamış ve makineyi eline alıp incelemen daha iyi olacaktır. seti kendin aldığında da tabi fiyat konusunda da bayağı yardımcı oluyorlar. Dediğim gibi kamışın uçtan esnemesi önemli, bazı LRF kamışları ortadan esniyor ve dolayısıyla atış erimi düşük oluyor, aksiyon vermede sıkıntılar oluyor.

alperserttas, CanZ ve Hedo bunu beğendi.
  5. CanZ

CanZ Üye

Bahadir Hocam oncelikle her baslikta bir bilgi aktardiginiz icin tesekkur ederim. Bu baslik altinda bilgi paylasiminiz oldukca onemli benim icin.

Maksimum 300-400 TL arasi bir butce ayirdim. Eger LRF ile aramiz iyi olur ise ekipmani gelistiricem tabiki.

6. CanZ

CanZ Üye

Engin hocam degerli bilgileriniz icin cok tesekkur ederim. Dead Ringer 1000 birkac websitesi uzerinden hala satiliyor yada ben dikkat etmedim. Zaten sizin tavsiyeniz uzerine Dead Ringer 1000 uzerine odaklanmistim. O zaman Ceymar 2500`u arastiriyim hemen. White bird su an icin ilgimi ceken bir kamis acikcasi denemek istiyorum. Tek dusunduren 1-7 gr atarin dusuk kalma ihtimali.

Av icin Ayvalik civarina gidiyorum ancak normalde Istanbul`da yasiyorum. Dediginiz gibi sizlerin fikirleri ile bir set olusturudugumda mutlaka Karakoy`e gidip orada bizzat kendim bakicam urunlere.

7. enginson

enginson Daimi Üye

Hiç düşük atarlı diye düşünmeyin, zaten LRF de kullanılan ekipmanlar max 7 gr. jighead deseniz 0,5 - 3 gr arası kullanılıyor. atarı ne kadar düşük olursa o kadar iyi kullanırsınız kamışı, hem uzağa atışlarda hem aksiyon vermede o kadar faydalı olur. büyük balık geldiğinde kamış esnekliği ile bir sıkıntı yaşamazsın merak etme, ben 1 kg iskorpiti 6 - 7 metre yukarı çekmiştim denizden, bazen facebook üzerinde 3 - 4 kg levrek alanları bile görüyoruz LRF set ile. yalnız size bir tavsiyem yanınızda bir kepçe bulundurun. ben genelde istanbulda avlandığımdan pek kiloluk balık denk gelmiyor kepçeye ihtiyaç duymuyoruz bu nedenle. ama kepçesizlik yüzünden de kaçırdığım balıklar oluyor, kiloluk eşkina gibi . misinaya gelirsek, başlangıç olarak mono misina kullanabilirsin.
    okume dead ringer fiyatına göre gerçekten güzel makine ama benim şimdiki aklım olsa üzerine biraz daha ekleyip ceymar tercih ederdim. bazen büyük balık geldiğinde dead ringer zayıf kalabiliyor. ama dediğim gibi yine de fiyatına göre performansı iyi. benim genelde hedef balığım daha doğrusu yakaladığım balık istavrit oluyor benim için yeterli bu nedenle.
    bazı arkadaşalr kamışın atarı düşün diye büyük balığı çekemeyeceklerini kamışın kırılacağını düşünüyorlar, kamış esnek kırılma olasılığı düşük, kamışın atarından fazla ağırlık atmadıkça kamış kolay kolay kırılmaz.

CanZ bunu beğendi.
  8. CanZ

CanZ Üye

Engin hocam acikcasi kamis konusunda icimi rahatlattiniz. Makinayi az cok inceleme firsatim oldu internet uzerinden. Ceymar 2500 su an icin 1. sirada. Kamis olarak verdiginiz iki ornekte guzel kamislar ve ikiside solid uclu ve boy olarak sizin verdiginiz degerler ile ortusuyor. Malum solid uc = Iyi aksiyon. Ancak simdi iki kamis arasinda kaldim diyebilirim. Mebaru anladigim kadari ile piyasada zor bulunan bir kamis. Cogu yerde stokta yok gozukuyor. Ancak arasitricam.

enginson bunu beğendi.
  9. enginson

enginson Daimi Üye

ben mebaru hiç kullanmadım ama kullanan arakdaşlar memnunlar genelde. ben Favorite kullanıyorum önerdiğim çok arkadaş ta aldı hiç şikayet duymadım bu zaman kadar.

CanZ bunu beğendi.
  10. alperserttas

alperserttas Aktif Üye

konuyu zaten çok güzel özetlemiş engin abi yine :) dün 0,5-5 favorite white bird aldırdım ben de amcama. o da yeni başlamıştı. fladen exxtra flex almıştı. ucu kırılır esnemez vs dedi. alma dedimse de dinlememişti. kamış çok güzel esniyor ama odun gibi. biz daha çok jighead çalışıyoruz. ve jighead olarak max 3-4 gram oluyor kıyıdan. dün bi kaç atış yaptık hem estetik duruşu hoşuma gitti hem de atış erimi hissedilme konusunda gayet başarılı. hem de bu fiyata çok hoşuma gitti. bi kaç güne ben de temin ederim heralde :D
    Kendim de savagear 05-7 kullanıyorum. ondan da çok memnunum. ben de arada 8 lik jig atıyorum, genelde 2.2 gr cultiva jighead kullanıyorum. fiyat olarak biraz daha yüksek ama favorite ile aynı verimde diye düşünmedim değil. keşke favorite burdaki bayiye de önceden gelseydi de alsaydım.
    eğer ileride geliştiririm deyip işin çok ucuzuna kaçarsanız lrf çok hoşunuza gitmeyebilir. yine minimum kalite de belli düzeyde alın derim. yoksa amcam gibi bir ay sonra bir kamış daha alırsınız yada bırakırsınız.

enginson ve CanZ bunu beğendi.
  11. CanZ

CanZ Üye

Aynen Engin abi net bilgileri bana aktardi. Kamis konusunda bende White Bird karari aldim. Ancak 1-7 gr atarli olan daha mantikli geldi bana. Makina konusunda Ceymar 25 uzerinde yogunlastim Engin abinin tavsiyesi ile ama hala 1000lik bir makina aklimi celiyor bir yandan avlanacagim merada serbest dalislar sirasinda gordugum iri levrekler 1000`lik bir makinanin az kalicagini soyluyor :) Bakalim son olarak makina rastirmasi kaldi.

enginson bunu beğendi.