Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

LRF makine'ye fluorokarbon misina sarımı?

Konu, 'LRF (Light Rock Fishing) Yöntemi İle Balık Avı Teknikleri' kısmında Spinlevrek tarafından paylaşıldı.

1. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Arkadaşlar,

Ben LRF için, Shimano exage 3000 makine'ye 0,28 mm %100 florocarbon misina sardım, pek hoşuma gitmedi. Kendi kendine makinenin kafasından çıkıyor. Aslında bunu, 10-15 m derinliklerde tekneden aşağı bırakarak kullanacağım. Amacım uzağa atmak değil. Zaten bu misinayla atış yapılmaz gibi.

Diğer taraftan, evet biliyorum, bu 0,28 mm LRF için (hedef balıklar küçük) kalın. Bunun yerine 0.19 mm (6 lb) bir fluorokarbon misine alacağım. Makineye sarılabilecek bir flourokarbon önerisi olan var mı? Bu arada evde, kavanoza su doldurarak bir test yaptım. Aynı kalınlıktaki fluourokaron misina ile mono misina (0,28 mm) arasında görünmezlik bakımından pek bir fark göremedim.

Teşekkürler

Formul_Fish bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Levreko

Levreko Aktif Üye

Bence sarmayın flora karbon çabuk gam yapıyor telefon teli gibi kıvır kıvır oluyor. Ben o hatayı spine ilk başladığımda yaptım av bayii bana flora karbon misina verdi çok kısa süre sonra gam yaptı.

4. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Lrfde 0,17 mm Nippon ghost çok kullanılıyor. Bende aldım. Açıkçası kullandığım 2 seferde ben pek beğenmedim ama hala arkadaşların bir bildiği vardır deyip şimdilik değiştirmiyorum.

5. enginson

enginson Daimi Üye

Bence ip misina sar önüne shock leader yap 1 metre kadar yeterli olur. ip misina kalınlığı max 0,10 olsun derim. bende başta mono ve fc kullandım çok dolanıyor gam yapıyor. LRF de hafif jigler ve sahteler kullandığımız için mono ve fc misinalar uçuyor resmen sürekli dediğin gibi makinadan çıkıyor.

6. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Teşekkürler Fatih,

Kesinlikle dediğin gibi olacak izlenimi verdi. Ben flurokarbon misineyi (0,28-0,30 mm) tekneden canlı yem bırakmada kullanıyorum. En fazla 10-15 m bırakıyorum. İşe yarıyor. Ama hiç makineye sarmadım. Bakalım başka görüşler gelecek mi?

7. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Murat bey Nipponda neyi eksik gördünüz?

8. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Engin teşekkürler,

Açıkçası gündüz avlarında ip misine kullanmak istemiyorum. Suyun altında halat gibi duruyor. Ben LRF yi tekne, bot ya da kanodan yapıyorum. Ve genellikle cam gibi sularda avlanıyorum. Dolayısıyla görünmeyen (ya da az görünen diyelim) bir misinayı tercih ediyorum. Fazla uzağa atmaya çalışmayacağım.

9. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

0,17 için çok ince geldi bana. Normalde ince olması iyi bir özellik olsada ben düğüm atarken vs. zorlanıyorum. Ayrıca gam problemide var bana göre. Ama dediğim gibi çok üzerine düşmedim. Genelde spinde aradığım bulamayınca kısa lrf denemeleri yapıyorum.

10. enginson

enginson Daimi Üye

anladım, ama o zaman şu şekilde yapabilirsin fc misinanın boyunu daha uzun tutabilirsin 5 metre gibi amaç makinadaki misina karışmasın. ip misinalarda genelde makinada karışma olayı olmuyor tabi kaliteli bir misina ise. o bakımdan önerdim. hem de vuruşları daha net algılıyorsun. senin anladığım kadarıyla daha makinada karışma oluyor. yeni misinalarda bu hep oluyor halka halka makinadan atıyor. bunun için misinanın çok iyi gerilmesi lazım. onun için de şöyle bir çözüm önerebilirim ben de teknede avlandığımda yeni sardığım misina gerilsin diye ağır bir kurşun takıp boş şekilde tekne giderken salıyorum misinayı sonra hızlı hızlı sarıyorum bunu bir kaç kez yapınca misinada artık dolanma gam gibi olaylar olmuyor.

karga bunu beğendi.
  11. enginson

enginson Daimi Üye

Teknede el oltalarımı da bu şekilde yapıyorum yeni misina sardıysam 300 gr kurşunla salıyorum teknenin arkasından sonra topluyorum bir iki defa yaptım mı bu şekilde bir daha karışma marışma olmuyor.